Dąbrowa Górnicza – Muzeum Sztygarówka – U progu wielkiego odkrycia

Muzeum Sztygarówka – U progu wielkiego odkrycia

FOTO: Dariusz Nowak

nadesłał Adrian Grzeszczyk

U PROGU WIELKIEGO ODKRYCIA
FOTO: Dariusz Nowak
Mamy wielką przyjemność poinformować, że nasze Muzeum po raz kolejny otarło się o wielką, archeologiczną tajemnicę .
Na zakończenie sezonu, ekipa naszego Muzeum kierowana przez dr hab. Dariusza Rozmusa wyruszyła wykonać wykop sondażowy w miejscu wskazanym nam przez dwójkę mieszkańców miasta.
Wyprawę poprzedziła wizja lokalna miejsca oraz badania geofizyczne. Pozostało odpowiedzieć na kilka pytań. Czy znajdujące się na ziemi ślady to w ogóle efekty działania człowieka? Czy związane są ze średniowiecznym lub nowożytnym górnictwem czy też dotyczą zupełnie innego okresu?
FOTO: Dariusz Nowak
Przy jednym z obiektów założyliśmy wykop o wymiarach 1×3 m po czym rozpoczęliśmy prace. Szybko okazało się, że ustawione kamienie to dzieło rąk ludzkich i najprawdopodobniej stanowią one element grobowca. Pionowe kamienie to rodzaje stel nagrobnych a poniżej ułożono kamienie pochodzą z obstawy jamy grobowej
Jeżeli sprawdzą się przypuszczenia prof. Rozmusa, mamy do czynienia z odkryciem wyjątkowym.
FOTO: Dariusz Nowak
Cały obserwowany obszar może być megalitycznym cmentarzyskiem pochodzącym z czasów neolitu, ale ostateczna chronologia tego stanowiska jest nadal kwestią otwartą. Jego powierzchnia sygnalizować się zdaje, że obszary Dąbrowy zamieszkiwane były w tych czasach przez dużą i zorganizowaną społeczność.
Kim byli ludzie żyjący zgodnie z tradycją która kazała stawiać im ogromne kamienne grobowce? Skąd przybyli? Dokąd poszli? Na te i inne pytania mogą odpowiedzieć tylko dalsze badania. Tajemnica wciąż czeka na odkrycie.
FOTO: Dariusz Nowak
P.S. Oczywiście celowo na razie nie podajemy dokładnej lokalizacji obiektu, kto ją zna, prosimy, by zatrzymał tą wiedzę dla siebie 🙂
FOTO: Dariusz Nowak
Podziel się!