Radio Olsztyn: Turyści natrafili na cenne znalezisko. Artefakt pochodzi sprzed 5 tysięcy lat

Turyści natrafili na cenne znalezisko. Artefakt pochodzi sprzed 5 tysięcy lat

Od Poli Dec

 

 

Grot strzały sprzed co najmniej 4 tysięcy lat – to znalezisko, na które na plaży w Iławie natrafili turyści z Krakowa. Dzięki artefaktowi wiadomo, że pierwsze osady ludzkie mogły tam powstawać już w epoce kamienia.

Maria Poniewierska z Krakowa razem z wnuczkami odpoczywała na tzw. dzikiej plaży. W pewnym momencie jedna z dziewczynek przyniosła dziwnie wyglądający przedmiot. Ich opiekunka sprawdziła w internecie co to może być. Kobieta skonsultowała się także z archeologami, którzy potwierdzili, że jest to krzemienny grot.

Jak powiedział Radiu Olsztyn Wiesław Skrobot z Urzędu Miasta w Iławie, z zawodu archeolog, to bardzo cenne znalezisko datowane na co najmniej 5 tysięcy lat wstecz. Najstarsze znalezisko na terenie Iławy trafi do muzeum, które ma powstać w mieście nad Jeziorakiem.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

Warto dodać, że wszelkie historyczne przedmioty, nawet jeśli trafiamy na nie przypadkiem, należy zgłaszać służbom konserwatorskim. Przywłaszczenie ich przez znalazcę może być potraktowane jak przestępstwo.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Relacji radiowej posłuchaj u źródła: https://radioolsztyn.pl/turysci-natrafili-na-cenne-znalezisko-artefakt-pochodzi-sprzed-5-tysiecy-lat/01650090

 

Podziel się!