Onet: Mariusz Błoński -„Wyjątkowe odkrycie”. To jedna z największych etruskich świątyń

„Wyjątkowe odkrycie”. To jedna z największych etruskich świątyń

Od Poli Dec

Fragment etruskiej budowli, Vulci, zdjęcie ilustracyjne – Ragemax / Shutterstock

Vulczi to bardzo ważne miejsce i pisałem już o nim na blogu. Na koniec więc przypomnienie paru artykułów może dużo ciekawszych niż samo to odkrycie.

Archeolodzy z Uniwersytetów we Fryburgu Bryzgowijskim i Moguncji zidentyfikowali jedną z największych etruskich świątyń. Nowo odkryta świątynia miała mniej więcej takie same rozmiary i orientację co położona w pobliżu Tempio Grande. Została też wybudowana w podobnym czasie w okresie archaicznym, a zachowane warstwy archeologiczne dają nam wgląd w 1 tys. lat rozwoju jednego z najważniejszych etruskich miast.

Mariusz Błoński

Świątynia została odkryta w Vulci, jednym z najbogatszych i najpotężniejszych etruskich miast, o którym historia zapomniała. Mimo swojego znaczenia jest ono rzadko wspominane w antycznych tekstach i dopiero wykopaliska archeologiczne pozwoliły odkryć jego prawdziwe oblicze. Vulci rozkwitało pomiędzy VII a V w. p.n.e. W 280 r. p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian.

Nowo odkryta świątynia mierzy 45×35 m i znajduje się na zachód od Tempio Grande odnalezionej w latach 50. ubiegłego wieku. Badania wykazały, że powstała na przełomie VI i V w. przed Chrystusem. – Nowa świątynia ma mniej więcej te same rozmiary i orientację co sąsiadująca z nią Tempio Grande i została wybudowana mniej więcej w tym samym okresie. Taka duplikacja budynków w etruskich miastach jest czymś rzadkim i wskazuje na wyjątkowe odkrycie – mówi doktor Mariachiara Franceschini z Uniwersytetu we Fryburgu, która kierowała wykopaliskami wraz z Paulem P. Pasieką z Uniwersytetu w Moguncji.

– Za pomocą metod geofizycznych zbadaliśmy cały północny obszar Vulci, to 22,5 ha. Odkryliśmy pozostałości z początków miasta, które zostały wcześniej przeoczone. Teraz lepiej rozumiemy dynamikę osadnictwa i sieć drogową. Ponadto zidentyfikowaliśmy obszary miasta spełniające różne funkcje – dodaje Paul Pasieka.

Archeologów szczególnie cieszy fakt odkrycia przy świątyni niezaburzonych warstw, dzięki czemu będą mogli zbadać ponad 1 tys. lat rozwoju jednego z najważniejszych etruskich miast.

Źródło: Kopalnia Wiedzy

źródło: „Wyjątkowe odkrycie”. To jedna z największych etruskich świątyń

Tutaj mój artykuł ogólny o bogach etruskich, ale też o wielu wielu innych etruskich sprawach:

Słowiański Weles a etruski Welta, czyli Allozaury z UJotu w chtonicznym niebycie.

I kolejne doskonałe artykuły – jest ich mnóstwo:

RudaWeb: Maciej Bogdanowicz – Etruskowie po słowiańsku

Ewa Rawicz – SŁOWIANIE, Pismo Etrusków to pismo słowiańskie (część 4b)

Kryształowy Wszechświat: Ireneusz Ćwirko – Tajemnicze napisy na etruskich tabliczkach z Pyrgi odczytane

Old European Culture: Northern Etruscans (Północni Etruskowie)

RudaWeb: Czara syna Tomiry i etruski napis w Sudetach

Lniana Księga z Zagrzebia (najdłuższy tekst etruski z 250 roku p.n.e.)

Etruski Tages/Tarchon i słowiańsko-hinduscy góryci/guru.

Odcięta Noga Byka/Tura, część 9.5: Andis Kaulins (Łotwa) – Etruskowie o Niebie Gwieździstym i Plejadach/Kurakach/Babkach oraz Christian Mandon (Francja): RITES CULTES – COUTUMES suivi de : Romulus, un rite exemplaire…

Złota Księga Etrusków, czyli najstarsza książka świata z Bułgarii a Rygweda.

„Nauka słoweńska zadaje cios Allo Allo!” – czyli Slawistyka Gdańska o słowiańskich Etruskach

Rafał Orlicki – Udowadniamy bliskie związki języka Etruskiego (Rasenów) z mową Słowian!

O odczytaniu napisów etruskich (raseńskich/ruteńskich) przez Tadeusza Wolańskiego

 

 

Podziel się!