GK: Sądecczyzna. Kolejne znalezisko Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny. Tym razem sprzed 2 tys. lat.

Sądecczyzna. Kolejne znalezisko Tym razem sprzed 2 tys. lat.

Od Poli Dec

Sądecczyzna. Kolejne znalezisko Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny. Tym razem sprzed 2 tys. lat.

 

Sądeccy poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny mają na swoim koncie kolejny sukces. Tym razem znaleźli dobrze zachowaną srebrną monetę celtycką sprzed ponad 2 tys. lat. – Z tego okresu pochodzi też fibula czyli ozdobna spinka do zapinania szat oraz kilka innych przedmiotów, które znaleźliśmy – mówi Stanisław Pustułka, szef stowarzyszenia.

Znaleziska dokonano podczas kolejnej wycieczki badawczej na terenie Sądecczyzny.

– Na razie nie chcemy zdradzać miejsca, w którym natrafiliśmy na artefakty sprzed dwóch tysięcy lat, ponieważ najprawdopodobniej to nie koniec znalezisk na tym terenie – wyjaśnia Stanisław Pustułka.
Poszukiwacze, mający pozwolenie na swoje działania od konserwatora zabytków, zamierzają zatem wrócić na wspomniane miejsce licząc na dalsze znaleziska.

– To nie jest tak, że każdy może znaleźć na takie skarby przeszłości. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt i rozpoznać zabytkowy artefakt, kiedy się już na niego natrafi – tłumaczy szef stowarzyszenia.
Celtycka monetę wraz z fibulą oraz innymi przedmiotami o użytkowym charakterze znaleziono na głębokości około 40 cm. Skarby sprzed dwóch tysięcy lat trafią do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, z którym poszukiwacze mają podpisaną umowę.
– Do muzeum oddaliśmy już w sumie blisko 600 różnych artefaktów – wylicza Stanisław Pustułka.
Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne Sądecczyzny istnieje od 2018 roku i liczy około 70 członków, pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają również na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Tak było chociażby w przypadku znalezisk z epoki brązu (m.in. siekierki i bransoleta) czy też słynnego „srebrnego skarbu” ze nowosądeckiego wzgórza zamkowego (mowa tutaj o 103 judaikach będących najprawdopodobniej darem dla cadyka Mosesa Halberstama). To ostanie znalezisko odnotowała także prasa ogólnokrajowa, trafiła także na łamy brytyjskiego dziennika The Sun.

źródło, gdzie znajdziesz też więcej zdjęć: https://gazetakrakowska.pl/sadecczyzna-kolejne-znalezisko-stowarzyszenia-historyczno-eksploracyjnego-sadecczyzny-tym-razem-sprzed-2-tys-lat-zdjecia/ar/c1-16990381

Podziel się!