Onet: Spektakularne odkrycie naukowców niedaleko Rzymu. Ślady zaawansowanej żeglugi sprzed 7 tysięcy lat

Spektakularne odkrycie naukowców niedaleko Rzymu. Ślady zaawansowanej żeglugi sprzed 7 tysięcy lat

Od Poli Dec

 

 

Naukowcy z Consejo Superior de Investigaciones Cientificas w Hiszpanii odkryli dowody na istnienie zaawansowanej żeglugi na Morzu Śródziemnym sprzed ponad siedmiu tysięcy lat. Ich odkrycie sugeruje, że w epoce neolitu mieszkańcy regionu Morza Śródziemnego mieli zaawansowane umiejętności żeglarskie i techniki budowy łodzi.

Zespół pod kierownictwem Juana F. Gibaja odkrył pozostałości pięciu łodzi w miejscowości La Marmotta niedaleko Rzymu. Łodzie, datowane na lata 5700-5100 p.n.e., zostały zbudowane z wydrążonych pni drzew, wykorzystując cztery różne rodzaje drewna. Analiza ich konstrukcji wykazała zaawansowane techniki budowy, takie jak poprzeczne wzmocnienia.

Badacze odkryli również trzy drewniane elementy w kształcie litery „T”, każdy z serią otworów, które prawdopodobnie służyły do mocowania lin przywiązanych do żagli. Zdaniem naukowców, konstrukcja tych łodzi wymagała szczegółowego zrozumienia właściwości drewna i zaawansowanych umiejętności ciesielskich.

Odkrycie potwierdza tezę, że we wczesnym neolicie dokonano znaczących innowacji w żeglarstwie. Autorzy sugerują, że w pobliżu La Marmotta może znajdować się więcej podobnych obiektów, co mogłoby dostarczyć dodatkowych dowodów na rozwiniętą żeglugę i handel morski w tym regionie w epoce neolitu.

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/spektakularne-odkrycie-naukowcow-slady-zaawansowanej-zeglugi-sprzed-7-tysiecy-lat/v0d98js

Podziel się!

    © Czesław Białczyński