Archeological Research in Asia: W grobowcu kobiety odnaleziono skórzane siodło. Jest prawdopodobnie najstarsze na świecie

W grobowcu kobiety odnaleziono skórzane siodło. Jest prawdopodobnie najstarsze na świecie

Od Poli Dec

W Chinach archeolodzy badali starożytny grób kobiety. We wnętrzu odnaleźli skórzane siodło. Analiza wykazała, że artefakt ma ponad 2700 lat, co oznacza, że może być to najstarszy znany przedmiot jeździecki na świecie.

Szwajcarscy badacze z Uniwersytetu w Zurychu prowadzili wykopaliska na stanowisku archeologicznym w północno-zachodniej części Chin. Odnaleźli tam grobowiec kobiety. Jednak to, co zainteresowało ich najbardziej, to dobrze zachowane skórzane siodło. Naukowcy przeprowadzili badania metodą datowania radiowęglowego. Okazało się, że znalezisko pochodzi z okresu od ok. 700 r. p.n.e. do 400 r. p.n.e. To może być więc najstarszy zabytek jeździecki w historii.

Najstarsze siodło w historii

Grobowiec kobiety znajdował się na starożytnej nekropolii w Yanghai, w regionie Sinciang. Archeolodzy opisali swoje odkrycie na łamach czasopisma naukowego „Archelogical Research in Asia”. Autorzy przekazali, że kobieta została pochowana w skórzanym płaszczu, butach i wełnianych spodniach. Siodło znajdowało się pod jej pośladkami, zupełnie tak, jakby na nim siedziała.

Siodło zostało wykonane z dwóch zszytych ze sobą poduszek. Wnętrze wypełniała mieszanina słomy oraz sierści jelenia i wielbłąda. Całość pokrywała skóra bydlęca. Naukowcy twierdzą, że przedmiot do jazdy konno może być jeszcze starszy, niż znane przyrządy jeździeckie, które wytwarzali Scytowie. To koczowniczy lud zamieszkujący obszar pomiędzy Ałtajem a dzisiejszą Ukrainą. Dowody archeologiczne sugerują, że większość życia spędzali ze swoimi wierzchowcami i byli znakomitymi jeźdźcami.

Konie zostały udomowione w Kazachstanie

Archeolodzy twierdzą, że najstarsze siodła Scytów pochodzą z okresu między V a III wiekiem p.n.e. Najstarsze egzemplarze odkryto w górach Ałtaj i we wschodnim Kazachstanie. To właśnie ten kraj uważa się za miejsce, w którym po raz pierwszy doszło do udomowienia konia ok. 6500 lat temu, w okresie kultury Botai. Nowe odkrycie może rzucić jednak nowe światło na historię jeździectwa.

– Siodło odkryte w Yanghai może być pierwszym siodłem w historii, jakie kiedykolwiek wyprodukowano – mówił w rozmowie z Live Science Patrick Wertmann, archeolog z Zurychu i główny autor badania. Autorzy uważają, że odnaleziony przedmiot należał do ludzi z kultury Subeixi. Lud ten zamieszkiwał obszar dzisiejszego miasta Turfan ok. 3000 lat temu.

Pierwsze udomowione konie były hodowane głównie dla mięsa. Dopiero ok. 5000 lat temu ludzie w regionie Azji Środkowej zaczęli wykorzystywać te zwierzęta jako środek transportu. Pradawni jeźdźcy używali specjalnych mat, które przymocowywane były do grzbietów wierzchowców za pomocą skórzanych pasów. Taki rodzaj siodeł był wykorzystywany m.in. przez asyryjskich kawalerzystów. Eksperci uważają, że skórzane siodła były również symbolem wysokiego statusu.

Status kobiet w starożytnych Chinach

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy powstały siodła podobne do tych, które znamy współcześnie. Badacze podejrzewają, że zostały one opracowane przez jeźdźców z Azji Środkowej ok. 3000 lat temu. Oznacza to, że odkryty przedmiot jeździecki w Yanghai jest jednym z najstarszych w historii.

– Rozwój technologii tworzenia siodeł rozpoczął się, gdy jeźdźcy zaczęli bardziej dbać o swój komfort i bezpieczeństwo, a także o zdrowie swoich wierzchowców – uważa Wertmann. Autorzy sugerują, że siodło z grobowca kobiety umożliwiało zachowanie stabilnej pozycji i ułatwiało tzw. anglezowanie, co było przydatne podczas strzelania z łuku.

Nie wiadomo dokładnie, kim była pochowana kobieta, jednak biorąc pod uwagę wyposażenie grobowca, badacze uważają, że była ważnym jeźdźcem, a może nawet wojowniczką. Oznacza to, że kobiety z kultury Subeixi miały prawa i obowiązki takie same jak mężczyźni.

Dotychczas podejrzewano, że jazda konna w starożytnych Chinach była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. W trakcie poprzednich wykopalisk archeolodzy odnaleźli broń, odzież, a także inne artefakty do jazdy konnej, które przypominały ekwipunek używany przez Scytów.

Źródło: Archeological Research in Asia

źródło: https://www.national-geographic.pl/artykul/w-grobowcu-kobiety-odnaleziono-skorzane-siodlo-jest-prawdopodobnie-najstarsze-na-swiecie-230525021151

Podziel się!

    © Czesław Białczyński