Padł najstarszy polski dąb Bolesław. Miał 800 lat!

Padł najstarszy polski dąb Bolesław. Miał 800 lat!

bolesław 2Rosnący w Lesie Kołobrzeskim Bolesław runął podczas ostatniej wichury. Był pomnikiem przyrody – według wyliczeń dendrologów mógł mieć 800 lat.

– Drzewo było w dobrej kondycji, ale nie wytrzymało naporu innego, powalonego wcześniej przez silny wiatr – mówi Antoni Szarmach przyrodnik amator, który w 2000 roku doprowadził do nadania dębowi imienia króla Chrobrego. – Był w symbiozie z bukiem, który pierwszy się pochylił. Na zasadzie dźwigni poderwał korzenie tego dębu. Niestety wtedy dąb przewrócił się.

– Dąb Bolesław zostanie w stanie nienaruszonym w miejscu, w którym upadł – mówi Piotr Agaciak z Nadleśnictwa Gościno. – Według prawa nic nie można zrobić. Zostaje aż się sam rozłoży. Nic nie można uciąć. Też będzie jakąś atrakcją.

Lokalni miłośnicy przyrody już zapowiadają, że obok tablicy z informacją o pomniku przyrody, stanie kolejna z datą i opisem okoliczności upadku Bolesława.

Najstarszy polski dąb miał 32 metry wysokości. Średnica pnia wynosiła 7 metrów – średnica korony ponad 20.

bolesław 4

Po upadku Bolesława – najstarszym dębem w Polsce jest teraz Chrobry. Rośnie w pobliżu Szprotawy w Lubuskiem w rezerwacie Buczyna Szprotawska. Ma około 760 lat.
bolesław 3

– Dąb Bolesław zostanie w stanie nienaruszonym w miejscu, w którym upadł – mówi Piotr Agaciak z Nadleśnictwa Gościno.

 

http://radioszczecin.pl/1,338478,padl-najstarszy-polski-dab-mial-800-lat-zdjecia

bolesław 1

Czy istniała szansa żeby zapobiec tej katastrofie? Czy nie należało ściąć wcześniej słabego buka, który w trakcie wichury obalił się na starego Bolesława? Czy będzie przeprowadzone śledztwo w sprawie tych zaniedbań? Czy prawo zostanie dostosowane do tego, żeby jednak prowadzić jakieś zabiegi pielęgnacyjne w takich okolicznościach, gdy słabe drzewa dookoła zdrowego giganta zagrażają mu przy każdej wichurze? Możemy mówić, że każda żywa materialna istota kiedyś umiera. Ale czy nie jest tak, że w Polsce dziwnym, trafem co roku zabijane są przez ludzką nienawiść, głupotę, zaniedbania, brak wrażliwości i opieki święte stare dęby?  Czasami są one po prostu palone przez fanatycznych katolików lub debili, tak samo jak są przez nich dewastowane wszystkie istniejące w Polsce pomniki Świętowita.

Dokumentacja tych wrogich wobec Wiary Przyrod(zone)y znajduje się na Bocznym Pasku Blogu. Tutaj tylko kilka spektakularnych przykładów. Nigdy nie ma żadnych sprawców! Co robi policja i prokuratura? Tym razem też nikt niczego nie zaniedbał prawda?

CB

10 08 2015 – Podpalili kolejny 400-letni Święty Dąb w Grojcu!

 

21. 11. 2014 – Demokracja jak Dąb Chrobry – płonie!

Atak katolickiego kleru na Świętowita na Ślęży! – Usunięto rzeźbę!!!

 

Nie ma końca barbarzyństwu: 900 letni Dąb Cygański spalony – nagroda za wskazanie sprawcy 1000 złotych – Kpina?!!!

Doktor, teolog z Bydgoszczy pluje na rodzimowierstwo polskie pod katolickim drzewem bez korzeni

Świętowit w Choroszczy zniszczony! Obcięto mu głowę.

Warszawska Masakra Drzew 2013

 

Podziel się!