Miriam Akavia wspomnienia – Ocalić Pamięć Ocalonych

Miriam Akavia wspomnienia – Ocalić Pamięć Ocalonych

To co tutaj mówi pani Matylda Weinfeld jest mi szczególnie bliskie, ponieważ urodziła się ona w tym samym roku co moja mama, umarła o rok wcześniej niż moja mama, a mieszkała o czterysta metrów od kamienic Kapustów, gdzie do końca życia mieszkała moja babcia Antonina Kapuścina ze Zborzilów, mama mojej mamy. Dom rodzinny mojej mamy znajdował się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17 i 19 (kamienice Kapustów). Ulica Kazimierza Wielkiego dochodzi z jednej strony do Bronowic, czyli Letniego Pałacu Królewskiego i Ogrodów Królewskich, gdzie mieszkali Sułkowscy i Białczyńscy (inna część mojej rodziny, ze strony ojca), a z drugiej do Alei Trzech Wieszczów. Ulica Łobzowska to przedłużenie Kazimierza Wielkiego po drugiej stronie Alei, w kierunku Plant i Rynku Głównego.

Rodzice mojej żony, Anny Pagaczewskiej, mieszkali w kamienicy rodzinnej Olszowskich/Pagaczewskich przy ulicy Biernackiego 9, czyli o rzut beretem od Kapustów, w tym samym rejonie. Oni wszyscy Janka Olszowska (mama mojej żony), Staszek Pagaczewski (ojciec mojej żony), Marysia Kapusta (moja mama) z bratem Władkiem oraz Matylda Weinfeld i jej rodzeństwo, musieli wzajemnie się widywać, mijać na ulicy, może chodzić do tych samych szkół. Oczywiście nic na ten temat nie wiem, ale jest to bardzo prawdopodobne. Ten czas w swoich pamiętnikach opisywał Stanisław Pagaczewski, mój teść, a fragmenty z II wojny światowej w Krakowie, publikowałem na blogu.

 

 

Miriam Akavia, pierwotnie Matylda Weinfeld (ur. 1927 w Krakowie, zm. 16 stycznia 2015) – izraelska pisarka i tłumaczka, ocalała z Holocaustu, honorowa przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska. Jako przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej organizowała spotkania młodzieży obu krajów, ponadto prowadziła walkę ze stereotypami, dzielącymi Polaków i Żydów. Za swoją pracę na rzecz zbliżenia polsko-izraelskiego otrzymała Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wvqSpR131C8

Plan Miasta i usytuowanie Kamienic: Olszowskich/Pagaczewskich (ul. Biernackiego 9), Kapustów (Kazimierza Wielkiego 17/19) i Domu przy ulicy Łobzowskiej, w którym mieszkali Weinfeldowie.

 

Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego – Początek Wojny 30 sierpnia 1939

Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego – Początek Wojny 31 sierpnia 1939

Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego – Początek Wojny 1 września 1939

Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego – Początek Wojny 2 września 1939

Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego – Początek Wojny 3 września 1939

 

Adam Bochnak (1899- 1974) – Strażnik Wiary Słowian i historyk sztuki, a Pamiętniki Stanisława Pagaczewskiego i ukrycie Insygniów UJ w 1939 roku

 

Stanisław Pagaczewski; Pamiętnik z lipca i sierpnia 1944 – Rabunek i paniczna ucieczka Niemców oraz Volksdojczów ze stolicy GG – Krakau!

Podziel się!