O drzewach którym nadaliśmy imiona między 1 a 3 maja 2012 roku oraz o rozszerzaniu się kultu drzew w Polsce

Rozwój kultu Drzew w Polsce

Tradycja święta współcześnie sięga roku 1933

Dni Lasu to największe święto lasów i leśników. Obchodzone jest od 1933 r. Z inicjatywą zorganizowania na terenie całego kraju stałego święta lasu wystąpiło w roku 1933 Prezydium Zarządu Głównego Związku Leśników Polskich. Ustalono, że święto, nazywane w różnych latach Świętem Lasu bądź Dniem Lasu, będzie organizowane co roku w ostatnią sobotę kwietnia. Święto Lasu w Warszawie w kwietniu 1933 r. Przejazd samochodu rozrzucającego ulotki („Echa Leśne” 1933).

Wiosna, pod koniec kwietnia jest tradycyjnym terminem święta drzew do którego nawiązanotakże w oficjalnych obchodach święta Lasu w 1933 roku  w Wolnej Polsce.

Pierwsze obchody odbyły się już w roku 1933. Jak podawały „Echa Leśne” w numerze 12. z roku 1935, np. w Grudziądzu uroczystości Dni Lasu uświetniły przedstawienie i koncert w teatrze, na rynku grała orkiestra 55. Pułku Piechoty, młodzież posadziła ok. 2 tys. drzewek, a w centrum miasta odbył się pokaz produktów leśnych. W imprezie wzięły udział tysiące mieszkańców. W tym samym roku obchody Święta Lasu zorganizowano też w Zamościu, Tomaszowie, Kraśniku, Józefowie, Frampolu i Zwierzyńcu. Odbywały się akademie, odprawiano msze święte, sadzono drzewka.

W roku 1939 Dzień Lasu obchodzono w Poznaniu. W kinach wyświetlano filmy przyrodnicze, młodzież szkolna miała wolny wstęp do palmiarni, zorganizowano wycieczkę dwoma pociągami do Wielkopolskiego Parku Narodowego. W obchodach brały udział władze państwowe, kościelne i wojskowe, różne stowarzyszenia i miejscowa ludność, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Wybuch wojny na wiele lat przerwał tradycję organizowania Święta Lasu. Powrócono do niej dopiero po ponad półwieczu, w roku 1993, kiedy to po raz pierwszy po wojnie świętowano ogólnopolskie Dni Lasu w Gołuchowie.

W 1993 roku po kolejnym odzyskaniu niepodległości także nawiązano do tego wiosennego terminu przypadającego na koniec kwietnia i początek maja

Trójka sadzi „PioSęki”, czyli rozśpiewane drzewa przebojów

materiał nadesłany prze Mezamira Snowida

Trójka
26.04.2012
„W jubileuszowym roku Programu 3, rozgłośnia podkreśla swoje proekologiczne oblicze. Już 27 kwietnia o godz. 11.00 Trójka zaprasza swoich słuchaczy i miłośników do wspólnego posadzenia 30-letniego drzewa z okazji 30-lecia Listy Przebojów Programu 3.” – informuje serwis muzyka.pl
Trójka sadzi "PioSęki", czyli rozśpiewane drzewa przebojów
Baner akcji „PioSęki, czyli drzewa przebojów”

Więcej możecie Państwo przeczytać na stronach:

muzyka.pl,

medianews.pl

Kora: przyroda sobie bez nas poradzi, my bez niej nie

Trójka
23.04.2012
– Są akcje, które nie są picem i właśnie ta inicjatywa – „PioSęki, czyli drzewa przebojów”, w ramach której zostanie posadzonych 50 tys. drzew, jest czymś wspaniałym – mówi Kora Jackowska i zachęca do włączenia się do trójkowej akcji ekologicznej.

W rozmowie z Markiem Niedźwieckim piosenkarka podkreśliła, że brakuje jej w dzisiejszych społeczeństwach szacunku dla wszystkiego, co żyje. – Tak było dawniej, a dziś człowiek chce sobie wszystko podporządkować, to jest nieprawdopodobnie nieekologiczne podejście do świata – mówi artystka.

Kora Jackowska podkreśliła, że wszelkie działania należy zaczynać od siebie. – Nam się często wydaje, że nie ma znaczenia, czy ja podniosę papierek, skoro inni je rzucają. Jeżeli 50 tysięcy ludzi zacznie podnosić papiery, 50 tysięcy ludzi będzie zakręcać wodę w kranie, czy sortować śmieci, to to się będzie powiększać – podkreśliła.

Dlatego właśnie Trójka zaprasza słuchaczy do wzięcia udziału w proekologicznej akcji „PioSęki, czyli drzewa przebojów” . Na 50-lecie Programu 3 Polskiego Radia współorganizator akcji, firma Inforsys, rozda 50 tysięcy sadzonek drzew z autografami znanych polskich artystów, które można posadzić w przydomowym ogródku lub w wybranym punkcie miasta. Artyści, którzy zdecydowali się wesprzeć akcję, to m.in.: Artur Andrus, Piotr Baron, Edyta Bartosiewicz, Urszula Dudziak, Stefan Friedmann, Kora, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Marek Niedźwiecki. Każdy chętny może bezpłatnie odebrać sadzonkę drzewa, a drugą sprezentować komuś bliskiemu wraz z tabliczką z dedykacją (formularz zamawiania drzewek można znaleźć na stronie naszpark.pl ).

Z okazji 30-lecia „Listy Przebojów Programu 3” w Alei Radiowej Trójki w Warszawie zostanie posadzony 30-letni klon, do którego każdy może dodać swoją dedykację za pomocą strony internetowej facebook.pl/paczkomaty. Sadzenie drzewa odbędzie się w piątek, 27 kwietnia od godz. 11.00 i będzie relacjonowane na antenie Trójki. Na klonie znajdzie się okolicznościowa tabliczka opatrzona fragmentem „Ballady o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie” – singla Artura Andrusa nagranego z okazji 1500. wydania „Listy Przebojów”, będącego prezentem dla prowadzących. Sadzeniu drzewa będzie towarzyszyć zakopywanie skarbu – trójkowego przesłania dla przyszłych pokoleń słuchaczy.
W całej Polsce zostanie też posadzonych 30 specjalnych drzew na cześć 30 piosenek z 30-letniej historii „Listy Przebojów Programu 3”. Każde drzewo będzie opatrzone tabliczką z tytułem danego przeboju.

– Podziwiam, patrzę, nie rozumiem, ale kocham – mówi o drzewach Kora Jackowska i dodaje, że gdyby mogła być drzewem, chciałaby być brzozą. Wokalistka Maanam wymienia utwory „Eksplozja” i „Strefa ciszy” jako te, które mówią o przyrodzie i o drzewach.

Do tego samego wiosennego terminu nawiązuje Trójka swoją akcją tegoroczna z 26 kwietnia. tylko Gaja wyłamała się z tradycji przenosząc święto drzew na 10 października. Jest to o tyle zrozumiałe że trudno drzewa sadzić na wiosnę a o to chodzi w akcji Gaji.

Bardzo się cieszę KORO, ze względu na pamięć dawnej wspólnej przeszłości, Nas, Hippisów Krakowskich, że włączyłaś się  w tę akcję – To tak jakby wróciły dawne dobre czasy, kiedy wszyscy rozumieliśmy się bez słów – słuchając w milczeniu u Krzysia Skaldy piosenek Jima Morrisona, godzinami i wciąż i wciąż – „Rider on the Strom”, czy „Strange Days”, czy Jefferson Airpleanes, czy innych. Dzięki – za powrót poczucia utraconej wspólnoty celów. A pamiętasz jeszcze kto tam wtedy bywał?

CB

Klub Gaja – Święto Drzewa – 10 październik

Święto Drzewa

Święto Drzewa to program Klubu Gaja, który powstał głównie z myślą o placówkach edukacyjnych, ale w miarę upływu lat spotkał się z zainteresowaniem samorządów, instytucji państwowych i przedsiębiorstw, organizacji społecznych i zawodowych. Pomysł narodził się w 2003 r. kiedy stało się jasne, że zmiany klimatyczne to fakty, a nie mity, a ich skutki będą niszczycielskie dla cywilizacji (nieprzewidywalne wichury, powodzie, klęski suszy). Właściwości drzew mogą powstrzymywać te zagrożenia, dlatego postanowiliśmy organizować i zachęcać do sadzenia nowych drzew oraz apelować o większą dbałość w stosunku do już rosnących, szczególnie tych, na terenach dużych skupisk miejskich. Liczy się każde działanie, które prowadzi do większego zainteresowania i zrozumienia problemu zmian klimatycznych, niezastąpionej roli drzew w kontekście tego zjawiska i roli jakiej powinien podjąć się człowiek w obliczu zbliżających się kryzysów.

Celem programu Święto Drzewa jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Nie tylko liczba zasadzonych drzew lecz rozwój świadomości młodych ludzi o kurczących się zasobach naturalnych jest w programie bardzo ważna. To oni, wraz z nauczycielami i Klubem Gaja, sprawiają, że zainteresowanie programem wykazują również dorośli: rodzice, dziadkowie, właściciele firm; ludzie, którzy odpowiedzialni są za rozwój lokalnych społeczności – samorządowcy i członkowie organizacji pozarządowych oraz specjaliści z różnych branż, którzy przyjmują ze szkół zaproszenia na pogadanki, prelekcje i warsztaty. Sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka, który docenia znaczenie zieleni w codziennym życiu.

http://swietodrzewa.pl/?cat=17

My obchodzimy Święto Drzew i święto Lasu razem w dniach od 1 do 3 maja czyli w tradycyjnym pogańskim terminie – w weekend po pełni ostatniej w kwietniu.

Drzewa którym nadaliśmy imiona od 1 do 3 maja 2012 – fotoreportaż

W tym roku akcję nadania imion przeprowadziliśmy – jeśli idzie o naszą zadrugę  – we dwóch: To znaczy Ja, Grzegorz Sambor Ryn i … no tak we trzech – … i Czarny Bolo. Dlaczego w takim tercecie? Cóż, nie ukrywam, że opędzaliśmy się od innego towarzystwa, które chciało razem z nami uczestniczyć w tych podniosłych chwilach, ale musiało być właśnie tak jak było, bo nasze działanie wiązało się tym razem bezpośrednio z ideami i treścią książki „Nowe przygody profesora Gąbki i jego Kompanii – Na tropie czarnej Dziury”.

Co prawda wydanie książki opóźnia się i pewnie będzie ona gotowa dopiero w jesieni, ale będzie – a to ważne. Pierwszym drzewem, któremu nadaliśmy imię 1 maja 2012 roku jest  TO będące jednym z bohaterów tejże książki – Bardzo Bardzo Stara Brzoza, w Starym Parku,  na Prądniku Czerwonym, w Krakowie. A osobą, która nadała 1 maja imię Bardzo Bardzo Starej Brzozie jest także jeden z bohaterów tejże książki  – Grzegorek- Samborek.

Dzień 1 maja poświęciliśmy zatem Staremu Parkowi, wyprawie na Święte Wzgórze Czerwono-prądnickie odbyciu tam odpowiednich rytuałów i modłów pogańskich i nadaniu imienia jednemu z naszych Współbraci –  Bardzo Bardzo Starej Brzozie.

Dzień 2 maja i 3 maja poświęciliśmy na dwukrotne wyprawy do Parku w Krzeszowicach by tam nadać imiona kilkunastu zasłużonym nestorom drzewnego rodu. Oto relacja z tych wydarzeń:

1 maja 2012

Słoneczne Mlecze w Starym Parku Czerwonoprądnickim – na początek drogi

Bardzo Stara Brzoza, bohaterka powieści „Nowe przygody profesora Gąbki i jego kompanii”, tak naprawdę jest to Biała Topola – widok ogólny

Bardzo Stara Brzoza, bohaterka powieści „Nowe przygody profesora Gąbki i jego kompanii”, tak naprawdę jest to Biała Topola, w uroczystej szarfie złożonej z bajorków – “Nadaję ci mię Bogo-Żena!”

Bogożena, czyli Bożena – Boska Pani, albo Żona Bogów, lub Ożeniona z Bogami, albo Dar Bogów – Bożdiewska Żena (żeńszczyna – żeńska partnerka Boga) – bohaterka powieści „Nowe przygody profesora Gąbki i jego kompanii”, tak naprawdę jest to Biała Topola  a nie brzoza.

Strumień w drodze na Górę Czerwonoprądnicką – kiedyś tryskało tutaj piękne źródło święte obudowane drewnianymi balami – dzisiaj jest to ściek

Dalsza droga – kapliczka Borany – Bogini Drzew i Lasów albo Krasy-Krasatiny – Pani Kwiatów i Barw, a także Rozkoszy i Miłości  Szczęśliwej

Kalina Czerwonoprądnicka – ostatni święty krzew na zbeszczeszczonym wzgórzu świętym które wkrótce zabudują i zrujnują

Czeremcha na Wzgórzu Czerwonoprądnickim

Dziki Rabarbar – Roślina Barbarzyńców na szczycie

Rabarbar roślina Brabarzyńców – czyli Scytów i Słowian

2 maja 2012

2. Krzeszowice  – Miłorząb któremu nadaliśmy imię Borys

Pod Borysem z Kr5zeszowic – 2 maja 2012 roku

Miłorząb Borys z Krzeszowic (park Potockich)

3. Krzeszowice – Park Potockich Buk  o imieniu Bogdan – od 2 maja 2012 roku i  Grzegorz-Sambor

Buk Bogdan z Krzeszowic w trakcie dekoracji

Jeszcze raz Bogdan z Krzeszowic

4. Kolejny stary miłorząb  krzeszowicki od 2 maja 2012 – Miłorząb Bolesław z Krzeszowic

Miłorząb Bolesław z Krzeszowic

5. Wiąz japoński – Mikoła, czyli inaczej Mikuła lub Koło-Mąd (bo Mikołaj to oczywiście imię słowiańskie i fińskie, ugryjskie – nie żadne inne)

Wiąz japoński Mikoła-Nikuła-Mikuła-Kołomąd

6. Wiąz japoński Bogusław

Wiąz japoński Bogusław

7. Czarna Topola Bogdana Krzeszowicka

Czarna Topola Bogdana z Krzeszowic, Ja i Czarny Bolo

Czarna topola Bogdana z Krzeszowic – obwód pnia w dniu 02. 05 .2012 – 540 centymetrów – nadanie imienia przez Grzegorza Sambora Ryna

Czakram Krzeszowicki – dawniej tryskało tutaj źródło objęte w kamienną misę – To źródło zasilało wszystkie obiekty wodne w parku i opływało wypę parkową a potem woda wpadała do rzeki przepływającej na skraju posiadłości. Spotkaliśmy bardzo starego  człowieka, który jako mały chłopiec widział te wszystkie urządzenia działające. Z sadzawki pito wodę garściami.

Pozostałość po źródle i sadzawce w miejscu czakramu krzeszowickiego Pałacu i Parku Potockich

3 maja 2012

8. Platan Darjusz z Krzeszowic

Platan Darjusz

Platan Darjusz

9. Lipa Bogna

Lipa Bogna

10. Buk czerwonolistny – Jarosław z Krzeszowic

11. Buk czerwonolistny Igor z Krzszowic

Grześ pod czerwonolistnym bukiem Igorem z Krzeszowic

12.lipa Iwna z Krzeszowic czyli Iwona

Podziel się!