Sławomir Ambroziak: Lachy i Wandale [nadesłał Robert]

Lachy i Wandale

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: Wenedowie, Wandalowie, Lechici, Lędzianie.

Przed erą genetyki, lingwistyka historyczna była jednym z najskuteczniejszych narzędzi naukowych, służących odkrywaniu tajemnic zamierzchłych epok. Wspomniana genetyka, czyli nauka ścisła, wywróciła do góry nogami pozornie ugruntowane poglądy na temat historii Europy, wyznaczając przodkom dzisiejszych Słowian godziwe miejsce na arenie dziejów. Językoznawstwo historyczne nie pozostało w tyle: animowana mapa ewolucji języków indoeuropejskich, stworzona przez Business Insider a oparta na rezultatach badań Russella Graya i Quentina Atkinsona, stosujących metody obliczeniowe, zbliżone do algorytmów używanych przez genetyków podczas śledzenia rozprzestrzeniających się epidemii, wskazuje na dialekty bałto-słowiańskie jako na prawdziwy, a nie skompilowany metodą historyczno-porównawczą, język praindoeuropejski, przynajmniej w odniesieniu do jego gałęzi europejskiej. Zresztą pomysł Graya i Atkinsona, zaprezentowany po raz pierwszy w 2003 r., już wtedy nie był nowy, gdyż podobne propozycje, co do rozprzestrzeniania się języków indoeuropejskich, wysuwali wcześniej: Schmidt, Lehmann i Renfrew, przy czym dwaj pierwsi badacze lokowali słowiańszczyznę w samym centrum indoeuropejskiej wspólnoty, wyprowadzając rozchodzące się od niej fale pozostałych grup językowych.

 

Czytaj dalej

Jerzy Zięba – Odkłamywanie medycyny cd: dr Andrew Wakefield i Wiosna Zdrowia w Katowicach (1 – 2 04 2017)

Odkłamywanie medycyny cd: dr Andrew Wakefield i Wiosna Zdrowia

jerzy zięba2

O kłamstwach kolportowanych przez lobby medyczno-farmaceutyczne w Polsce przed „Wiosną Zdrowia – Jerzy Zięba poleca” w Katowickim Spodku zaplanowanej na 1 – 2 kwietnia 2017 roku.

Niestety rząd PIS tak jak w sprawie medycznej marihuany idzie na pasku tegoż lobby i okłamuje Polaków w sprawie szczepionek i wielu innych kwestiach związanych ze zdrowiem. Minister Zdrowia i Prezydent Duda, który podpisał ustawę o przymusie szczepień, brną w kłamstwa podpowiadane im przez doradców koncernów farmaceutycznych i medyków leczących ludzi w nieskończoność (żerujących w istocie na ludzkiej chorobie), przy pomocy tzw. medycyny akademickiej, ale nie będących w stanie ich wyleczyć skutecznie z najprostszych przypadłości – jak choćby nadciśnienie. 

 

Ministerstwu Zdrowia i Prezydentowi RP  – co dziwne, bardzo zaskakujące – wtórują odwieczni medialni krytykanci PISu tacy jak Gazeta Wyborcza, TVN, Newsweek, RMF, Onet.pl i inne tego typu zagraniczne, polskojęzyczne, banksterskie podmioty medialne na polskim rynku.

wiosna-zdrowia

www.wiosnazdrowia.pl

Czytaj dalej

Kopalnie i metalurgia na Śląsku już w epoce kamienia – dymarka sprzed 4.000 lat!

Kopalnie i metalurgia na Śląsku już w epoce kamienia

 

Oficjalna historia górnictwa na ziemiach obecnej Polski od starożytności do epoki renesansu wygląda w krótkim zarysie tak:

cytuję

” Początki górnictwa na ziemiach polskich sięgają czasów przedhistorycznych. Najstarsze na naszych ziemiach kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich pochodzą sprzed 15000 lat; ślady tych kopalń odkryto w 1922 r.

 Na północnych obszarach Polski wydobywano również sposobem górniczym jantar, tj. bursztyn (3000 do 2000 lat p.n.e.). Przypuszcza się, że około 3000 lat p.n.e. w okolicach Inowrocławia istniało już kopalnictwo soli.

Pierwsze wzmianki historyczne o górnictwie polskim odnoszą się do kopalni soli (salin) w Wieliczce. Początkowo prażono sól z solanek czerpanych ze studni. Kiedy zaczęto wydobywać sól sposobami górniczymi, trudno ustalić, lecz jak wynika z najstarszych dokumentów historycznych, już za czasów Bolesława Chrobrego (992 do 1025 r.) kopano w Wieliczce sól. Zapiski z 1044 r. wspominają także o salinach w Sidzinie, Przegini, Babicach, a z 1198 r. o salinie w Bochni. Saliny w Wieliczce i w Bochni są jedynymi kopalniami, w których eksploatacja trwa bez przerwy od około 900 lat.

Najstarsze wzmianki to górnictwie złota na Dolnym Śląsku pochodzą z 1025 r.

Początki górnictwa srebra i ołowiu w Polsce sięgają 1298 r. i odnoszą się do kopalń sławkowskich w Kieleckiem. Można jednak przypuszczać, że kopalnie te, jak również kopalnie miedzi w Miedzianej Górze pod Kielcami, a także w okolicy Chęcin istniały znacznie wcześniej. Pod Olkuszem istniały już w XIV w. kopalnie błyszczu ołowiu zawierającego srebro. Ze wzmianek kronikarza Jana Długosza wynika, że kopalnie olkuskie w XV wieku doszły do bardzo znacznego rozwoju.

W XVI w. rozpoczęto eksploatację kruszcu ołowiu na Górnym Śląsku w okolicach Bytomia. Z tych czasów pochodzi pierwsza ustawa górnicza księcia opolskiego Jana, wydana 8 listopada 1528 r. Podstawą tego dokumentu, znanego w historii jako Ordunek Górny, były staropolskie prawa zwyczajowe. Również książę opolski Jan założył i podniósł do godności wolnego miasta górniczego osadę Tarnowskie Góry, które stały się kolebką śląskiego przemysłu.

Kolebką górnictwa rud żelaza i hutnictwa było tzw. Zagłębie Staropolskie między Kielcami a Radomiem. Najstarsze ślady górnictwa i hutnictwa żelaza w tym rejonie pochodzą z czasów od VII w. p.n.e. do IV w. naszej ery. Są nimi odkopane stare wyrobiska górnicze i prymitywne piece do wytapiania żelaza, tzw. dymarki.”

Jaka jest prawda? Mówi się, że kopalnictwo na Śląsku wprowadzali Belgowie z Walonii, Włosi, Niemcy i Bóg Wi Kto Jeszcze. Twierdzi się , że miało to miejsce w XV, XVI wieku. Oto jak na naszych oczach padają kolejne mity niemieckiej propagandy o tym kto i kiedy rozpoczął dzieje kopalnictwa i metalurgii na ziemiach obecnej Polski , a szczególnie na Śląsku. 

logo-pl

Naukowcy: kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już w epoce kamienia

 Kopaliny na Górnym Śląsku pozyskiwano już 12 tys. lat temu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przez ostatnie lata badali torfowiska na terenie Miasteczka Śląskiego k. Tarnowskich Gór. Znaleźli prehistoryczne ślady działalności przemysłowej.

Czytaj dalej

RudaWeb: Kłopoty z Karelczykiem… z Otwocka

RudaWeb: Kłopoty z Karelczykiem… z Otwocka

KULTURA SWIDERSKA 2

Karelczyk to mężczyzna z Jeleniej Wyspy na jeziorze Onega w północnej Rosji. Wielu miłośników dziejów ojczystych sądzi, że był praprzodkiem Polaków. Jego szczątki są najstarszymi z haplogrupą męską (Y-DNA) R1a1M459, które dotrwały do naszych czasów i zostały zbadane przez naukowców. W związku z tym są traktowane jako koronny dowód, że nasi przodkowie przyszli na ziemie polskie z rosyjskich. Tymczasem skojarzenie prac archeologów i genetyków wskazuje, że ów Prapolak znad Onegi był z rodu wywodzącego się z Mazowsza.

Czytaj dalej

Ślęża dla odkrywców – Joanna Lamparska

sleza kompr obr trzy razy 6 06 21012 DSC01655

 

Nie ma bardziej tajemniczej góry w Polsce. Długo broniona przez niemieckie wojska, poszukiwania na niej zaczęły się zaraz po 1945 roku. Świadkowie zeznają, że z dwóch stron nadjechały transporty, które znikały w lasach na zboczach świętej góry Słowian. Joanna Lamparska zebrała opowieści o tym miejscu w nowej książce, pokazując przy okazji obrzędy współczesnych pogan, ślady masowych mogił z czasów II wojny światowej, niezwykłych ludzi osiedlających się w okolicy, eksploratorów podążających za złotem oraz historie próby zamachu na marszałka Rokossowskiego i wysadzonego w powietrze zamku.

Czytaj dalej

Michał Stanisław Głowacki ps. „Świętopełk” (1804 – 1846) – ksiądz zasłużony dla Wiary Przyrodzonej Słowian

Michał Stanisław Głowacki ps. „Świętopełk” (1804 – 1846)

Michał Stanisław Głowacki ps. „Świętopełk” (ur. 1804, zm. 24 maja 1846 w Nowym Sączu) – polski duchowny katolicki, wikary parafii w Poroninie, folklorysta, panslawista i jeden z organizatorów powstania chochołowskiego z 1846 r.

Był absolwentem gimnazjum w Nowym Sączu, teologię studiował we Lwowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1831 r. Początkowo wikariat i posługę katechetyczną odbywał w Nowym Sączu w latach 1831–1833 następnie w Żabnie i Odporyszowie w latach 1833–1837, Żywcu w latach 1837–1842 i wreszcie w Poroninie, gdzie pracował do wybuchu powstania. Znany był wśród górali ze swych kazań wygłaszanych w języku gwarowym.

Jako folklorysta zajmował się zbieraniem pieśni i podań ludowych, między innymi jako pierwszy spisał legendę o śpiących rycerzach w Tatrach.

Czytaj dalej

NTV – Śladami Stanisława Szukalskiego – Tadeusz Strzępek

NTV – Śladami Stanisława Szukalskiego – Tadeusz Strzępek

szuk 2016 1

 

Mini reportaż zrealizowany przez Janusza Zagórskiego podczas jednego z wyjazdów do Kazimierza Dolnego. Wraz z Tadeuszem Strzępkiem udają się w okolice, gdzie stoją ruiny domu Stanisława Szukalskiego, wielkiego artysty i patrioty, którego władze PRLu najchętniej wymazałyby z historii i pamięci Polaków. W tym materiale Tadeusz Strzępek przypomina tę postać i tamte wydarzenia historyczne w raz z odniesieniem do współczesności.

Czytaj dalej

Rafe „Fýreinheri” Świerczyński – Wiosna wPłynie Lasu

Rafe Fýreinheri Świerczyński – Wiosna wPłynie Lasu

Na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dla wszych Słowian wprost z Niebios Gwieździstych

las n 098050871_194a67bda9_b

Rafe „Fýreinheri” Świerczyński – Wiosna wPłynie Lasu*

„Hej, Welesie, wojenniku

czynicielu iskry żarnej,
władco Welu, wilczy Dziadzie,
sielo Ura zalękniony
w płaśniach warnych
spod Run Tynu, w głębi Nawii,
z kładziwy ofiarnej,
uwielczony przez dmy Świstów,
szerzycielu tłoków sławnych,
pieśni gwarnych, kruszców czarnych,
goworz znów nam hajno,
paswij znów jak dawno,
jaro, mokro,
żyzno, twardo.
Niechać wirzy mińcarz lumen
z czestki w leść, tym lotniczym złotem,
kaj Trojeden niesie Włócznię,
twarz skazaną niebia grotem,
dla Dziedzictwa Wiecznej Chwały,
w wecie ze Swarogiem.
Wykluwają Rody więzi wszakie
rujne i zawiłe, wieszcze źrzeby,

ujęte przez ryty gdzie haw niekto żyje.

Sławny lupar moczarowy zamuł ryje
skuty w Siwy rzecządz,
narzekając na dział Swąta
wpierw Tera kalecząc.
Hej, Wołoko, przełóż Krużców,
wesprzyj Sporców, Kładowników,
zawyj w brzegi, poślij wzgórzom
i ze Śląkwą borzą zaczerw
prawa krotłe nasze; wierne,
raźne i we wszędy rwane,
niespożyte, łase, krasne,
drabotliwe, radne, dawne;
wszędybytnym istom, wesym dziwom
u gałęzi Wierzby zwanej Iwą.”
Alaskan Tundra in Autumn, Denali National Park, Alaska

Czytaj dalej

Polecam nowy portal Wolnych Słowian i Wolnych Polaków: Słowianie i ukryta historia Polski

Słowianie i ukryta historia Polski

Polecam wszystkim Nowy Portal Słowiański i Polski: Słowianie i ukryta historia Polski, a tam dzisiaj szczególnie, artykuł wstępny Nowa Historia Słowian.

Jest to portal długo przez nas oczekiwany, który zmierza w kierunku stworzenia najpełniejszego przeglądu aktualności słowiańskich i zbioru kluczowych artykułów poświęconych Słowiańszczyźnie i Nowej Historii POLSKI (Dziejom Polski). Portal znajduje się w fazie organizacji i rozbudowy, jednak już w tej chwili posiada zawartość godną ze wszech miar upowszechnienia. Kontakt z autorem portalu, panem Marianem Nosalem miał miejsce kilka miesięcy temu. Przyklasnąłem jego inicjatywie stworzenia Naszego Medium w Internecie. Wtedy nie było jeszcze nic do pokazania więc trzeba było cierpliwie czekać, na fazę rozruchu. Teraz już Jest!

Będę nadal kibicował tej inicjatywie, bo ma ona szansę stać się  jednym z ważniejszych Portali Wolnych Ludzi, Wolnych Słowian, Wolnych Polaków. Nie jest to na razie portal kompletny, i może jako poświęcony głównie Słowiańszczyźnie i historii Polski, nie pójdzie w kierunku rozwijania innych działów – np. działu poświęconego Nowej Świadomości, ale to pokaże czas. Zwykle po pierwszych dwóch latach działania, kiedy materiałów jest tak wiele, że osiągają pewną masę krytyczną, wiadomo co trzeba zmienić i jak zreformować portal, czy o jakie działy go powiększyć, aby nabrał pełnego wymiaru. Jeszcze raz polecam i zapraszam do artykułu wstępnego

Czesław Białczyński

 ♦

Nowa Historia Słowian

W związku z  najnowszymi odkryciami genetyki historycznej, antropologii fizycznej, językoznawstwa i  innych nauk związanych z  historią, około 2010 roku zaczęła powstawać Nowa Historia Słowian (NHS). Nowa Historia Słowian, to nazwa wymyślona przeze mnie. Ma ona podkreślać wielkość przełomu, jaki się dokonuje na naszych oczach.

Pomnik bitwy pod Slavkovem u Brna 1805 w pobliskich Holubicach, nazywanej pokrętnie bitwą pod Austerlitz. Pomnik powstał w ramach instalacji przemysłowej. Tak bracia Czesi pięknie dbają o swoją pamięć historyczną. W bitwie tej pewnie jak zwykle walczyli i ginęli głównie Słowianie, a historycy nazwali ją Bitwą Trzech Cesarzy (złodziei i zbrodniarzy). Zdjęcie zrobiłem z samochodu jadącego autostradą Katowice-Praga tuż przed Brnem

 

Nowa Historia Słowian to przełom w  naukach historycznych swoją skalą przypominający przełom kopernikański w  astronomii.

Wielkość przełomu Kopernika nie polegała tylko na zamianie porządku i  funkcji dwóch ciał niebieskich.

Była to zmiana całego sposobu myślenia. Ziemia, czyli Nasza Planeta, z  centrum została przeniesiona do peryferii, a  Słońce odzyskało swoją zasłużoną i  znaną na przykład starożytnym Słowianom i  Hindusom pozycję centralną.

Podobnie nasz słowiański XXI wieczny przełom przenosi nas Słowian, nazywanych też Ariami, Scytami, Sarmatami, Prasłowanami, z  peryferii, z  bagien nadprypeckich, z  jam wyrytych rękami w  ziemi, z  ulubionej przez „polskich archeologów” „pustki osadniczej”, prawie że z  drzew po których skakaliśmy jak dzikie zwierzęta, z  powrotem na należne nam centralne miejsce w  historii ludów Euroazji i  całej ludzkości.

A to oznacza zupełną zmianę perspektywy i  sposobu myślenia o  historii i  współczesności ludów Azji i  Europy.

A co dokładnie mówią wymienione na początku artykułu nauki, takie jak genetyka, antropologia fizyczna i  językoznawstwo?

Czytaj dalej

Prašina sa kofera Đorđe ili Jarilo: Večita borba dva ratnika (nadesłał Jarosław Ornicz)

Prašina sa kofera Đorđe ili Jarilo: Večita borba dva ratnika

jariloidjordjeW świecie słowiańskim pojawia się coraz więcej bardzo ciekawych blogów, które dziwnym trafem wszystkie prawią to samo. A ponieważ owo prawienie w wielu krajach na raz i w jednym czasie nie jest w żaden sposób przez nikogo uzgadniane to znaczy że po prostu Prawi się tam Prawdę.

Oto jeden z nich i artykuł poświęcony Świętemu Jerzemu jako katolickiemu następcy Gromowładcy walczącego ze Żmijem.

Jedna od mojih prvih reportaža (ako ne i prva prava priča) za dnevni list “Politika” u poznu jesen 2000. bila je o javnom kupatilu “Dunav”. Kupatilo u ulici Cara Dušana broj 45 odavno ne radi. Te 2000. godine kad se ja odlučih da napišem koji redak o njemu još je kupatilo i radilo i imalo posetioce. Stare Beograđane kojima je crkao bojler ili nestala struja. Ako se dobro sećam, kupanje je koštalo 20 dinara.

Czytaj dalej

Przypominam: W 3. rocznicę krwawej rozprawy na Majdanie Kijowskim oraz agresji Rosji na Ukrainę – mój artykuł o polityce Putina z grudnia 2013 roku

W 3. rocznicę krwawej rozprawy na Majdanie Kijowskim oraz agresji Rosji na Ukrainę

„20 lutego 2014 roku Federacja Rosyjska rozpoczęła agresję militarną przeciwko niepodległemu państwu Ukraina. Minęły trzy lata od czasu podstępnej napaści sąsiedniego państwa, które zobowiązało się do szanowania niepodległości Ukrainy oraz, zgodnie z Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, wystąpiło jako jeden z gwarantów bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy” – głosi dokument sporządzony przez ukraińskie MSZ.

Przypominam ten artykuł i inne złączone z nim linkami artykuły, z tamtych dni poprzedzających o 3 miesiące Krwawą Rzeź urządzoną przez Moskwę i jej zausznika, zbrodniarza i złodzieja Janukowycza, na Majdanie w Kijowie oraz Inwazję Rosji na Ukrainę. Dzisiaj ten plac nazywamy Euromajdanem, na Ukrainie trwa wciąż agresja Moskwy, a Putin przymierza się do objęcia ostatniej prezydentury przed absolutnym odejściem w NIEBYT. Dzięki Internetowi możemy dzisiaj cofnąć się w czasie i ocenić trafność dokonanej wtedy analizy oraz prognozy przyszłości Rosji, Ukrainy, Polski i świata.Możemy także zobaczyć jak na dłoni błędną, pozbawioną jakichkolwiek konstruktywnych elementów diagnozę naszych niegdysiejszych przyjaciół – jak Opolczyk i ta część Narodowców, która zachwycona wtedy Putinem pozwoliła mu się zwieść na manowce.  Gdzie znajdują się oni dzisiaj ze swoimi ówczesnymi zachwytami/ Dzisiaj kiedy Trójmorze/Międzymorze staje sie faktem a w Polsce stacjonują wojska NATO i USA, tak jak niegdyś w czasach Zimnej Wojny (1945-1989) stacjonowały w RFN? Czy takich efektów oczekiwali oni po działaniach swojego Idola z Kremla? Czy to oni czy Białczyński przewidywał wojnę którą chwilę później Putin rozpoczął przeciw Ukrainie?! Mamy ten komfort, że możemy sięgnąć do oryginalnych tekstów sprzed niemal 4 lat.

Niesłowiańska rusofobia Białczyńskiego a niemądra rusofilia niektórych Narodowców i Rusoholicznych wielbicieli Putina

Pro-European protests in UkraineMyślałem, że nie będę musiał tłumaczyć się z holistycznej analizy Polska – Ukraina 2012 – 2014, ale ponieważ znalazłem pod artykułem https://bialczynski.pl/2013/12/09/polska-ukraina-2012-2014/ linki bardzo poważne:

Cytat z wpisu Wigury:

„Proszę o uważne przeczytanie i skomentowanie artykułu http://wiernipolsce.wordpress.com/2012/02/25/aleksander-dugin-o-polsce/
Wiele wyglądających na prawdziwe, tez pana Dugina, tylko nad tym wszystkim jakiś taki się ahumanitarny duch unosi… Jeśli mamy być braćmi Słowianami na warunkach Rosji, to ja dziękuję. Chyba tego wewnętrznego “barbarzyńcy” nie mam ochoty posłuchać.”

Słowianina:

http://wiernipolsce.wordpress.com/2013/11/30/zydowska-v-kolumna-przegrala-na-ukrainie-syjonistyczna-hydra-nie-sklada-jednak-broni/#comment-42141

oraz Zbigniew 1108:

„Gdy czytałem rozważania gospodarza tego bloga o wydarzeniach w Kijowie , musiałem długo zastanawiać się jak można łączyć w jednym umyśle postulat nie wtrącania się w sprawy innych wspólnot politycznych z jednoczesnym, choć werbalnym, takim wtrącaniem się….Ale to jest “urok” naszej polskiej myśli politycznej…Np.twierdzi się , że od 966 roku państwowość jest “watykańska” ,”okupacyjna”, by później rozważać większą lub mniejszą” naszość” arbitralnie wyselekcjonowanych władców ….”

przez co rozumiem, że środowisko Narodowe, przynajmniej w części dojrzało do rozmowy z nami i zdecydowało się jednak NAS na poważnie wysłuchać, a też rozważyć  co mamy do powiedzenia, więc zmieniam decyzję.

Zmieniam ją też dlatego, że padły pod moim adresem poważne zarzuty o rusofobię i oskarżenia o głupotę, które wymagają równie poważnego komentarza:

http://opolczykpl.wordpress.com/2013/12/11/wojna-o-ukraine-oraz-czeslaw-bialczynski-i-jego-nieslowianska-rusofobia/

Gdyby były niepoważne nie robiłbym tego.

Czytaj dalej

Wielcy Polacy – Zygmunt Lubszyński [Siegmund Lubin] (1851 – 1923) i jego multipleks

Wielcy Polacy – Zygmunt Lubszyński [Siegmund Lubin] (1851 – 1923)

0293049Siegmund Lubin

Polacy stworzyli Hollywood, ale mało się jakoś w Polsce o tym mówi i mało się wie!

Na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Północnej niewielka grupa emigrantów stworzyła przemysł, który sto lat później rządził już światem. Chociaż media nie są wszechpotężne to faktem jest iż stanowią wielką siłę opiniotwórczą, która często przewyższa siłę armii, rządu lub kapitału. Często to media decydują o tym kto zostanie następnym prezydentem, nie raz o tym czy rząd utrzyma się przy władzy, wielokrotnie chwieją walutami  i gospodarkami. Do niedawna media były wielkimi machinami zasilanymi potężnym kapitałem, obecnie za sprawą internetu zmieniają one charakter, indywidualizują się i wchodzimy w kolejną rewolucje informacyjną. Nie byłoby internetu gdyby wcześniej nie powstałą telewizja, nie byłoby telewizji gdyby nie zaistniało radio, i kino, najpierw nieme a potem dźwiękowe.

Okres 1880 do 1920 roku w Stanach Zjednoczonych przeszedł do historii pod nazwą „Wielkiej Emigracji”. Do kraju napływa w tym czasie ponad dwadzieścia trzy miliony uchodźców z całego świata. Co spowodowało że tak nieproporcjonalnie duża część twórców amerykańskiego przemysłu medialnego urodziła się na terenach przedrozbiorowej i dzisiejszej Polski?

Równie dobrze moglibyśmy zapytać dzisiaj co powoduje, że w branży Informatycznej związanej z sektorem IT prym wiodą Polacy czy szerzej Słowianie? Nie będę tutaj odpowiadał na to pytanie. Prze4dtsawiam wam po prostu sylwetkę kolejnego Polaka, który budował Pollywood, a za młodu nasiąknął polską kulturą, językiem i wolnością ducha.

Naprawdę nazywał się Zygmunt Lubszyński i urodził się w Poznaniu lub Wrocławiu. Badacze nie są do końca pewni również daty, kiedy ten wielki rewolucjonista kina przyszedł na świat. Wiadomo, że  między 1851, a 1856 rokiem.

Z zawodu był okulistą, co później okazało się nie bez znaczenia. Dzięki skromnemu emigrantowi z Polski i jego przenośnemu projektorowi filmy mogły zostać nagle wyświetlone kilku, lub kilkudziesięciu  widzom jednocześnie – przedtem było to nie do pomyślenia.

Czytaj dalej

Racjonalista.pl: Nieznany list Tadeusza Kościuszki – O Kościele, religii i wolnej myśli

Nieznany list Tadeusza Kościuszki – O Kościele, religii i wolnej myśli

Dlaczego ten list Tadeusza Kościuszki do księcia Adama Czartoryskiego przeleżał 150 lat w archiwum, w ukryciu, skazany na banicję przez naukę polską? Dlaczego od czasu jego publikacji w języku francuskim w roku 1965 nie został przetłumaczony na język polski?
Odpowiedzcie sobie sami. Polecam artykuł na Racjonalista.pl – CB
flaga_polska
O Kościele, religii i wolnej myśli

Autor tekstu: Tadeusz Kościuszko

 

Jako pierwsi publikujemy tłumaczenie na język polski nieznanego rękopisu Tadeusza Kościuszki, opublikowanego w języku francuskim w „Kwartalniku Historycznym” w roku 1965.

Niesławny dokument przez Tadeusza Kościuszkę własnoręcznie napisany i w roku 1814, w Paryżu zajętym przez wojska sprzymierzone, powierzony księciu Adamowi Czartoryskiemu przez Radę zgromadzoną przy władcy Rosji Aleksandrze I, tym, który pragnął przywrócić Królestwo Polskie.

Trzeba przyznać, że wszyscy ludzie posiadają dosyć zdrowego rozsądku, by odróżniać dobro od zła, zachowywać się , rozumować, pojmować i porównywać relacje, a także rozwijać swoje idee poprzez rozważania lub badania (za wyjątkiem małej liczby tych, którzy są obłąkani od urodzenia), ale po to są szpitale, żeby przeszkodzić im w wyrządzaniu szkód.

Czytaj dalej