Leszno: Pod Lesznem odkryli pozostałości domu sprzed dwóch tysięcy lat

Pod Lesznem odkryli pozostałości domu sprzed dwóch tysięcy lat

Od Poli Dec

To a propos sławetnej Pustki Osadniczej w Polsce o której tak się ostatnio rozpisują Newsweeki. CB

Pod Lesznem odkryli pozostałości domu sprzed dwóch tysięcy lat

 

Na niezwykle cenne historycznie znalezisko natrafili archeolodzy na terenie podleszczyńskich Strzyżewic. Pod ziem odnaleźli pozostałości domu mieszkalnego sprzed dwóch tysięcy lat, a także przedmiotów życia codziennego z czasów tak zwanej Kultury Przeworskiej.

Prace archeologiczne w Lesznie i okolicach nie są rzadkością i poprzedzają wiele inwestycji na terenach do tej pory nie inwentaryzowanych archeologicznie. Tak było w Strzyżewicach, które od lat są w zasadzie dzielnicą Leszna, choć administracyjnie podlegają gminie Święciechowa.

W czasie takich prac w Strzyżewicach archeolodzy natrafili pod ziemią na znaleziska sprzed około dwóch tysięcy lat

Są to pozostałości budynku mieszkalnego – tzw. półziemianki wraz z otaczającymi ją innymi obiektami, z których najlepiej, z uwagi na głębokość, prezentuje się jama zasobowa. Niestety zachodni narożnik reliktu budynku został zniszczony przez nieokreślony wkop. W obiektach tych, a szczególne we wspomnianej półziemiance zarejestrowaliśmy bardzo dużo fragmentów naczyń glinianych różnego typu oraz dwa szczególne zabytki: bransoletę spiralną wykonaną z brązu oraz sierp żelazny – wyjaśniają archeolodzy z grupy ArchGeo Archeologia Leszno

Jak zapewniają archeolodzy, odkryte zabytki to przykładu Kultury Przeworska z tak zwanego Młodszyego Okres Przedrzymskiego.

Ciekawostką jest to, że z tego okresu nie były wcześniej znane zabytki archeologiczne z Leszna i jego najbliższego otoczenia. Jest to tym bardziej istotne z uwagi na fakt, że na terenie miasta Leszna jest duże stanowisko archeologiczne o bardzo wysokiej wartości poznawczej związane z tą kulturą, jednakże z późniejszego okresu, tak zwanego Okresu Wpływów Rzymskich – tłumaczą archeolodzy.

więcej zdjęć u źródła: https://leszno.naszemiasto.pl/pod-lesznem-odkryli-pozostalosci-domu-sprzed-dwoch-tysiecy/ar/c1-9567243

Podziel się!