Starożytna Polska Słowianie: Sensacyjne odkrycie w Danii !!! Czy wydobyto przedmiot z wizerunkiem Świętowita?

Sensacyjne odkrycie w Danii !!! Czy wydobyto przedmiot z wizerunkiem Świętowita?

Od Poli Dec

Sensacyjne odkrycie w Danii !!! Czy wydobyto przedmiot z wizerunkiem Świętowita?

https://www.youtube.com/watch?v=Ob0jHQhiA-o

Do sensacyjnego odkrycia doszło 9 października 2021 r w Danii.

W okolicach Ærøskøbing , miejscowy detektorysta Steen Agersø, dokonał niecodziennego odkrycia. Większość archeologów i historyków bardzo ostrożnie podchodzi do nazywania rzeczy, które my uważamy za sensacyjne, ale prawdopodobnie mamy tu do czynienia z wyjątkowym znaleziskiem. Jeżeli sprawdzą się przypuszczenia duńskich historyków, to mamy do czynienia z odkryciem wyjątkowym, wizerunkiem Świętowita!

Pochodzący z okolic wyspy Ærø, Steen Agersø jest lokalnym detektorystom, ale i tez nauczycielem w szkole w Marstal. Detektorysta prowadzi także wirtualne muzeum. Ma na swoim koncie wiele odkryć, w tym między innymi bardzo dobrze zachowanych fibul z okresu wczesnej epoki żelaza, z epoki wikingów, zawieszki i toporku z epoki brązu oraz wielu innych zabytków.

Jednak spektakularnego odkrycia, dokonał dopiero teraz, kiedy to podczas poszukiwań za pomocą wykrywacza metali, natrafił na zabytek prawdopodobnie pochodzących z okresu około XI-XII wieku bądź nawet sprzed epoki wikingów.

Odnalezienie zbytku z tego okresu nie byłoby niczym niezwykłym, jednakże detektorystę zaintrygował niezwykły kształt i zdobienie. Przedmiot ozdobiony jest czteroma twarzami, które prawdopodobnie mogą być wizerunkiem Świętowita, bóstwa czczonego głównie przez Słowian Zachodnich.

Egzemplarz odkryty przez duńskiego detektorystę, mierzy 21 mm wysokości, a jego górna średnica otworu ma 17 mm. Przedmiot wykonany jest z brązu i zdobiony jest srebrem, prawdopodobnie metodą zdobienia „niello”. Na artefakcie widnieją 4 twarze przypominające słowiańskiego boga Świętowita.

Przedmiot odkryty przez Steen Agersø w okolicach Ærøskøbing, choć poza tym, że znajdują się na nim 4 twarze które mogą być wizerunkiem Świętowita, to stylistycznie nic na to nie wskazuje, żeby były to słowiańskie elementy ponieważ taka ornamentyka pasuje bardziej pod skandynawski okres Wendell. Jednak warto zwrócić uwagę na miejsce znaleziska. Miejsce to, oddalone jest od Arkony zaledwie niecałe 200 km w linii prostej. Jak wiadomo w Arkonie mieściła się świątynia Świętowita a jego kult był bardzo powszechny u Słowian Połabskich.

W Arkonie wiele odkrytych zabytków także stylistycznie bardziej podchodzi pod Skandynawie. Trzeba tu zaznaczyć o bliskich kontaktach Słowian z ludami północy jak i o wymianie handlowej. Mógł to przecież wykonać Słowianin stylizując swój wyrób pod ornamentykę nordycką. Należy wziąć też pod uwagę osadnictwo Słowian na terenach skandynawskich a zwłaszcza we wschodniej Danii. Więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo że wyrób mógł wyjść z ręki słowiańskiego brązownika.

Datowanie tego przedmiotu także stoi pod znakiem zapytania. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia duńskich historyków że odkryty artefakt przedstawia wizerunek Świetowita, to należało by datować go na XI-XII wiek.

Do czego mógł służyć ten przedmiot? Nie wiemy jeszcze tego. Być może był to zdobniczy element jakiejś broni lub innego wyposażenia wojownika, a być może element jakiegoś rytualnego artefaktu? Na razie ciężko jest powiedzieć ponieważ nie posiadamy zbyt wielu informacji na ten temat.

Zabytek został znaleziony podczas poszukiwań w polu za pomocą wykrywacza metali,. Wydobyty został bez kontekstu i nie wiadomym jest, czy zostaną przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne. ____________________________________________________________

Zdjęcia i film:

👉Steen Agersø 👉Kristof Polak

Montaż:

👉 Kristof Polak

Materiały wykorzystane w filmie:

👉 Twórcza10_wizualizacja Świątyni Świętowita w Arkonie https://www.youtube.com/watch?v=nm3xS…

👉 Die Slawen – Unsere geheimnisvollen Vorfahren | MDR Geschichte https://www.youtube.com/watch?v=WeC8d…

Podziel się!