Słowiańska hudba/gędźba miesiąca – czerwiec 2017: Rafal Blechacz – Chopin Waltzes, Op.64 N°1 to 3

Frederic_Chopin_photo.jpeg

Tym razem to już naprawdę Chopin – fantastyczne wykonanie! Bardzo polecam.

 

Serie fałszywek Chopina z rosyjskojęzycznego (i nie tylko) YouTuba moglibyśmy kontynuować bardzo długo, ale dosyć żartów. Trzeba powiedzieć, że w teście na znajomość Chopina jako społeczność wypadliśmy całkiem nieźle. Zdemaskowanie fałszywki w poprzednich miesiącach zajęło nam za każdym razem kilka godzin, a nie po 4 czy 5 lat jak w świecie rosyjskojęzycznym. Zatem czas na życiorys Wielkiego Polaka w odcinkach.

 

Według legendy, Chopin urodził się w czasie, gdy w pobliżu jego ojciec Mikołaj grał na skrzypcach w jednej z dworskich oficyn Kaspra Skarbka, w której mieszkała rodzina Mikołaja i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek (na cześć ojca chrzestnego i zapewne dziadka – François). W księdze metrykalnej z kościoła w Brochowie jako chrzestni widnieją Franciszek Grembecki ze wsi Ciepliny wraz z panną Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli. Sami Chopinowie jako chrzestnego zwyczajowo traktowali młodego hrabiego Fryderyka Skarbka oraz jego rok młodszą siostrę Annę Emilię.

 

Jesienią 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy. W październiku zamieszkali w nieistniejącej obecnie kamienicy należąca do Jana Böhma przy Krakowskim Przedmieściu nr hipoteczny 411 (obecnie w tym miejscu znajduje się kamienica Józefa Grodzickiego pod nr 7)[2]. Tam w lipcu 1811 przyszła na świat ich druga córka, Izabella[2]. Wkrótce potem Chopinowie przeprowadzili się do służbowego mieszkania w pałacu Saskim, w którym mieściło się Liceum Warszawskie, gdzie Mikołaj miał uczyć języka francuskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=8sblAhm1SnI
Podziel się!