Tu Sochaczew: Odkrywcy Historii w gminie Młodzieszyn: zaskakujące znalezisko

Odkrywcy Historii w gminie Młodzieszyn: zaskakujące znalezisko

Od Poli Dec

Odkrywcy Historii w gminie Młodzieszyn: zaskakujące znalezisko

Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii, a konkretnie jej członek Daniel Wylot, prowadząc poszukiwania w gminie Młodzieszyn, w miejscowości Olszynki, dokonał niezwykłego odkrycia. I nie jest to pamiątka z czasu II Wojny Światowej, na jakie SGOH trafia najczęściej.

Daniel Wylot, członek Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii, kilka dni temu, przeszukując lasy miejscowości Olszynki, natrafił na wyjątkowe znalezisko.

– Czasem szukając stosunkowo młodych pamiątek, pochodzących najczęściej z okresu Bitwy nad Bzurą w 1939r. , udaje się przypadkowo znaleźć wyjątkowe zabytki archeologiczne, które wzbogacają i uaktualniają naszą wiedzę o minionych epokach. Znalezioną kilka dni temu siekierkę z epoki brązu będzie można niebawem obejrzeć na ekspozycji w miejscowym muzeum. Artefakt pochodzi prawdopodobnie z lat 1300-1100 p.n.e. , czyli okresu tzw. kultury przedłużyckiej lub wczesnej łużyckiej. Siekierka z podniesionymi brzegami reprezentuje tzw. typ nordyjski –

– informuje SGOH.

Czekamy zatem na ekspozycję wyjątkowo dobrze zachowanej siekierki w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Warto dodać, że poszukiwania są prowadzone przez członków Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii w ramach współpracy i zgody właściciela terenu Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radziwiłłów oraz za pozwoleniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z delegaturą w Płocku.

(MF)

źródło: https://tusochaczew.pl/pl/11_wiadomosci/67597_odkrywcy-historii-w-gminie-mlodzieszyn-zaskakujace-znalezisko.html

Podziel się!