17 01 2016 – Protest przeciw wycinkom drzew w Puszczy Białowieskiej!

17 stycznia

„Wara od puszczy”, „Jeszcze puszcza nie zginęła”. Protest przeciwko wycince drzew

facebook/Partia Zieloni
Ulicami Warszawy przeszedł marsz przeciwników planowanej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. „Puszcza Białowieska to najstarszy w Europie i jedyny w Polsce prawdziwie pierwotny las. Ratujmy ją przed wycinaniem!” – apelują organizatorzy protestu na Facebooku.

Na ulice stolicy wyszło dzisiaj kilkaset osób przebranych za drzewa. Protestujący przeszli dzisiaj przez Plac na Rozdrożu i Aleje Ujazdowskie aż pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów pod hasłem „Wara od puszczy”.

„Rząd PiS chce drastycznie zwiększyć wycinkę drzew w Puszczy. Pod pretekstem walki z kornikami, zgnilizną i zagrożeniem pożarowowym pod siekierę trafi ich nawet ośmiokrotnie więcej niż do tej pory. Wycinka nie ominie nawet ponad 100-letnich drzew! Nie możemy do tego dopuścić!” – opisują powody protestu organizatorzy.

Komentując dzisiejszy marsz minister środowiska Jan Szyszko stwierdził, że obecnie trwa spór pomiędzy „ludźmi, którzy żyją na terenie Puszczy Białowieskiej, na terenie tych trzech nadleśnictw gospodarczych a organizacjami niezależnymi”. – I jedni, i drudzy są głęboko zatroskani o los Puszczy Białowieskiej. I jedni, i drudzy są niezwykle mocno zatroskani o los tych zasobów przyrodniczych, które znajdują się na terenie tych trzech nadleśnictw gospodarczych, a więc na terenie nadleśnictwa Browsk, Białowieża i Hajnówka – komentował Szyszko.

Minister uspokajał też, że na razie nie podpisano żadnych dodatkowych dokumentów pozwalających na wycinkę drzew, a Puszcza Białowieska jest chroniona prawem polskim i międzynarodowym.

Podziel się!