Wczoraj mieszkańcy Prądnika Czerwonego wybrali projekt dla Parku Reduta.

Wczoraj mieszkańcy Prądnika Czerwonego wybrali projekt dla Parku Reduta

12 12 2015

Kiedy piszę te słowa nie wiem jaki był wybór mieszkańców w głosowaniu. Ja oddałem swój głos na projekt Tajemniczy Ogród, który urzekł mnie głębokim zakorzenieniem w duchowej materii Czerwonoprądnickiego Wzgórza, będącego jednym z ważniejszych świętych miejsc w pradawnej przeszłości Krakowa i okolic. Miejsce to wpisuje się w ciąg Kopców i Świętych Wzgórz Krakowskich, a stanowiło niegdyś, nim powstał tutaj austriacki fort, Święte Wzgórze Mora-Chołda.

tajemniczy ogród1Koncepcja Tajemniczy Ogród.

Jak widzicie zaproponowano tutaj kilka ciekawych rzeczy z punktu widzenia Wiary Przyrodzonej Słowian, nie mówiąc już o tym, że cały ten park wpisuje się w ramy szeroko rozumianej ochrony Przyrody, edukacji przyrodniczej młodszych i starszych mieszkańców miasta i gości oraz symbiozy przestrzeni architektonicznej miasta z zielenią.Miałby się tutaj znaleźć Kopiec Mor-Chołda (park leży przy ulicy Marchołta) i jego labirynt/skrynt, Leśny Ogród (czyli Gaj) Marzanny z jej pomnikiem, Ogród Zmysłów Balladyny, ziołowe Poletka Aliny, Galeria Zielonych Pomysłów i Kraina Szeptów. Dołem wzgórza biegnie potok Sudoł , który po oczyszczeniu i wzbogaceniu o wodospady i stopnie wodne mógłby stanowić nie lada zachętę do przebywania tutaj.

 

finished_hanging_gardens_of_babylon

Niezależnie od tego, która koncepcja obecnie wygra widzę tutaj w przyszłości, kiedy już naprawdę młodzi ludzie obejmą stery i zaczną rządzić Krakowem, a kasa miasta pozwoli na większe szaleństwo  wielką tarasową budowlę sięgającą nieba, niczym Wiszące Ogrody Ziemi-RA-Mądy (ZiemiRaMaDa, Ziemiramadan), znane ze starożytnych przekazów dziejopisów greckich jako Wiszące Ogrody Semiramidy.

1428267266_by_KubaAllonsy230201_500Jak widzicie ludzie na świecie nie wiedzą i nie mogą pojąć dlaczego legendarne, przewspaniałe ogrody w Babilonie nazywały się Ogrodami Semiramidy. Nie mają oni pojęcia co znaczy to słowo i że była ona po prostu Poczwórną Wiedźmą, kapłanką czterech Bóstw: Ziemi (Semi), Ra (Światła Niebieskiego), Mary (Mi/Ma – Mająca Ra, zwana też Mo-Ra, Marzanna, Marmuriena, Morana) oraz Dany (Dażbogi, Da – Dawającej, Pani Niebieskiej).

2012-06-19_102539_2612872

Budowla ta kipiałaby ze wszystkich swoich poziomów kaskadami wspaniałej zielni miejscowej, lokalnej, polskiej, ale też i tysiącami barwnych kwiatów uprawnych, w tym najbardziej egzotycznych, typowych dla najwspanialszych ogrodów botanicznych świata. Ta budowla- ogród mająca kształt sumeryjskiej piramidy schodkowej jak święte zikkuraty wzniosła by się wysoko ponad mieszkalną zabudowę otaczającą to wzgórze stanowiąc wspaniały punkt widokowy dla użytkowników parku Reduty. Mogła by ona zostać także zwieńczona tarasami, kawiarnią obrotową widokowymi przejrzystymi wybiegami w przestrzeń powietrzną ponad parkiem. Widok stąd obejmuje całe miasto, wszystkie jego ważne budowle, kopce i święte wzgórza, które można by było podziwiać przez specjalne lunety.

wnetrza_hotelowe_inside_waf_2013

Tak się dzisiaj buduje np. w Singapurze

Puśćmy wodze wyobraźni – zagospodarowanie tarasowe tego wzgórza znacznie pomnożyłoby jego powierzchnię użytkową i uczyniło zeń prawdziwy olbrzymi wielopoziomowy ogród w centrum miasta.

1ea1bbe8f8fb0d1da913b888618fee8c

Nastrój bliskich świąt i ferii szkolnych sprzyja oderwaniu się od przyziemności i wzniesieniu się w przyszłość jaką chcielibyśmy oglądać zrealizowaną wokół siebie. Pamiętajmy, że wiele podobnych obiektów postawiono już na świecie, takie ogrody już istnieją i nie są rzeczą niemożliwą do zbudowania w Krakowie.  Wiele razy modliłem się na tym wzgórzu obejmując wzrokiem kopiec Kraka, Kopiec Wandy, Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego, Miejsce po Kopcu Estery/Isztar i wszystkie święte wzgórza w około. Potem stopniowo perspektywę zabudowywały wysokie bloki, aż w końcu Kopiec Kościuszki pozostał już tylko widzialny w wąskiej szparze na stoku zabudowanym przez pazernych deweloperów. Modliłem się żeby samo wzgórze chociaż ocalało. I ocalało! Na dodatek postanowiono, że będzie tutaj Park Reduta – co było nieustannym moim pomysłem w codziennej rozmowie z Bogami/Energiami.

3506495489_44bd866060_b

Tak wyglądają na świecie Tajemnicze Ogrody i to nie tylko w strefie tropikalnej, ale również w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

 3510614265_6a423ee3d1_b

5457035802_56de4b2193_b

IMG_4524

IMG_7893

k,MzE4NTIxOTgsNDE2NDE1,f,8dcfb5be54a8c6d2

Nie zmarnujmy tego, rozwińmy ten pomysł w przyszłości twórczo na miarę XXI wieku.

nong-nooch

Sunken Garden, Butchart Gardens, Saanich Peninsula, British Columbia, Canada

Fantazje? Niekoniecznie.

ogrod-1e45529142ebc5fdd4e0e9f312b81591

sylvan_day

WisząceOgrodySemiramidy

gardens-of-babylon

kamieniec_zabkowicki_-_zamek_i_okolice_37_-_ruinyTen element w naszym Parku to sama Reduta

Projekt Tajemniczy Ogród (pdf)

 

 PARK REDUTA GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW

Od 4 do 10 grudnia 2015 r. będą mogli Państwo zadecydować, który z pomysłów wypracowanych przez mieszkańców Prądnika Czerwonego i Mistrzejowic na listopadowych warsztatach stanie się podstawą projektowania parku Reduta na Prądniku Czerwonym. Warsztaty projektowe zorganizowała na zlecenie miasta Krakowa Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

Park Reduta to pierwsza w Krakowie (i jedna z pierwszych w Polsce) przestrzeń, której założenia projektowe zostaną w całości opracowane przez mieszkańców okolicznych osiedli.

Jako inicjator budowy Parku Reduta oraz pomysłodawca warsztatów projektowych zapraszam Państwa do oddania swojego na jedną z sześciu koncepcji.

Głosować można w dniach 4 -10 grudnia 2015 r. pod poniższym linkiem:

www.krakow.pl/parkreduta/glosowanie

Koncepcje Parku Reduta w formacie pdf:

KONCEPCJA 1
EKOPARK REDUTA
KONCEPCJA 2
PRĄDNIK MODERN CITY
KONCEPCJA 3
OGRODY NAD SUDOŁEM
EKOPARK REDUTA PRĄDNIK MODERN PARK OGRODY NAD SUDOŁEM

KONCEPCJA 4
TAJEMNICZY OGRÓD
KONCEPCJA 5
PARK SUKCESJA
KONCEPCJA 6
włONcznik ENERGII
TAJEMNICZY OGRÓD PARK SUKCESJA włONcznik ENERGII


Mapa z lokalizacją przyszłego Parku Reduta (kolor zielony):

 

Podziel się!