Focus: Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii

Wioska o okrągłym kształcie pochodzi z epoki żelaza. Zamieszkiwali ją bohaterowie kultowej serii „

Od Poli Dec

Szacuje się, że pierwsze oznaki zapoczątkowania epoki żelaza na Starym Kontynencie pojawiły się w XII wieku p.n.e. Proces ten zaczął się od południa Europy, by stamtąd rozprzestrzeniać się ku północy. I właśnie z tego okresu pochodzi znaleziona niedawno osada.

Dokonali tego archeolodzy działający na terenie Côtes d’Armor, północno-zachodniego departamentu francuskiego. W oparciu o nową technologię znaną jako LiDAR, która wykorzystuje wiązkę lasera do określania odległości między źródłem światła, a powierzchnią ziemi, naukowcy zidentyfikowali osadę o okrągłym kształcie. Jej datowanie sięga epoki żelaza, co oznacza, iż mówimy o znalezisku liczącym kilka tysięcy lat.

Narzędzia takie jak LiDAR zdecydowanie ułatwiając pracę badaczom. Pozwalają na wykrywanie zmian ukształtowania terenu bez fizycznego docierania w dane miejsce. Sprawdza się to wszędzie tam, gdzie trzeba byłoby objąć wykopaliskami bardzo rozległy obszar bądź trudno byłoby do niego dotrzeć – na przykład ze względu na obecność gęstej roślinności. Takie podejście przynosiło rezultaty już wielokrotnie, a przykład z Francji stanowi kolejne potwierdzenie jego przydatności.

Wyniki poszukiwań okazują się szczególnie interesujące ze względu na fakt, iż wspomnianą osadę zamieszkiwali swego czasu Galowie. Ci sami, którzy pojawili się najpierw w serii komiksów, a później byli pokazywani w filmach z serii Asteriks i Obeliks. Oczywiście twórcy tych dzieł podchodzili do wielu kwestii żartobliwie i trudno byłoby je uznać za odpowiednie źródła wiedzy historycznej.

Faktem jest natomiast, że Galowie i Rzymianie – delikatnie mówiąc – niespecjalnie za sobą przepadali. Ten celtycki lud pojawił się w Galii mieszczącej się na terenie dzisiejszej Francji w okolicach V wieku p.n.e. Władzę sprawowało tam wiele osób, a kraina ta nigdy nie została objęta przywództwem pojedynczego człowieka. Zabrakło też centralizacji, choć poszczególne plemiona współpracowały ze sobą, gdy zachodziła taka konieczność.

Wioska znaleziona przez archeologów była zamieszkiwana przez Galów. To celtyckie plemię słynęło z licznych potyczek z Rzymianami

Ta ostatnia pojawiła się między innymi w związku z rzymskim podbojem Galii. Na czele wielkiej kampanii stanął sam Juliusz Cezar, który przeprowadził tę misję w latach 58-50 p.n.e. Jeśli zaś chodzi o wspomnianą w tytule osadę, to mogła ona powstać znacznie wcześniej. Zdaniem archeologów zamieszkiwano ją w okresie od VIII do V wieku p.n.e. Badacze mają nadzieję, że zebrane w związku z wykopaliskami dowody pozwolą stworzyć jeszcze wyraźniejszy obraz galijskich społeczności.

Jak na razie uczestnikom ekspedycji udało się zidentyfikować pozostałości około dwudziestu budynków charakterystycznych dla epoki żelaza. Były one otoczone fortyfikacjami obronnymi w postaci wału. Cała osada miała okrągły kształt, dobrze widoczny z powietrza – bo właśnie tak prowadzi się badania z wykorzystaniem technologii LiDAR, która po raz kolejny zdecydowanie ułatwiła archeologom pracę.

źródło: https://www.focus.pl/artykul/plus-rozdaje-znizki-na-bilety-na-mecze-z-udzialem-siatkarskich-reprezentacji-polski

Podziel się!