Sławno: Neolityczne odkrycie prezentuje Nadleśnictwo Sławno

Neolityczne odkrycie prezentuje Nadleśnictwo Sławno

Od Poli Dec

Skarb – wiekowe żarno do mąki

Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno mówi, że żarno należy datować na czasy neolityczne lub wczesnego średniowiecza. Dlaczego? Bo później żarna były już kołowe

Skarb najprawdopodobniej datowany na okres neolityczny do średniowiecza trafił do Nadleśnictwa Sławno. To unikalne żarno do produkcji mąki. Żarno wykonane z granitu.

– Żarno jest granitowe i bardzo wiekowe – mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Sławno. – Waży około 150 kilogramów i ma powierzchnię chropowatą. To na pewno ułatwiało wyrabianie w nim mąki – ocenia.

Nadleśniczy zaznacza, że żarno zostało znalezione na terenie Nadleśnictwa Sławno podczas prac leśnych. Konkretnie w gminie Kobylnica niedaleko miejscowości Kczewo. Akcentuje, że tego typu „sprzęt” był używany od czasów neolitycznych do średniowiecza do rozcierania zboża na mąkę.

– Tego typu żarna tworzyły odpowiednie kamienie z wydrążoną niecką, a płaskie od spodu – wyjaśnia Tadeusz Lewandowski. – Wytworzenie w nim mąki wyglądało w taki sposób, że wrzucano ziarno i przy pomocy tzw. rozcieracza robiono mąkę. Czy taki chleb był bezpieczny? Raczej nie, bo w takiej mące musiały się trafiać drobiny kamienne. Takie żarno jest bardzo fajną ciekawostką historyczną z naszych ziem i przenieśliśmy je na teren naszego nadleśnictwa za zgodą konserwatora zabytków – podkreśla.

Nadleśniczy mówi jeszcze, że przeniesienie żarna było m.in. podyktowane tym, aby je zabezpieczyć przed ewentualnymi „amatorami” takich zabytkowych przedmiotów.

źródło: https://slawno.naszemiasto.pl/neolityczne-odkrycie-prezentuje-nadlesnictwo-slawno-zdjecia/ar/c7-9273903

Podziel się!