Sławomir Harnaś – Kto stworzył wikingów?

Kto stworzył wikingów?

Skandynawia : kultura pucharów lejkowatych .na północ od niej poświderskie kultury łowieckie (ok. 3200 p.n.e.)

Ktoś wymyśli sobie, że Polskę „stworzyli” wikingowie, ale się nawet nie zająknie kto stworzył wikingów 🙂 .Ciekawe gdzie schroniły się resztki Wenetów z Armoryki pokonanych przez Cezara? Przecież wszystkich Rzymianie nie wyłapali. Dokąd mogli odpłynąć? Jaką rolę odegrał w Skandynawii Vendsyssel ? Enklawa kultury przeworskiej na północy Jutlandii .

To że ostatni wikingowie posługiwali się językiem germańskim nie znaczy, że pierwsi wikingowie też się posługiwali germańskim ….takie przejęcia spuścizny są znane np na stepie  – to co stworzyli „Scytowie”, zostało przejęte przez ludy tureckie czy mongolskie. Słowianie byli licznie obecni w Skandynawii przed epoką wikingów ….jakby nie patrzeć do Skandynawii musieli dopłynąć 🙂

Tutaj podobnie (ok. 2800 p.n.e.)

Skandynawia : kultury z kręgu ceramiki sznurowej .Kultury łowieckie na północ od ,,sznurków,, znikły z mapy ale one dalej tam były 🙂 taki mały „szwindelek”

(około 2100-2000 p.n.e.)

 

Kultura ,,nordyjska,, rozrasta się na północ ? Czyżby ? A może po prostu jest to przejmowanie wzorców kulturowych przez ,,łowców poświderskich”, którzy to tego czasu byli w epoce kamienia .A później pomału przesuwali się na południe przejmując ,,nordyjską,, kulturę brązu ,aż w czasach historycznych objawili się światu jako nordycy. Tacy Danowie przybyli na Jutlandie gdzieś z terenu Norwegii.

(około 1300 p.n.e.)

Od północy : grupa północnogermańska(pewnie już Nordycy) ,Grupa Jutlandzka (mieszańcy ?) . Krąg Nadłabski ( Słewowie ) (ok. 50 n.e.)

Tak samo (ok . 375 n.e.)
Zamiast Słewów Wenetowie 🙂 (ok. 500 n.e.)
Czary Mary hokus pokus Obodryci znad Prypeci przyszli 😉 . (okołó 620 n.e.)
Powyższe mapy pochodzą z Kultury i Ludy Dawniej Europy .Pod redakcją Stefana Kozłowskiego
Książkę kupiłem za 3 zł z przemiału uratowana

 

Podziel się!