Radio Lublin: Odkrył nową kulturę. Ksiądz-archeolog upamiętniony

Odkrył nową kulturę. Ksiądz-archeolog upamiętniony

Od Poli Dec

Odkrył nową kulturę. Ksiądz-archeolog upamiętniony

 

Postać księdza kanonika Antoniego Chotyńskiego upamiętniono w Wilkowie. W miejscowym kościele odsłonięto tablicę poświęconą duchownemu, otwarto okolicznościową wystawę i zaprezentowano publikację na jego temat.

– Ksiądz Chotyński był społecznikiem i archeologiem-amatorem, który zaczął odkrywać na tym terenie różne artefakty – mówi organizator dzisiejszych uroczystości i autor publikacji Władysław Mądzik. – Ponieważ ludzie wiedzieli, że się tym interesuje, to nawet sami mu przynosili wykopane zabytki czy wskazywali, że są jakieś miejsca. I w ten sposób odnalazł w Trzcińcu pierwsze cmentarzysko ciałopalne z okresu wczesnej epoki brązu. W innych miejscowościach – jak w Chodliku, Żmijowiskach, Kłodnicy – odkrył ślady grodzisk, czyli stałego miejsca zamieszkania ówczesnej ludności.

Ksiądz Antoni Chotyński żył w latach 1863-1949. Był kapelanem rodziny Kleniewskich i proboszczem parafii w Wilkowie. Przyczynił się do wydzielenia z okresu wczesnej epoki brązu odrębnej kultury archeologicznej, nazwanej trzciniecką.

ŁuG / opr. AKos

Fot. Łukasz Grabczak

Materiały audio znajdziecie u źródła: https://radio.lublin.pl/2023/05/odkryl-nowa-kulture-ksiadz-archeolog-upamietniony/

Podziel się!