WP.pl: Sensacja archeologiczna we Wrzępi. O polskim odkryciu mówi cały świat (+komentarz CB i Wandaluzji)

Sensacja archeologiczna we Wrzępi

Pozwoliłem sobie uzupełnić ten artykuł ponieważ w formie w jakiej pojawił się na WP.pl jest bezsensowny. Nie sądzę żeby archeolodzy wypowiadali się na temat germańskości plemion zamieszkujących wtedy obszar dzisiejszej Polski. Jeżeli tak by było mielibyśmy do czynienie z głębokim nieprofesjonalizmem, albo wręcz z brakiem podstawowej wiedzy o ciągłości zamieszkiwania ziem dzisiejszej Polski przez jej dzisiejszych mieszkańców, którzy są w prostej linii potomkami tamtych ludzi sprzed 1700 lat! CB

Video na stronie źródłowej (zobacz)

To prawdziwa sensacja archeologiczna. We wsi Wrzępia w gm. Szczurowa (woj. małopolskie) znajduje się prawdopodobnie największe w Polsce i jedno z największych w Europie centrów produkcji garncarskiej. Liczy nawet 1,7 tys. lat i pochodzi z okresu wpływów rzymskich.

 

 

Na tych ziemiach może znajdować się nawet 130 pieców – wynika z badania magnetonometrem ok. 5 ha terenu. W trakcie najnowszych wykopalisk odkryto tu kawałki ceramiki i kamienne narzędzia. Skarby datowane są na III-IV w. To w tym czasie wypalano tu naczynia (produkowane  – CB) przy użyciu koła garncarskiego. Obszary obecnych ziem polskich zamieszkiwały wtedy germańskie (??? CB) plemiona – m.in. Wandalowie. Badania prowadzą krakowscy archeolodzy z grupy „Projekt Wrzępia”. Jednym z głównych badaczy jest Magdalena Okońska-Bulas. – Teraz czeka nas przygotowanie sprawozdania do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, a potem publikacja wyników – podsumowuje archeolog. Do tej pory ekspertom udało się przebadać dwa piece. – Piec o podobnej formie odkryto w Bessowie, w trakcie badań prowadzonych w 1998 roku. Wygląda na to, że lokalni garncarze mieli swój autorski projekt konstrukcyjny pieców – tłumaczą archeolodzy na stronie „Projektu Wrzępia”. Prace wykopaliskowe zakończono pod koniec marca 2021 r. Ceramikę pobrano do oczyszczenia i badań. Stanowisko centrum garncarskie we Wrzępi jest znane archeologom od połowy lat 90., ale dopiero w 2019 r. podjęto decyzję o wznowieniu badań na taj dużą skalę i z wykorzystaniem najnowszych technologii.

 

https://wideo.wp.pl/sensacja-archeologiczna-we-wrzepi-o-polskim-odkryciu-mowi-caly-swiat-6628567995533441v?fbclid=IwAR29so8H_b9rNrDQzoqi5j6mjiM_MznzN78-9FVt8ahO0p7_s4C2donwwzo

 

Komentarz Wandaluzji czyli Prawdzica Tella

 

209. Boydar said – 2021-04-13 (Wtorek) @ 17:58:20

„(…) W trakcie najnowszych wykopalisk odkryto tu kawałki ceramiki i kamienne narzędzia. Skarby datowane są na III-IV w. To w tym czasie wypalano tu naczynia przy użyciu koła garncarskiego. Obszary obecnych ziem polskich zamieszkiwały wtedy germańskie plemiona – m.in. Wandalowie.”

Kilku forumowiczów ZAPROTESTOWAŁO a ja uznałem to za lapsus. Skandynawskich Swewów sprowadził bowiem na Kontynent Juliusz Cezar dając im celtycką Teutonie, między Renem a Wezerą. Ci Teutonów sprzedali Rzymianom w niewolę a w Lesie Teutoburskim napadli Rzymian, wycinając legion Warusa, gdy Lechici wycieli 2 legiony nad Lechem. STOLICĄ Lechii był wówczas LECH-Augsburg nad Lechem, po ewakuacji przez Lubrana Italii w roku 17 pne.
To było NAJGŁUPSZĄ rzeczą, bo Zdezorganizowało Lechię. Wygrał to Gall w służbie rzymskiej Spiskiem Szwabskim – skąd OSZWABIĆ. Obiecał on mianowicie kontynentalnym Swewom Ludy Alpejskie do sprzedania Rzymianom w niewolę za zdradzenie Lechitów, co spowodowało KLĘSKĄ LECHITÓW NAD LECHEM. Mówił mi o tym Profesor Worończak.
Gall udał się z tą wieścią do cesarza Augusta, który był prawdopodobnie chory na grypę. Ponieważ August wydał Dyrektywy, które się Gallowi nie spodobały to ten udusił go PODUSZKĄ i przejął władzę dyktatorską jako TYBERIUSZ.
I rzeczą jaką zrobił Tyberiusz jako Dyktator Wojskowy było ogłoszenie Rozejmu z Lechią i wysłanie poselstwa Pokojowego do Krakowa.
Nie wiadomo, jaką rolę w tej intrydze odegrała JULIA jako Księżna Bawarii ??? Wiadomo tylko, że Lubran się z nią rozwiódł, nadając jej tytuł Księżnej Łużyc.

:

Podziel się!