Dziennik.pl: Niezwykłe odkrycie w Andaluzji. Niesamowite, co skrywała skała zakochanych

Niezwykłe odkrycie w Andaluzji. Niesamowite, co skrywała skała zakochanych 

Od Poli Dec

Archeolodzy w Hiszpanii odkryli grobowiec w trakcie badań góry La Pena de los Enamorados, znanej również jako skała zakochanych. Według naukowców, w tym miejscu znajdują się pomniki przyrody, w tym kamienny „śpiący olbrzym”, który wznosi się około 2900 stóp nad ziemią.

Góra skrywała sekret sprzed 5000 lat, którym jest megalityczny grób Piedras Blancas.

Prehistoryczni budowniczy przywiązali dużą wagę do zjawisk pogodowych, a grobowiec został tak zaprojektowany, aby światło wschodzącego letniego słońca wpadało do komory głęboko w środku, oświetlając wnętrze budowli.

Tajemnicza konstrukcja sprzed 5 tys. lat

Według badań, prostokątna kamienna konstrukcja została zbudowana co najmniej 5000 lat temu. Przez tysiąclecia służyła w trzech różnych fazach, zanim wreszcie została opuszczona w okresie od 1950 do 1180 p.n.e..

Główny autor nowego artykułu, który przytacza arkeonews.net, profesor Leonardo García Sanjuán, prehistoryk z Uniwersytetu w Sewilli, podkreśla, że lokalizacja grobowca w Piedras Blancas została starannie wybrana.

Kamienne płyty grobowca zostały starannie ułożone, aby zbiegać się „ze wschodem słońca przesilenia letniego”. Niektóre z „mocno grawerowanych: płyt wydają się być precyzyjnie rozmieszczone, aby kierować światło wschodzącego słońca w kierunku tylnej części komory podczas przesilenia letniego – czytamy na portalu arkeonews.net.

Badania wykazały, że grobowiec Piedras Blancas został odnowiony około 2500 r. p.n.e., a do jego wnętrza dodano nisze dla dwóch pochówków. Naukowcy uważają, że były to osoby o wysokim statusie, najprawdopodobniej mężczyzna i kobieta. Nie jest jasne, czy zostali pochowani jednocześnie, czy w ciągu stulecia.

Tajemnica opuszczonego grobowca

Według naukowców grobowiec „przeszedł później kolejną znaczącą transformację”. Kamienie zostały umieszczone przy wejściu „jakby w celu zablokowania lub zapieczętowania” go, a kości co najmniej dwojga dzieci i trzech kobiet zostały pochowane. Od tamtej pory grobowiec pozostaje nietknięty, stanowiąc fascynującą tajemnicę – zaznacza portal.

źródło: https://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/9449695,niezwykle-odkrycie-w-andaluzji-niesamowite-co-skrywala-skala-zakocha.html#google_vignette

Podziel się!

    © Czesław Białczyński