wp.pl: „Diabeł tkwi w Kaszubach” i kilka mądrych słów od pewnego znanego księdza.

„Diabeł tkwi w Kaszubach” i kilka mądrych słów od pewnego znanego księdza

Temat ten poruszaliśmy już w artykule na blogu jakiś czas temu, ale wraca jak bumerang razem z rozkwitem w Polsce prawicowego terroryzmu, o którego niebezpieczeństwie dawno dawno temu mówił bardzo mądrze pewien znany bardzo mądry ksiądz. Po Ślęży, po Choroszczy, po spalonych wiekowych dębach, po hucznych obchodach 1050 rocznicy wprowadzenia chrześcijaństwa na dwór Mieszka I urządzonych z niedoszłą obecnością prezydenta III RP na Ślęży, po zawłaszczeniu Rowokołu, po paleniu książek pod kościołem, po procesie sądowym wytoczonym dziennikarzowi, publicyście Andrzejowi Szubertowi (Opolczykowi), przez księdza Staszaka z Sulistrowic i kilku oszołomów z Sobótki za kilka ostrych słów komentarza, które miały obrazić ich uczucia religijne w związku z usunięciem Świętowita ze Ślęży, następuje dalsza eskalacja owego terroryzmu. Dla nikogo nie powinno to być zaskoczeniem. A co będzie dalej, jeżeli w 2023 roku nie odsuniemy od władzy partii PIS???… Ksiądz wam powie.

Na Kaszubach pojawił się Diabeł. W trzynastu (!) osobach. Jedenaście lat siedział cicho. Aż ktoś postanowił go wypędzić. Diabeł, jak to diabeł, jest przewrotny i zamiast sobie pójść, zyskał sławę na cały kraj.

Wiosną 2019 roku, a jeśli mierzyć czas w precyzyjnych jednostkach, to w „oktawę Zmartwychwstania”, do władz gminy Linia wpłynęła petycja od „wysoce zatrwożonych reakcją pogańską Mieszkańców”, że diabły przeszkadzają katolicką wiarę wyznawać. „Oktawa Zmartwychwstania” podana była jako data petycji.

W zasadzie winny pojawienia się diabła jest poeta.

 

Aleksander Labuda bronić się nie może, zmarł 40 lat temu. Ale za życia się diabłu przysłużył. Ten znawca kaszubskiej kultury, autor słownika kaszubsko-polskiego, opisał 95 fantastycznych postaci z kaszubskiego kosmosu. Trzynaście z nich, wyrzeźbionych w drewnie przez Jana Reszkę, stanęło jedenaście lat temu w kaszubskich wsiach.

 

Parszywa trzynastka

W 2009 roku w Tłuczewie pojawiła rzeźba Pólnicy – bogini pól, w Lini Rétnik, który odpowiada za zmysłowe przyjemności i grzech nieumiarkowania. W Smażynie stanęła Bòrowô Cotka – opiekunka lasów, Zakrzewo postawiło na Jigrzana – ducha zabaw, a Strzepcz na Grzenię – ducha snu. Lewinko zdecydowało się na Pùrtka, odpowiedzialnego za psoty, Osiek na Jablóna – opiekuna sadów. Samotne duchy – Damk i Wëkrëkùs stanęły w Miłoszewie i Kętrzynie, a w Kobylaszu-Potęgowie rozgościł się Lubczik, odpowiedzialny za miłość. Duch wiatru, Szëmich, umościł się w Pobłociu, a Nëczk – kaszubski wodnik – w Niepoczołowicach. Najgorszy z trzynastki, Pikón, wyjątkowo paskudna postać z fałszywym uśmieszkiem na twarzy, stanął w Lewinie. I chyba on zaczął mącić wodę na Kaszubach.

– Pierwszy protest pojawił się dziesięć lat temu, kiedy podjęliśmy decyzję o budowie szlaku „Poczuj kaszubskiego ducha” – mówi wójt gminy Linia, Bogusława Engelbrecht. – Wyszedł od proboszcza parafii w Rozłazinie, ks. dr Sławomira Kozioła. Mówił, że szlak jest pogański. Wtedy wójtem był Łukasz Jabłoński, który ma wykształcenie teologiczne i najpewniej tę sprawę wyjaśnił, bo potem przez prawie dekadę była cisza.

Gmina otrzymała 450 tys. złotych dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. W 13 sołectwach stanęły trzymetrowe figury, wyobrażenia postaci z miologicznego świata Kaszub. Tworzyły 85 – kilometrowy szlak przyrodniczo-rowerowy, atrakcję turystyczną gminy. Po 10 latach spróchniałe rzeźby trzeba było wymienić. I wtedy rozpętała się burza.

Nieprzyjaciele Nieprzyjaciela

„Od dłuższego czasu obserwujemy u nas, w naszej katolickiej gminie Lina, zjawisko wypierania się Wiary i nawet zawieszanie nabożeństw majowych przy kapliczkach i Krzyżach, czego najgłówniejszym powodem są te rzeźby pogańskich bożków, ustawione w centrach naszych wsi. Wiążemy to zjawisko z królowaniem po naszych wsiach owych pogańskich bożków – „diabłów”, które w dodatku mają wymiary większe od kapliczek. Żądamy usunięcia wszystkich tych „diabłów”!!! Gmina za nasze pieniądze ani myśli dodawać skwerków z ławeczkami, jest pogańskim skandalem!! To, czego owe „diabły” dostąpiły, już zakrawa na jakąś żałosną pogańską rebelię!!” – krzyczała petycja „zatrwożonych Linian” wiosną 2019 roku.

Pozostała bez odpowiedzi, ponieważ – prócz listy przeciwników – nie było na niej konkretnego autora.

Jednak na dobre awantura zaczęła się we wrześniu ubiegłego roku, na sesji Rady Gminy, podczas której odczytano list ks. dr Sławomira Kozioła:

 

więcej u źródła: https://magazyn.wp.pl/wiadomosci/artykul/diabel-tkwi-w-kaszubach

 

2. Kilka mądrych słów od pewnego znanego księdza.

 

 

Czytajcie też:

nto.pl: Afera dębowa. Nie wszyscy skazani są jeszcze za kratkami

Atak katolickiego kleru na Świętowita na Ślęży! – Usunięto rzeźbę!!!

Jacek M. Kwiatkowski – Moje refleksje co do postępowania karnego przeciwko Andrzejowi Szubertowi… [Blog Polski]

Rodzimowiercy na FB organizują protest po usunięciu posągu Świętowita z Chroszczy!

 

Huczna rocznica pontyfikatu Wielkiego Reformatora papieża Franciszka – 4 miesiące wymownego milczenia KRK na temat Świętowita ze Ślęży

 

O usunięciu Świętowita z Augustowa, oraz Diabła z Krakowa, czyli co się naprawdę dzieje na Ślęży!

Czarna Sotnia spod Ślęży wyniosła na ołtarze Burmistrza Sobótki i Proboszcza Sulistrowic!

Opolczyk.pl: Nowy Ślężański Świętowit…

Prezydent Duda i Korporacja Watykańska urządzają 1050 rocznicę chrztu Polski na Ślęży; Świętowit wróci na Ślężę, gdyż tego życzą sobie polscy rodzimowiercy i Zrzeszenie Słowian.

Choroszcz. Rodzimowiercy bronią Światowida z Babiej Góry [ZDJĘCIA, WIDEO]

Światowid-Świętowit Andrzeja Pityńskiego w Hamilton (New Jersey, USA)

Padł najstarszy polski dąb Bolesław. Miał 800 lat!

Podziel się!