Bałtyjski kalendarz i Inne Koło Bogów z Polski

 

Pavasaris – Wiosna, Vasara – Lato, Rudens – Jesień, Ziema – Zima

Nie pasuje mi tutaj ułożenie Kręgu odwrotnie niż to powinno być: Jesień i Zima powinny sąsiadować z Zachodem i Północą a więc być na górze, a Wiosna na wschodzie, Lato zaś na Południu. Nie wiem kto jest autorem tego kalendarza, ale nie jest on do końca przemyślany. Oczywiście daleki jestem od jakiejkolwiek krytyki prób ustawiania Panteonu Bogów po swojemu, czy prób budowy kalendarzy świątecznych i agrarnych. Jednak – nie wiem czy podzielicie moje zdanie – Kalendarz powinien być powiązany z kierunkami świata, porami roku i zodiakiem astronomicznym.  

Tutaj kolejna, polska próba, zaznaczam że bardzo cenna i jak najbardziej uprawniona – jednak z tym samym odwróceniem północy i południa – Pora Zimna i jesień na południu zamiast na północy.  konsekwencją jest umieszczenie Jesieni na wschodzie, a Wiosny na zachodzie co jest sprzeczne z logiką następstwa pór roku. To usterka którą należałoby poprawić, ze względu na mechanizm psychologiczny odbiorców tego komunikatu. Bardzo  cieszy fakt, ze są robione kalendarze , schematy cyklu rocznego i układy bogów. Każda grupa rodzimowiercza ma pełne prawo stworzyć własny Krąg i własny Kalendarz. Unifikacja nie jest nam do niczego potrzebna. Jednak warto zadbać o szczegóły które pozwolą ze zwykłego Kręgu Bogów czy kalendarza stworzyć Dzieło Filozoficzne (Wijozowiczne) spięte z kierunkami świata, kierunkami rozwoju wydarzeń,. kołem cyklu rocznego i kosmosem – gwiazdami – zodiakiem. Tak jak to widać poniżej. Nie znam autorów tych prac – wiec nie kieruję się żadnymi uprzedzeniami czy też przyjaźniami. Kto chce może moje słowa przyjąć a kto nie chce zrobi co mu się spodoba.

To inne ułożenie Kirów (Kierunków) niż prezentowane przeze mnie w Mitologii Słowian, jednak na pewno prawidłowe –  – choć wolałbym – i tak sugeruję – by wiosna zaczynała się bardziej ku wschodowi a nie na linii Północy – gdzie jest miejsce Pełnej Zimy. Mamy tu także inny panteon w Kręgu, ale trzyma się on dobrze pór świąt kalendarza Słowian. Nie wtrącam się do niczyich panteonów, jeszcze raz – unifikacja jest zbędna i byłaby dla Wiary Przyrodzonej Słowian, szkodliwa – nie chcemy żadnych dogmatów, ale chcemy aby powstawały koncepcje naprawdę głęboko przemyślane osadzone w kwantowym porządku Świata.  Gratuluję wszystkim którzy włożyli dużą pracę w te powyżej prze4dstawione Schematy – to bardzo dobra robota i cieszy mnie a na pewno jest pożytkiem dla wszystkich Rodzimowierców z Polski i krajów Bałtyckich. 

 

Udane i mniej udane próby stworzenia Kalendarza i Koła Bogów przez naszych Wschodnich Sąsiadów – Braci Słowian

 

 

 

Niestety wydaje mi się, że najbardziej prawidłowe jest ułożenie pór roku i bogów według tego co robią na Zachodzie Europy – jak tutaj poniżej

Kalendarz i Panteon Białczyńskiego

 

 

Przedstawialiśmy na tym blogu również próby odtworzenia Koła Bogów przez Serbów a także Boski Krąg Bronisława Trentowskiego i próbę stworzenia panteonu na podstawie Długosza przez Grzegorza Niedzielskiego.

 Przypominam je tutaj.

Sretan Petrowicz

 

Ułożenie Panteonu w płaszczyźnie Ziemi – wykonane przez Sretana Petrowicza (Mitologia Serbska)

Trentowski

Panteon Bronisława Trentowskiego i Świątyni Światła Świata – jednak identyczne? – próba porównania

 

Panteon Bronisława Trentowskiego i Świątyni Światła Świata – jednak identyczne? – porównanie (część I i II)

Halu, Jesse i Trygław – porównanie panteonu Trentowskiego i Białczyńskiego część III.1

Słowo o Jessie-Jesieni-Yaszy (Owsieniu Ozimym) – panteon Białczyńskiego i Trentowskiego część III.2

Bogowie u Białczyńskiego i Trentowskiego – część IV.1 Porównanie panetonów, dwie rekonstrukcje

Jessa, Trygław i Halu Bronisława Trentowskiego

 

Grzegorz Niedzielski (Panteon Długosza)

Panteon Długosza – o artykule Grzegorza Niedzielskiego

 

Podziel się!