Najstarsze i najbardziej znane sosny w Polsce są bezimienne

Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia 2011: Czytajcie u dołu artykułu: Powołujemy Towarzystwo Ochrony Najstarszych Drzew w Polsce i ogłaszamy Święto Drzew

Sosna w Mińsku Mazowieckim – 376 lat – bezimienna

Nie ma szacunku dla Przyrody w społeczeństwie, które nie szanuje Najstarszych Drzew. Nie ma świadomości ekologicznej w ludziach, którzy nie dokładają starań, żeby należycie zaopiekować się Starcami, żeby jak najlepiej ich pielęgnować, żeby przedłużać ich życie. Wypowiedzi typu, że 80-latków nie ma co leczyć i operować bo powinni już umrzeć są nacechowane taką pogardą dla innych, dla życia, dla człowieczeństwa, że trudno się spodziewać czegoś lepszego po takim człowieku w stosunku do roślin i zwierząt.

Czytaj dalej

Mutacja L 365 w R1a1a: Koszanie – czyli dzisiejsi Kaszubi i Kociewianie, a także Koszyczanie i Kosowianie

[aktualizacja 20.04.2011: Aktualizacyjne treści pojawiają się u dołu strony na końcu artykułu. Ostatnia aktualizacja zawiera bardzo ważną dyskusję na temat rzetelności informacji ze stron księdza Pietrzaka]


Na terenie gminy Działoszyce znajdują się zabytkowe kopce – kurhany. Stanowią one unikalne, cenne obiekty zabytkowe pochodzące z wczesnej epoki brązu (kultura trzciniecka ok. 1200 – 1400 lat przed Chrystusem). Są one monumentalnymi grobowcami usypanymi na cześć osób wybitnych jak również trwałym elementem krajobrazu chronionego. Największy z nich widoczny z dużej odległości znajduje się we wsi Szczotkowice i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Kurhanów Pradziejowych

Czytaj dalej

Niesamowite zagadki: Sporu o runy słowiańskie, znaki prilwickie, związki z językiem etruskim – ciąg dalszy

Sporu o runy słowiańskie, znaki prilwickie, związki z językiem etruskim – ciąg dalszy

Pismo minojskie – Kreta-Wyspa Skryta, a także wyspa skrzętu-skryntu – labiryntu podziemnego kryjącego skarb Minotaura (Mężotura)

Dysk z Fajstos

Nie znamy wciąż języka jakim posługiwali się Kreteńczycy zapisując go pismem linearnym A (zapewne któryś z dawnych języków azjanickich – A cóż to za język: czemu nie huno-awarski – czyli skołocki – scytyjski – czyli słowiański? C.B. ). Znaki PLA zaadoptowali przedstawiciele kultury mykeńskiej (Peloponez) i rozwinęli w PLB. To pismo także przepadło około 1200pne. „Klasyczny”, już alfabet grecki wywodzi się z Fenicji – grecy zaadoptowali alfabet fenicki dodając kilka samogłosek i zmieniając kierunek pisma (na dwustronny, w zależności od linii).

Czytaj dalej

Motywy zwierzęce i roślinne w sztuce scytyjskiej i secesyjnej

Naszyjnik scytyjski – widoczne motywy zwierzęce i roślinne oraz postacie ludzkie: Górne półkole tworzą zwierzęta gospodarskie i ludzie, środkowe wypełniają motywy roślinne, dolne tworzą zwierzęce postacie mitologiczne – lub jak my byśmy powiedzieli święte zwierzęta – skrzyste (skrzydlate, welańsko-niebiańskie) i inożne (inne, innonogie, innookie, inakie, fantastyczne, Ślązacy nazywają je „inńoki” a Łużyczanie „inógi”).

Czytaj dalej

Bracia Polscy – O prawdziwych powodach upadku Polski w XVIII wieku i upadku teraźniejszym

Bracia Polscy  – O prawdziwych powodach upadku Polski w XVIII wieku

Pewnie większość myślących osób czytała opracowanie  J. T. Bąbla poświęcone Arianom – Braciom Polskim. Napisał on je w roku 2002 i jest do dzisiaj zamieszczone na jego autorskich stronach. Polecam wszystkim jego interesujące artykuły (http://rodman.most.org.pl/JTB.htm)  – tak samo jak wszystkie Strony Strychowe, prowadzone przez Rodmana pod http://rodman.most.org.pl/gs.htm

Jest to lektura, która istotnie przewietrza umysł – podobnie zresztą jak Taraka Wojciecha Jóźwiaka. Bez przewietrzenia zaś nie sposób dokonać prawdziwego „nowego otwarcia” i wejścia na własną, całkowicie samodzielną drogę – pozbawioną już autorytetów, które stają się, gdy jesteśmy ugruntowani i okrzepnięci wewnętrznie, zbędne.

Czytaj dalej

Vilasa Bhikkhu – zaproszenie do lektury: Shravasti Dhammiki „Dobre Pytania Dobre Odpowiedzi

 

Otrzymaliśmy właśnie bardzo miłe zaproszenie od Vilasy Bhikkhu do lektury książki, która w łatwy sposób wprowadza w Buddyzm. Każdy kto ma ochotę może wejść na stronę Sasany  i pobrać książkę, albo tam ją poczytać.

Vilasa w swoim liście do mnie zwrócił ostatnio uwagę, że w Buddyzmie 4 i 8 to także ważne symbole:

 


Czytaj dalej

Zagadki przyrody: Barbara Walczak – Nawigacja – instynkt, umiejętność czy urządzenie?

Instynkt, umiejętność czy urządzenie?

GPS to urządzenie skonstruowane przez ewolucję czy instytuty militarne USA?

Kto pierwszy skonstruował urządzenie, które odczytuje dane precyzyjnego namierzania położenia geograficznego – Departament Obrony Stanów Zjednoczonych czy ptaki, ssaki, ryby wędrowne?

Szlamnik zwyczajny, szlamnik rdzawy, szlamik (Limosa lapponica) – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Występowanie
Zamieszkuje w zależności od podgatunku:
  • Limosa lapponica lapponica – Laponia poprzez Półwysep Kanin po Tajmyr. Zimuje w Europie zachodniej i południowej, niemal całej Afryce oraz nad Zatoką Perską i w zachodnich Indiach. Przelatuje przez Polskę w kwietniu-maju i sierpniu-wrześniu
  • Limosa lapponica menzbieri – północna Syberia między Katangą a deltą Kołymy. Zimuje w Azji Południowej i północnej Australii.
  • Limosa lapponica baueri – północno-wschodnia Syberia na wschód od delty Kołymy oraz zachodnia Alaska. Zimuje od Chin poprzez wyspy Oceanii po Nową Zelandię.

System pozycjonowania geograficznego od milionów lat wykorzystywany był przez  podróżników, ze świata zwierząt. Współczesna cywilizacja wymyśliła go dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Powszechne zastosowanie GPS do celów cywilnych nastąpiło na początku dwudziestego pierwszego wieku. Skutkiem ubocznym tego wynalazku są miliony ton odpadów urządzeń potrzebnych do namierzania i odczytu oraz bałagan w kosmosie.

Czytaj dalej

Przyroda do ochrony – zioła magiczne: Rozkownik czyli rozkownicze, perunika, kukavica

Rozkownik, Raskovnik, Razkownicze


Razkovnicze to nazwa pochodząca z języka języka bułgarskiego. Identyfikuje się z tym magicznym zielem najczęściej prawdziwą roślinę znaną jako Marsilea quadrifolia (marsylia czterolistna), która ma być owym legendarnym raskovnikiem.

Do końca jednak nie wiadomo jak to z tym rozkownikiem jest – czy to marsylia czy nie, bo rozkownik można znaleźć niezwykle rzadko i prawie żaden zwykły człowiek nie może go odnaleźć bez pomocy zwierząt.

Czytaj dalej

Alnestabs – muzyka z Prus Królewskich – Ziemi Boranów i Jaćwieżan

Neofolk
Język Prusów (Borusów) – słowa Perkune , utwór poniżej
Kilkanaście miesięcy temu otrzymałem tę pierwszą płytę Alnestabs od wydawcy . Zapytano mnie co o niej sądzę – odpowiedziałem że bardzo mi się podoba i że jest to projekt bardzo ambitny i wspaniały. Nie zmieniam zdania po wielu wysłuchaniach tej płyty.  Polecam wam Alnestabs nie tylko dla muzyki ale i dla ambitnego pomysłu odtworzenia języka Prusów i Jaćwieżan i spopularyzowania go przez muzykę.  Jak zwykle, kiedy jestem jakoś osobiście zaangażowany w czyjąś twórczość – a tutaj był to prywatny kontakt – wspieram moje własne zdanie i zdanie innych członków SSŚŚŚ – zewnętrznymi opiniami:
ze strony Folk24:

Czytaj dalej

Nowy dział: Muzyka Królestwa SIS

Otwieramy nowy dział – zgodnie z zapowiedziami – poświęcony muzyce, ponieważ przybywa jej i warto nie tylko popularyzować ją ale też od czasu do czasu posłuchać.

Zaczniemy od Zerivana i jego płyty Velesvarun. Artykuły wzbogacimy zdjęciami, zawsze też kilkoma cytatami z prezentowanej twórczości, odsyłaczami do stron autorskich, a czasem nastrojowymi ilustracjami dobranymi według naszej interpretacji tej muzyki.

Czytaj dalej

Halina Łozko: O Kolebce Słowian, Władimirze Szajanie i wprowadzeniu chrześcijaństwa (fragmenty)

Figurki kultowe – Peruna i Makosza (nie mylić z Mokoszą)

Książka Haliny Łozko

SŁOWIAŃSTWO: Rodzima Wiara Ukraińska

jest bardzo cennym opracowaniem, z którym nie do końca trzeba się zgadzać, ale które na pewno należy poznać. Zachęcam do zakupu tej książki jeżeli to jest możliwe.

Poniżej przytaczam dla zachęty trzy fragmenty z książki i tekst Marka Raua o Ukraińskiej Wierze Przyrodzonej oraz profesorze Władimirze Szajanie – Strażniku Wiary Przyrodzonej Słowian

Czytaj dalej