TVP Info w archeologicznej forpoczcie lechickich korzeni Polaków: „Zbudowanie go wymagało wspólnego wysiłku. Rondel spod Cedyni mógł przywrócić pokój”

TVP Info w archeologicznej forpoczcie lechickich korzeni Polaków: „Zbudowanie go wymagało wspólnego wysiłku. Rondel spod Cedyni mógł przywrócić pokój”

O tych obwarach vel rondelach wiele już pisaliśmy tutaj i na RudaWeb, teraz przyszedł czas na archeologów i TVP Info. Bez żadnego komentarza.

Budowa monumentalnego miejsca kultu, w którą zaangażowanych było wiele klanów, mogła służyć przywróceniu integracji społecznej – mówią o powstałym 7 tys. lat temu w Nowym Objezierzu archeolodzy. To największa tego typu konstrukcja na Pomorzu Zachodnim.

 

 

Monumentalny rondel (nazwa nawiązuje do kolistego kształtu) z pola pod Cedynią badany jest od 2017 r. Od września ub.r. prowadzone są badania interdyscyplinarne z zastosowaniem najnowszych metod, które mają przybliżyć funkcję budowli i dostarczyć informacji o życiu mieszkających w pobliżu społeczności.

Obiekt datowany jest wstępnie na lata 4850-4700 p.n.e. Ma formę regularnego kręgu o średnicy zewnętrznej 120 m. Złożony jest z czterech koncentrycznych rowów. Od wewnątrz rowy uzupełniały dodatkowo trzy koncentryczne palisady. Do wnętrza obiektu prowadziły trzy symetrycznie rozlokowane bramy. Wnętrze o średnicy około 50 m nie było zabudowane.

Rondel funkcjonował jako miejsce kultu w początkowych stuleciach piątego tysiąclecia p.n.e. w miejscowości Nowe Objezierze w okolicach Cedyni. Budowle tego typu pojawiły się na dużych obszarach Europy Środkowej po upadku kultury pierwszych społeczności rolniczych, które kolonizowały te ziemie przybywając z terenu Bałkanów pod koniec szóstego tysiąclecia p.n.e. Według archeologów, powodem upadku społeczności rolniczych było trwające ok. 200 lat pogorszenie warunków klimatycznych, które spowodowało obniżenie plonów, a także choroby roślin, zwierząt i ludzi.

Budowla wzniesiona ponad podziałami

– Konsekwencją był wzrost agresji między grupami klanowymi, na jakie dzieliły się ówczesne społeczności – powiedział PAP kierownik badań prof. Lech Czerniak z Uniwersytetu Gdańskiego. Dlatego – jak tłumaczy badacz – pojawienie się obiektu, którego budowa wymagała wysiłku wielu klanów oraz usytuowanie jego bram, jednoznacznie wskazujące na odwołanie się do sił Kosmosu, wydaje się narzędziem, które przywrócić mogło integrację społeczną.

– Budowa tego obiektu przy technologii dostępnej siedem tysięcy lat temu wymagała ogromnego wysiłku. Mogły go ponieść jedynie społeczności, które były przekonane, że tworzą obiekt o nadzwyczajnej funkcji i właściwościach – wyjaśnił prof. Czerniak.

Badania wykazały, że w Nowym Objezierzu w czasie świętowania w obiekcie spożywano głównie mięso bydła, które w neolicie było spożywane przy wyjątkowych okazjach. – W zeszłym roku na dnie jednego z rowów odkryliśmy szczękę dzika.

Po całość odsyłam do źródła: https://www.tvp.info/41147644/zbudowanie-go-wymagalo-wspolnego-wysilku-rondel-spod-cedyni-mogl-przywrocic-pokoj

 

TVP Info w archeologicznej forpoczcie lechickich korzeni Polaków: „Zbudowanie go wymagało wspólnego wysiłku. Rondel spod Cedyni mógł przywrócić pokój”
Podziel się!