Popularny kurort zawiera niespodziewaną pozostałość po dawnej cywilizacji. Wybitne znalezisko

Popularny kurort zawiera niespodziewaną pozostałość po dawnej cywilizacji. Wybitne znalezisko 

Od Poli Dec

Aż 800 metrów długości ma kolumnada rozciągająca się wzdłuż ulicy objętej niedawno wykopaliskami. Jak sugerują tureccy archeolodzy, chodzi o strukturę powstałą jeszcze w czasach rzymskich.

 

 

Tak nietypowe odkrycie miało miejsce w mieście Antalya, słynącym przede wszystkim z przepięknych terenów wypoczynkowych. W centrum zainteresowania uczestników całego przedsięwzięcia znalazła się wieża nazywana przez miejscowych Hıdırlık Kulesi. Słynny zabytek został zbudowany z żółto-brązowych kamiennych bloków, przy czym dolna kondygnacja powstała w okolicach II wieku.

Później pojawiła się druga kondygnacja. O ile pierwsza została postawiona na kształcie kwadratu, tak druga – koła. Kiedy przyszły kolejne okresy, w tym seldżucki i osmański, górna część wieży została poddana poważnym modyfikacjom. Pojawia się pytanie: w jakim celu w ogóle powstał ten obiekt? Wśród naukowców dominuje pogląd, że chodziło o stworzenie grobowca przeznaczonego dla wysoko postawionej osoby.

Wskazuje na to obecność fresków na ścianach oraz rzeźby toporów umieszczone po obu stronach bramy wejściowej. Jak się okazało, od południowej strony wieży rozciąga się długa ulica, po bokach której zlokalizowane są kolumny. Jak na razie udało się wykopać zaledwie 100-metrowy fragment, ale wiadomo, iż kolumnada jest co najmniej kilkukrotnie dłuższa.

Antalya to popularny wśród turystów kurort znajdujący się na południu Turcji. Niedawno archeolodzy znaleźli tam ulicę z kolumnami, której szacowana długość wynosi nawet 800 metrów

Archeolodzy twierdzą, że ulica pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. Poza kolumnami spore zainteresowanie wzbudzają efektownie wyglądające mozaiki zlokalizowane w południowej części wieży. To nie pierwsze odkrycia dokonane w tym miejscu na przestrzeni ostatnich lat. Do tej pory znaleziono między innymi dawne łaźnie czy mozaiki powiązane z willami.

Ważne będzie dalsze zagospodarowanie tych znalezisk. Ze względu na turystyczny charakter tego miejsca władze chcą zyskać pewność, że zabytki zostaną nie tylko zabezpieczone, ale i odpowiednio wyeksponowane. W tym celu ma powstać największy w całej Turcji taras widokowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zwiedzający będą mogli odwiedzić to stanowisko już latem tego roku.

źródło: https://www.focus.pl/artykul/4-dniowy-tydzien-pracy-badanie-clickmeeting

Podziel się!

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.