Jara Wiedza: Rafał Jakubowski – Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich

Rafał Jakubowski – Kult Jelenia. Wspólne korzenie religii indoaryjskich

Wykład Rafała z III Festiwalu Historycznego w Muchowie 30.06.2018.

Bardzo ciekawy wykład interdyscyplinarny (holistyczny). Dowiedziałem się z niego o kilku powiązaniach, które mi umknęły, poznałem też kilka zupełnie nieznanych mi faktów (np. o przedstawieniach skrzystych/skrzydlatych jeleni na stelach ałtajskich – z podziałem na poziomy Prawi, Jawi i Nawi, czy o jelenim porożu jako „zakładzinie” zdrowych żywych wód (świętych źródeł) w Szczawnie, albo o serbskim Tanie Jelenia spod Bolesławca). Dodam, że rytuał toczenia się po ziemi – turlania – jest znany z Polski i opisany, jako element kultu Ziemi przez Kazimierza Moszyńskiego w „Kulturze Ludowej Słowian – duchowość”, stosowany w związku z jej płodnością, ale też jako rytuał leczniczy, gdyż Matka Ziemia miała „wyciągać” chorobę z ciała. Jeśli chory mocno wierzył, że Matka Ziemia „wyciąga” chorobę to tak na pewno się działo, jest to bowiem znany mechanizm mobilizacji psychicznej organizmu. Obrzędowe toczenie/turlanie w rytm gędźby (bębny, piszczałki, gęśle) działa w tym wypadku podobnie jak suficki tan – taniec, który przenosi człowieka na inny poziom świadomości w tzw. „odmienny stan”. Wpływu bezpośredniego poprzez obrazowanie i świadomość na stan własnego zdrowia nie muszę tutaj nikomu tłumaczyć.

Wszystko to co zostało powiedziane w wykładzie i co stanowi jego dopełnienie w tym artykule, jest bardzo istotne dla przeprowadzenia pełnego, udokumentowanego dowodu w sprawie przepływu wierzeń, podań i mitów oraz obrzędowości i wiedzy/wiedy, z PIERWOTNEGO Słowiano-Aryjskiego ŹRÓDŁA w Królestwie Północy (SIS), na południe i wschód Euroazji, w głębokiej pra-aryjskiej starożytności.

Zwracam uwagę na celne stwierdzenie przez autora faktu KIM Jesteśmy – Tak, my Słowianie jesteśmy ludem EURO-AZJATYCKIM.

Chociaż nie ma tu kolorowych obrazków polecam wysłuchanie do końca każdemu, kto chce wzbogacić swoją wiedzę. Gratulacje panie Rafale – doskonały wykład. CB

Nieustająco polecam każdemu Festiwal Historyczny w Muchowie.

https://www.youtube.com/watch?v=CcHdnVU9_lg&t=38s

 

Istotnym dopełnieniem tego wykładu może być artykuł z cyklu Odcięta Noga Byka/Tura 8:

Odcięta Noga Byka/Tura 8: Mircea Eliade o byku/turze, jeleniu i dziku w mitach założycielskich i kosmogonicznych Daków, Słowian, Persów i Hindusów

oraz o Srebrnym Kotle Jelenim z warsztatu trackiego znad Dunaju, znalezionym w Skandynawii:

Odcięta Noga Byka część 9.2.: Graham Millar „Dawid i Goliat mitem niebiańskim” (Kanada 1995)

Tutaj znajdziecie moje zdanie na temat Festiwalu w Muchowie, który próbowano na FB torpedować:

 

Stan Rzeczy – Genetyka jest jak kamień, który rozwala mury głupoty

Warto też poczytać: „Tomirysa i Czaropanowie – Świątynia Dziewięciu Kręgów”, gdzie Jeleń jest najświętszym zwierzęciem Świątyni na Górze Kara i całej Wiary Przyrody.

 

Podziel się!