Oto jak krzewi się nasza idea Towarzystwa Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce

Oto jak krzewi się nasza idea Towarzystwa Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce
W roku 2011 powstało jako nieformalna grupa Towarzystwo Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce.  Informacja o tym znajduje się w pierwszym linku pod niniejszym artykułem. Od tamtego czasu co roku zgodnie z opisanymi przez nas rytuałami Wiary Przyrody nadajemy imiona starym, pięknym drzewom w Polsce i obejmujemy je obywatelską ochroną zgodnie z naszą deklaracją. Aktu założycielskiego dokonały 3 marca 2011 trzy podmioty, cytuję:
” Towarzystwo Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce zostało powołane 3 marca 2011 roku przez Starosłowiańską Świątynię Światła Świata i Inicjatywę NajstarszeDrzewa.blogspot.com. Akces do akcji Ochrony Najstarszych Drzew, organizacji Święta Żywiołu Boru i Święta Drzew oraz Towarzystwa zgłosił już także Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy – Słowiańska Wiara.”
Bezpośredniego akcesu do tej inicjatywy nie zgłosiło już więcej podmiotów i „każdy sobie rzepkę sam skrobał”. Ja osobiście i osoby ze mną związane nadawaliśmy imiona i braliśmy w ochronę Stare Drzewa każdego roku, ale zaproponowane przez nas i kontynuowane od tamtego  czasu rytuały Wiary Przyrody i zasady nadawania imion pięknym starym drzewom oraz obejmowania ich obywatelską ochroną przyjęły się na szerszą skalę. Bardzo jaskrawo było to widoczne w roku 2013 podczas Warszawskiej Masakry Drzew, ale przykładów jest oczywiście więcej i pochodzą one z różnych stron Polski, są też i inicjatywy międzynarodowe, o których informowaliśmy na blogu (dokumentacja poniżej).
Prezentujemy dzisiaj jeden z przykładów ROZPOWSZECHNIENIA NASZEGO RYTUAŁU I NASZEJ IDEI. Niestety, jest to przykład także nieskutecznej obrony Starego Drzewa. Przypominam, że podobnie nie udało nam się ochronić Dębu Pomnika Przyrody na Łobzowie krakowskim, zatrutego przez parę drapieżnych deweloperów powiązanych z Układem Krakowskim, który prowadzi podobną do warszawskiej, acz wydaje się, że mniej bezczelną a bardziej sprytną,  reprywatyzację w naszym mieście. Mam nadzieję, że tym razem wycięcie tego dębu było NIEUNIKNIONĄ KONIECZNOŚCIĄ. Jeśli nie, tak samo jak Pan Wu i Pani Wu truciciele Dębu z Łobzowa, sprawcy i tej zbrodni przyrodniczej zostaną po wieki utrwaleni na kartach polskiej literatury pięknej, jako wyjątkowo wredne, obrzydliwe typki. 

Kraków. Kolejny etap budowy Trasy Łagiewnickiej. Wycinają drzewa

„W ramach prac związanych z budową Trasy Łagiewnickiej wycięto wiekowy dąb w rejonie skrzyżowania ulic Zbrojarzy i Ludwisarzy. Spółka odpowiedzialna za budowę Trasy Łagiewnickiej otrzymała decyzję zezwalającą na rozpoczęcie kolejnego etapu prac. W tym tygodniu wystartowały więc roboty przygotowawcze w rejonie ulicy Zbrojarzy, obejmujące m.in. wycinkę zieleni. Okazuje się, że w ramach niej ścięto wiekowy dąb. A przeciwko temu w zeszłym roku mocno protestowali ekolodzy i mieszkańcy, którzy staremu drzewu nadali tytuł „Pomnik przyrody, przez obywateli chroniony” oraz imię Jacek.”

 

W spółce Trasa Łagiewnicka wyjaśniają, że zgodnie z sugestiami mieszkańców podjęto próbę zachowania dębu w rejonie skrzyżowania ulic Zbrojarzy i Ludwisarzy. – Dendrolog i inżynierowie poproszeni przez nas o ocenę możliwości zachowania tego dębu, nie znaleźli możliwości technicznych, by utrzymać to drzewo, a jednocześnie zrealizować trasę, na którą krakowianie czekają od wielu lat – informuje Krzysztof Migdał z zarządu Trasy Łagiewnickiej. – Z żalem muszę poinformować, że musieliśmy usunąć to drzewo. Eksperci orzekli, że nie można go przesadzić, a jedynie przesunąć, co niestety nie eliminowało kolizji z tunelem w którym ma biec Trasa Łagiewnicka – dodaje. Tym co się wydarzyło mocno zaskoczeni i oburzeni są ekolodzy. – Teraz dąb wycięto po cichu. A w czerwcu zeszłego roku była mowa o tym, że można przesunąć drzewo. Wskazywano nawet gminną działkę, gdzie można byłoby ulokować dęba. Potrzebne było na to 100 tysięcy złotych – mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/krakow-kolejny-etap-budowy-trasy-lagiewnickiej-wycinaja-drzewa-wizualizacje-zdjecia/ar/13869396#strefa-biznesu

 

Jak wiadomo w Warszawie DRZEW NIE UDAŁO SIĘ OBRONIĆ, ALE PRZY OKAZJI POWSTAŁ RUCH SPOŁECZNY „MIASTO JEST NASZE”, KTÓRY NAGŁOŚNIŁ ZŁODZIEJSKĄ REPRYWATYZACJĘ WARSZAWSKĄ I W EFEKCIE SKUTECZNIE DOPROWADZIŁ DO USUNIĘCIA Z RATUSZA PANI PREZYDENT HGW, niestety złodziejska ekipa w Ratuszu pozostała i jak się dowiaduję trwają jakieś kolejne aresztowania w tej sprawie wśród byłych i obecnych urzędników i współpracowników pani HGW –  INICJATORKI TAMTEJ MASAKRY STARYCH DRZEW.
Jak na razie można powiedzieć, że Przyroda i Wiara Przyrody przegrywa walkę z Antyprzyrodniczą Koalicją Ciemniaków, chociaż wycinka w Puszczy Białowieskiej została zatrzymana, co jest pierwszą wygraną wielką bitwą od czasów pamiętnej Rozpudy. Przegrywamy, ale są to przegrane pojedyncze bitwy a nie cała wojna. Wojna trwa, a utrata nawet jednego drzewa, które ma 200-300 lat to szkoda niepowetowana! Jednak chociaż pojedynczą bitwę wciąż jeszcze zdarza nam się przegrać, wygrywamy tę wojnę. Widać to po rozpowszechnieniu rytuału  i idei oraz coraz bardziej licznym organizowaniu się obywateli dla Ochrony Starych Drzew.

Przyjdzie dzień, że będziemy wygrywać każdą bitwę o pojedyncze drzewo i całą tę wojnę z Antyprzyrodniczą Koalicją Ciemniaków wygramy. Młodzi obejmą rządy i rozliczą te wszystkie zbrodnie piętnując oficjalnie ludzi odpowiedzialnych za nie, po imieniu i nazwisku. 

2011

Drzewa umierają stojąc – z 3 maja i kilku następnych dni 2011 roku.

1 i 2 maja 2011 nadaliśmy imiona siedmiu drzewom w Krakowie

1 i 2 maja nadaliśmy imiona siedmiu drzewom w Krakowie: pierwsze to młody Dąb Jana Kaczary w Parku Zaczarowanej Dorożki, ostatnie – śmiertelnie zagrożony Dąb-pomnik przyrody Władysław z ulicy Przeskok w krakowskim Łobzowie

2012

O drzewach którym nadaliśmy imiona między 1 a 3 maja 2012 roku oraz o rozszerzaniu się kultu drzew w Polsce

2013

Święto Boru i Święto Drzew – 1 i 2 maja [Dlaczego? Kult Drzew oraz prosty rytuał nadania imienia drzewu]

Święto Drzew, Święto Boru 2013 – Nadaliśmy imiona wielu dębom na krakowskim Ruczaju, Zakrzówku i w Bieżanowie, oraz w Rożnowie i w innych miejscach w Polsce

Wzgórze Rudno i ruiny zamku Tenczyńskich – Niesamowite Wołanie Swarożyca-Słońca 3 maja 2013, godzina 12.00-12.30 oraz nadanie imion bliźniaczym sosnom na wzgórzu; Kira i Sawa z Rudna

2014

1 maja 2014 – Nadanie imion Bukom z Czernej – w Świątyni Czarnoboga, Perunów i Trzech Bogiń Wód

2015

1 maja 2015 nadaliśmy imię Marzanka Świętej Brzozie Grzybowskiej

2016

1 maja 2016 roku nadaliśmy imię Roch – Świętemu Jaworowi w Dolinie Będkowskiej

2017

Wielki Maj – Młode Latko – Rusalia (maj 2017 – nadanie imion Starym Lipom w NN Świątyni Światła Świata)

Archiwum: K. Moszyński „Kult Drzew”; Możliwe rytuały Święta Boru 1 maja – Święta Drzew 2 maja; Kult Drzew w Indiach; Las Pamięci; Pomniki Przyrody i inne drzewe sprawy

Maj Miesiąc Drzew: Święty Dąb z Whiteleaved Oak w Walii – drzewo pogańskie

Maj Miesiąc Drzew: Święte Drzewo Oliwne Elia Vouvon na Korsyce

2018

Wielka Majówka 2018: Wszystko o Żywiole Boru – na Święto Boru i Święto Drzew (część 1) [Archiwum 2012]

2018 Bielsko – Biała

Bielsko Biała: Stare Drzewa – Akcja Obywatelska

Kult Drzew na Blowminder – polecam gorąco ten blog!

11 02 2015 – Dąb Słowianin z Dębiny w konkursie na Europejskie Drzewo Roku! Zagłosuj!

Konkurs Drzewo Roku 2016 – Oddaj głos na dąb Bolko z Hniszowa.

Bór – Żywa Istota, czyli o Żywiole Boru i innych mocach

 

Kwietniowa wycinka drzew w Lesie Niedźwiedzkim pod Widomą

17 01 2016 – Protest przeciw wycinkom drzew w Puszczy Białowieskiej!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zabrania od dzisiaj wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej!

Epidemia grzyba zabija jesiony w Europie. Czy tyle samo drzew zabił w Polsce profesor Jan Szyszko?! – Ratunek nadchodzi z Krakowa?

Lewacy i Banksterzy (Czerwoni) oraz Pasożyty (Czarni) a Wolnościowcy (Prawdziwi Zieloni), czyli konsekwencje błędnej ustawy Szyszki o wycince Starych Drzew oraz refleksja nad Polską

Świątynia Sarnie Wzgórze zagrożona – Korniki czy pan i pani Wu z Krakowa znów atakują stare drzewa?

Jak myśl jezuicka i czyn Watykanu gładzi grzechy Świata! – „Władca much” a 200 drzew wyciętych dla Świętego Jana Pawła w Kraśniku!

Usunięcie Świętowita ze Ślęży, Masakra 330 Drzew, Tęcza i Krzyż, Ubój Rytualny – zeitgeist/signum temporis?!

07.07: Obrońcy Drzew w Turcji zwyciężyli!!! A co w Polsce? – Zielona Moc POd obstrzałem! Spacyfikowani Zieloni?

Turcja – Polska dwa bratanki?! c.d. Dlaczego sojusz polsko-turecki to nic egzotycznego?! Rewolucja z powodu wycięcia drzew!

Ogród Krasińskich: Ratusz gra na zwłokę na zwłokach drzew – Prezydent Warszawy przesuwa spotkanie z Zieloną Mocą o tydzień, z 11 na 18 marca

Zielona Moc – co dalej – Warszawska Masakra 2013: Wycięto 505 drzew a nie 330, połowę Parku Krasińskich

Warszawska Masakra Drzew 2013

Podziel się!