Kolejne obwary odkryte w Baldwinowicach i Sieroszowie! oraz o innych rondelach

Kolejne obwary (rondele) odkryte w Baldwinowicach i Sieroszowie

Obwary (rondele) na Ziemi Ząbkowickiej (foto mp)

Odkrywcą tych obiektów jest pan Robert Szlachta z Krotoszyna, który odkrył je w maju 2018 roku podczas skanowania terenu wokół megalitycznych grobowców w Muszkowicach

Najciekawsze w tej historii jest to, że po raz już setny albo tysięczny odkrywcami istotnych obiektów i artefaktów dla naszej kultury słowiańskiej są „amatorzy” a nie archeolodzy z powołanych do tego państwowych służb, którym wszyscy płacimy przez dziesięciolecia pensje z naszych podatków.

Trzeba też tutaj oddać honory twórcy tego filmu (patrz – załącznik do materiału), jako tej osobie która spięła w swoich rękach wszystkie informacje i nadała im odpowiedni rozgłos. CB

 

 

 

Ząbkowice Expres: W okolicach Baldwinowic i Sieroszowa odkryto dwa rondele sprzed kilku tysięcy lat

To historyczne założenie przestrzenne w kształcie okręgu określane najczęściej mianem centrów ceremonialnych, świątyń lub służące jako dawne obserwatoria astronomiczne.

Zazwyczaj składają się z kilku rowów często uzupełnianych palisadami. Do wewnątrz prowadzą bramy, które przeważnie lokalizowane są w miejscach padania promieni słonecznych w czasie przesileń astronomicznych.

Rondele to założenie przestrzenne z czasów neolitu czyli ok. 5200–1900 r. p.n.e. W całej Europie zlokalizowano blisko 200 takich miejsc, w tym dotychczas osiem w Polsce. Kolejne dwa odkryto w pobliżu Baldwinowic (gm. Ciepłowody) i Sieroszowa (gm. Ząbkowice Śląskie). Więcej o rondelach, czyli tajemniczych budowlach sprzed ponad 7 tys. lat można dowiedzieć się z tego materiału [KLIK].

Odkrywcą obiektów na terenie naszego regionu jest Robert Szlachta z Krotoszyna, który odkrył je w maju 2018 roku podczas skanowania terenu wokół megalitycznych grobowców w Muszkowicach (gm. Ciepłowody).

źródło: http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/43360,w-okolicach-baldwinowic-i-sieroszowa-odkryto-dwa-rondele-sprzed-kilku-tysiecy-lat-video

 

Interia: Starsze od egipskich piramid. Tajemnicze kręgi koło Ząbkowic Śląskich

Tajemnicze kręgi w zbożu stały się obiektem zainteresowania badaczy w 2017 roku. Wówczas na polu pod Cedynią rozpoczęły się intensywne prace archeologów. Szybko okazało się, że pozostałości obiektu kultowego, którym okazały się niecodzienne znaki na podłożu, mają nawet 7 tysięcy lat. Budowli, które ze względu na swój okrągły kształt nazywane były rondelami, jest jednak na obszarze dzisiejszej Polski znacznie więcej. Naukowcy sukcesywnie natrafiają na kolejne świątynie sprzed tysiącleci. Najnowszym odkryciem są obiekty, znajdujące się niedaleko Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku.

Liczba neolitycznych rondeli, czyli jednych z najstarszych budowli monumentalnych w Europie, systematycznie rośnie. Do tej pory na terenie Polski potwierdzono osiem takich stanowisk. Najnowszymi, potencjalnymi odkryciami są obiekty położone niedaleko Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku. W czym tkwi ich fenomen?

Centra ceremonialne, świątynie. Czym tak naprawdę są rondele?

Rondel to obwarowana okrągła budowla, zazwyczaj składająca z kilku koncentrycznych rowów, często uzupełnianych palisadami. Do wewnątrz prowadziły bramy, często lokalizowane w miejscach padania promieni słonecznych w czasie przesileń astronomicznych.

Najnowsze odkrycia, którym nazwy nadano od pobliskich miejscowości, to rondele Baldwinowice i Sieroszów. Obiekty leżą w odległości zaledwie 370 metrów od siebie.

Pierwszy z nich to konstrukcja o średnicy 120 metrów, składająca się z trzech dookolnych rowów otaczających centralną część. Rondel oddalony jest o niecały kilometr na południe od dzisiejszej wsi Baldwinowice.

Drugi obiekt, znajdujący się około pół kilometra na północ od wsi Sieroszów, ma średnicę 130 metrów, będąc jednocześnie jedną z największych konstrukcji tego typu w Polsce. Składa się z czterech dookolnych rowów, które okalają centralną część.

Wideo:

https://youtu.be/-jyrr7BCPeU

więcej u źródła na Interia.pl

 

O innych rondelach

 

Zachodni Kadr: „Wielkie odkrycie życia sprzed 7000 lat. Wykopaliska w gminie Moryń” (Rondel w Nowym Objezierzu)

Czyżby kolejne 22 obwary/rondele na Podlasiu? A może grody?

OEC: Henges – Rondel enclosures (Krąg – obudowany Rondel)

RudaWeb: Rondele za Wisłą

Onet.pl – SENSACJA: Dwa olbrzymie obwary-rondele sprzed 7000 lat odkryto pod Łysomicami!

PAP Nauka w Polsce: Rondel w Nowym Objezierzu funkcjonował dłużej, niż przypuszczano

TVP Info w archeologicznej forpoczcie lechickich korzeni Polaków: „Zbudowanie go wymagało wspólnego wysiłku. Rondel spod Cedyni mógł przywrócić pokój”

Marian Nosal: Słowiańskie rondele w Polsce, sprzed 7000 lat, niezbitym dowodem na istnienie Wielkiej Lechii

Rondels (mysterious neolithic circular enclosures in Central Europe) and Sonnenobseratorium Goseck erbaut 5.000 v Chr

Rondel we Svodíne i jego astronomiczna orientacja

Prasłowianie.pl: Siódmy Rondel.

Kolejny rondel sprzed 7000 lat w Polsce, tym razem nad Oławą.

 

Podziel się!