o2: Karol Kotłowski – Budowali nowe wyjście z dworca. Sensacja w Paryżu

Budowali nowe wyjście z dworca. Sensacja w Paryżu

Od Poli Dec

Niecodzienne znalezisko w centrum Paryża. Podczas pracy nad nowym wyjściem ze stacji Port Royal natknięto się na starożytny cmentarz, na którym pochowani są mieszkańcy Lutecji – osady, która została przekształcona w Paryż.

Nieopodal popularnej stacji kolejowej w Paryżu doszło do wzbudzającego duże emocje odkrycia. Podczas budowy nowego wyjścia ze stacji Port-Royal natknięto się na liczący blisko 2 tys. lat cmentarz. Archeolodzy odkryli w tym miejscu 50 grobów mieszkańców Lutecji, czyli osady, która na przestrzeni lat rozrosła się i zyskała nazwę Paryż.

To dziwne, że do tej pory nikt nie natknął się na ukryty w tym miejscu cmentarz. Na przestrzeni lat w rejonie tym wykonywano wiele prac drogowych. Na miejsce pochówku 50 osób natknięto się dopiero teraz, przy budowie nowego wyjścia ze stacji.

W serwisie sciencealert.com czytamy, co na ten temat powiedziała Camille Colonna, antropolog z francuskiego instytutu archeologicznego INRAP. Na konferencji prasowej stwierdziła ona, że istnieją „silne podejrzenia”, że odkryta nekropolia jest związana z południową nekropolią Lutecji.

Starożytna nekropolia odkryta w Paryżu

Nekropolia „Saint Jacques”, którą uważa się za największe miejsce pochówku w galijsko-rzymskiej Lutecji, została odkryta w XIX w. Z grobów zabrano wówczas jednak wyłącznie przedmioty, które uważano za wartościowe, a wiele szkieletów i innych przedmiotów porzucono.

Według INRAP najnowsze odkrycie nie było badane nigdy wcześniej. Prezes instytutu, Dominique Garcia, twierdzi, że tego miejsca nikt nie widział od starożytności. Camille Colonna twierdzi, że zespół był bardzo szczęśliwy, że udało mu się natknąć na szkielet z monetą w ustach. Dzięki temu badacze dowiedzieli się, że pochówek musiał odbyć się w II wieku naszej ery. Wykopaliska trwają od marca 2023 r. Do tej pory odkryto 50 grobów, z których żaden nie zawiera ciała po kremacji, choć ta była powszechna w czasie powstawania cmentarza.

więcej u źródła: https://www.o2.pl/technologia/budowali-nowe-wyjscie-z-dworca-sensacja-w-paryzu-6889374051965504a

Podziel się!