Inne Medium: Pszczoły znają matematykę i potrafią liczyć

Pszczoły znają matematykę i potrafią liczyć

Pszczoły sortują liczby rosnąco od lewej do prawej. Zostało to po raz pierwszy ujawnione w nowym badaniu. Dokonano tego w ramach szeroko dyskutowanej teorii, że kierunek ten jest nieodłącznym elementem wszystkich zwierząt, w tym człowieka.

 

Zachodnie badania wykazały, że nawet zanim dzieci nauczą się liczyć, zaczynają układać rosnące sumy od lewej do prawej na tak zwanej mentalnej osi liczbowej. Jednak odwrotny kierunek stwierdzono u ludzi z kultur używających pisma arabskiego, które czyta się od prawej do lewej. Ta kwestia wciąż jest przedmiotem dyskusji między tymi, którzy uważają, że mentalna linia liczbowa jest wrodzona, a tymi, którzy twierdzą, że jest to kwestia kulturowa.

Niedawno uzyskano dowody na to, że noworodki i niektóre kręgowce, w tym naczelne, porządkują numery od lewej do prawej. Badanie na ten temat opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), aby sprawdzić, czy to samo dotyczy owadów za pomocą eksperymentu na pszczołach. Wykazano już, że pszczoły potrafią liczyć do co najmniej pięciu.

W ramach eksperymentu naukowcy kazali poszczególnym pszczołom miodnym wlecieć do drewnianego pudełka. W środku czekała na nich woda z cukrem w pobliżu przedmiotów o różnych kształtach. Było to albo pięć pozycji po prawej stronie, albo trzy pozycje po lewej stronie. Liczba przedmiotów pozostała taka sama dla każdej pszczoły.

Po przeszkoleniu pszczół w lataniu do określonej liczby przedmiotów naukowcy usunęli je i umieścili inną liczbę przedmiotów po drugiej stronie ściany pudełka, pozostawiając środek pusty. Następnie usunęli nagrodę w postaci wody z cukrem i obserwowali, gdzie lecą pszczoły.

Na przykład 80% pszczół wyszkolonych do zbierania trzech przedmiotów poleciałoby w lewo w poszukiwaniu gatunków cukru, gdyby zaoferowano im jeden przedmiot z każdej strony, i poleciałoby w prawo, gdyby zaoferowano im pięć przedmiotów z każdej strony. Eksperyment wykazał, że pszczoły porządkują rosnące sumy od lewej do prawej.

Źródło: InneMedium.pl

 

Podziel się!