R1a – YDNA Wenedów, Sklawenów i Lachów (2018)
Opracowanie powstało na podstawie bazy danych – wyników badań YDNA w projekcie FTDNA R1a-Project. Jest on w zasadzie dla innego celu – szukanie krewnych, przodków przy pomocy badań DNA. Tym niemniej ma ponad 7500 członków z haplogrupą R1a (marzec 2018). Organizacja tych danych jest niestaranna i wymaga pracy z ich „wyczyszczeniem”, aby były przydatne do opracowania statystyki. Na końcu przydatne okazało się niecałe 4 tysiące wyników. Aby otrzymać wyniki w pełni satysfakcjonujące należałoby wykonać badania statystyczne mężczyzn w Europie w ilości około 15-20 tysięcy próbek i to z jak największą dokładnością subcladów. Tym niemniej duży błąd statystyczny przy 4 tysiącach próbek dotyczy niektórych krajów o mniejszej liczbie mieszkańców oraz niższych haplogrup (młodszych mutacji), gdzie może sięgać +/- 30%. Ponieważ dane w projekcie FTDNA nie są próbkami reprezentatywnymi dla poszczególnych państw, zastosowano odpowiednie przeliczniki ilościowe i proporcjonalne, podobnie jak dla analizy haplogrupy dynarskiej. Przyjąłem założenie, że dane Eupedii dotyczące częstotliwości występowania R1a w poszczególnych państwach są poprawne.
Celem pracy jest dostarczenie danych o charakterze statystycznym, które mogą być przydatne dla osób badających historie Słowian. Zarówno amatorsko jak i zawodowo. Otrzymane wyniki konfrontowałem z różnymi źródłami i uznałem za zadowalające. Co ciekawe w wielu przypadkach podważają dane w tzw. źródłach oficjalnych, szczególnie w sytuacji, gdy te źródła są starsze niż 10 lat oraz powstały na zdecydowanie mniejszej liczbie próbek. W efekcie wiele dotychczasowych informacji, w tym mapy z rozmieszeniem haplogrup dostarczają niepełne dane lub nawet niepoprawne, a wyciągane na ich podstawie wnioski są wątpliwe.
Poniższe drzewo mutacji R1a zawiera zebrane informacje o haplogrupach, czasie ich powstania (formed/TMRCA), proporcjach populacji dla niższych subcladów oraz rejony występowania.
Haplogrupa R1a określana jest jako Indo-Europejska. W Europie dominujące są subclady Z280 oraz M458, stanowiące łącznie prawie 90% populacji R1a na tym kontynencie. Ich wspólny przodek o mutacji Z282 żył około 3000 lat p.n.e (formed/ TMRCA 5000 lat temu). Jest również przodkiem mutacji skandynawskiej Z282. Obecnie mężczyzna u którego wystąpiła mutacja Z282 ma 70 milionów męskich potomków.
Poza Europą R1a występuje w Azji – głównie mutacja Z93. Przyjmując udział w populacji takich krajów jak Indie i Pakistan 25-30%, Iran 15%, Iran 5%, można szacować Z93 na około 200 mln mężczyzn w Azji. Ta haplogrupa praktycznie nie występuje w Europie, a można ją szacować na kilkaset tysięcy mężczyzn. Tym niemniej uważa się, powstała wg różnych poglądów w Europie na terenie Polski (Kujawy) i Rosji lub Turcji, a potem emigrowała do Indii i Persji.
Tabela poniżej zawiera główne haplogrupy R1a oraz wielkość ich populacji.
więcej u źródła: http://blog.vayda.pl/r1a/
czytajcie też na blog.wayda.pl:
Europa „Słowiańska” VI w. p.n.e – X w. n.e. : http://blog.vayda.pl/europa-slowianska-6-wiek-n-e/
Dla zachęty oprócz powyższej mapy (a map jest tam dużo bardzo klarownych) przytocze tylko krótki akapit z tego artykułu:
„…Jest to dobry krok w kierunku prawdy zmieniającej plemiona nordyckich Wandali, Gotów w stronę trzonu słowiańskiego. W tym składzie genetycznym możemy zidentyfikować Słowian Zachodnich (Słewian/Suewów) i Wschodnich (Sklawenów) oraz bardzo znaczący jakiś etnos R1b + I2a2a, być może Burgundów, którzy dołączyli do Wandalów. Haplogrupa I2a2a obecna między Renem a Wisłą stanowiła także część etnosu zachodnich Słowian. Z kolei I2a1b dynarska jest częścią etnosu wschodnich Słowian. Haplogrupa Nordycka I1 jest w składzie Wandalów lub Burgundów marginalna. Nieprawdopodobne aby mogła być dominująca kulturowo i językowo. Jeśli nawet wywodziła się ze Skandynawii to w okresie kilkuset lat pobytu poza nią, uległa wpływom lokalnym. Przypuszczam, że Słowianie Wschodni (R1a+I2a1b) dołączyli do Wandalów w okresie ich ekspansji na obszar wschodnich Karpat czy zachodniej Ukrainy…”