Europejski Trybunał Sprawiedliwości zabrania od dzisiaj wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej!

100.000 Euro za każdy dzień zwłoki!

 

 

 

Unijny trybunał uderza w Polskę. Groźba horrendalnych kar za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że odpowie na orzeczenie jutro.

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła Komisja Europejska.

Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego

– podkreślono w komunikacie Trybunału.

Gdyby komisja uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka, kierownictwo resortu środowiska odniesie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej na jutrzejszej konferencji prasowej; planowana jest ona na godz. 9.45 w siedzibie ministerstwa.

Rzecznik zapowiedział, że w konferencji mają wziąć udział: minister Jan Szyszko, wiceminister środowiska Andrzej Konieczny oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Unia naciska coraz mocniej! Trybunał Sprawiedliwości narzuca 100 tys. euro kary dziennie za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

https://wpolityce.pl/polityka/367953-unia-naciska-coraz-mocniej-trybunal-sprawiedliwosci-narzuca-100-tys-euro-kary-dziennie-za-wycinke-w-puszczy-bialowieskiej

autor: lasy.gov.pl
autor: lasy.gov.pl
Podziel się!

    © Czesław Białczyński