MSKRadzymin: Daniel Sukniewicz – Zagadkowe początki Mazowsza

Daniel Sukniewicz – Zagadkowe początki Mazowsza

Nieco ułomna, tchnąca przeszłymi „twierdzeniami” niemieckiej kościelnej nauki próba przyswojenia podań o Mazonkach znad Morza Mazowskiego, w wersji znanej mi sprzed mniej wiecej 50 lat z czasó PRLowskiej nauki historii.

Mazonie (razem z Mazonkami) jako plemię znad Morza M-Azowskiego w części przeszli dowodzeni przez kobiety według nauki współczesnej szlakami wodnymi na północny zachód przez Ukrainę-Hylaję i Bagna Prypeci na Mazowsze, a w części także przez Kaukaz do Małej Azji. W V wieku p.n.e. w czasach Herodota były w Hylaji sąsiadkami Gargarian, czyli Harharów – Hariów, tam też trzecia część ich pozostała.

Tzw Goci to nikt inni jak Geci Daccy i Gąci-Gątyni Nadwiślańsko-Skandynawscy, czyli Gąci – Gutones – Kącianie (Gąty-Kąty) znani z początku średniowiecza jako Uglicze- Kącini z delty Dunaju (ugoł – róg, kąt – po rosyjsku, to informacja dla tych co tego języka nie znają i nie rozumieją rosyjskiej nazwy równoważnej nazwie Kącianie i Gątowie – jak kącina i gontyna – czyli świątynia kryta drewnianym dachem, gontem-gątem, deszczułką w kształcie takim jak i delta rzeki – prosto-kątnym albo trój-kątnym).  

Na Pomorzu ich nazwa pozostała u Kotyszów – Koszewian / Kociewian, gdzie słynny ród Kotyszków z którego miał się wywodzić Mieszko I. Na Słowacji znani jako Koszyce, w Serbii jako Kosowianie, w Indiach jako Koszetyrsi-Kuszanowie.Mamy też Kotyszki na Litwie i wielką pozostałość po tym plemieniu w dzisiejszej nazwie Austrii zachowaną przez Czechów, którzy ten kraj zwą Rakousko – czyli Ra-Koszanią. Kosz, kos – jak wiadomo po słowiańsku koszyk, ale też zagroda dla bydła i boska władza- los- kos, skąd bogini Mo-Kosz i bóg Ma-Kosz, jak i słowo kosz-ać = kochać.

Mimo tego kilka bardzo ciekawych wątków w całej wypowiedzi np. na temat produkcji żelaza i broni nad Wisłą, albo o sanktuarium rzekomo germańskim -wandalskim – z V wieku ne. a w rzeczywistości po prostu sanktuarium Wandalów Słowiańskich.  Brak mi tutaj podania Greków o tym jak ledwo Achaja uszła z życiem po inwazji Mazonek na Bałkany i Peleponez, znanej w Mitologii Greckiej jako Amazonomachia. Goci, Sarmaci, Scytowie, Wandale – to Słowianie z różnymi innymi ludami jako pomniejszą domieszką – dodatkiem celto-skańskim lub turańskim.

Opowieści allochtonistów genetyka genealogiczna włożyła już do śmietnika historii – wyniki badań genetycznych świat zna już od roku 2012 na temat populacji Polaków – nie trzeba czekać na wyniki badań z Poznania. Całą tę wypowiedź należało zakończyć w 24 minucie.

O Kotyszkach i Mieszku oraz Gątach patrz materiały linkowane poniżej, publikowane u nas lata już temu.

Daniel Sukniewicz – Zagadkowe początki Mazowsza

https://www.youtube.com/watch?v=snV07hCybhg

 

Poznajcie też inne materiały na ten temat:

Taja 22 – Narodziny Mazonek i ich najdawniejsze dzieje

Mutacja L 365 w R1a1a: Koszanie – czyli dzisiejsi Kaszubi i Kociewianie, a także Koszyczanie i Kosowianie

Mariusz Agnosiewicz – Polskie amazonki, sarmackie syrenki i wierzenia dawnych Polaków (Racjonalista.pl – Archiwum 2013)

Archaeology.org: Broń i kobiety – Grób Amazonek odkryto w Rosji

Mazonki z Mazowii czyli Amazonki – jak to było? – z Księgi Ruty

TVP 3 – Wojownicy sprzed 4 tysięcy lat. Sensacyjne odkrycie archeologiczne – Amazonka w Dzielnicy pod Opolem?

Krainy, Miejsca, Ludy Królestwa SIS

Taja 22 – O Dachach-Gątach czyli Dawanach oraz o Wyrodomajach – przodkach Romajów

Paweł Szydłowski – Lechici – Popielidzi – Wikingowie

Marian Nosal: O końcu Wielkiej Lechii, czyli esej o Przyrodzie w pradawnym Imperium Lechitów i jej odrodzeniu w Polsce współczesnej

Jadranka Gvozdanovic: Mahajanapada – Sixteen Great Kingdoms (1500-500 BC)

Podziel się!