1. W Czechach partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia otrzymała w wyborach 10% głosów i miejsc w Parlamencie!; 2. Wstrząsająca rozmowa Jana Pospieszalskiego z doktor Izabelą Radziwiłłowicz: „Miałam ciężki NOP”; 3. Bartosz Jezierski – Nauczmy się pływać

Partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia zebrała w wyborach prawie 10% głosów!

1. W Czechach partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia zebrała w wyborach prawie 10% głosów!

 

BI: Zmiana władzy w Czechach coraz bardziej realna. Wyniki wyborów z 99 proc. komisji
 Wygląda na to, że wybory w Czechach skończą się różnicą o włos. Partia Ano, na czele której stoi urzędujący premier Andrej Babiz, przegrywa w wyścigu wyborczym po przeliczeniu głosów z 99 proc. komisji wyborczych. Różnica jest jednak minimalna

Zgodnie z częściowymi wynikami Ano zdobyła głosy 27,29 proc. wyborców. Prawicowa koalicja SPOLU – 27,62 proc. W efekcie zwycięzcą czeskich wyborów będzie SPOLU, a nie Ano, choć wynik można byłoby określić jako „remis ze wskazaniem”. Raczej się tak jednak nie stanie, bo wyniki pozostałych partii mogą sprawić, że Andrej Babisz straci stanowisko.

Koalicja Partii Piratów oraz ruchu Burmistrzowie i Niezależni (PIRSTAN) ma poparcie 15,51 proc. Jej politycy w trakcie kampanii wyborczej przekonywali, że nie ma możliwości wejścia w koalicję z ANO. Miejsca w Izbie Poselskiej będzie miała jeszcze antyeuropejska partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) – 9,6 proc. Ze wstępnych szacunków mandatów uzyskanych przez poszczególne ugrupowania wynika, że szanse na utworzenie gabinetu mają koalicje SPOLU i PIRSTAN.

źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zmiana-wladzy-w-czechach-coraz-bardziej-realna-wstepne-wynikow-wyborow/c00e6dg

 

WM: Premier Czech przyznał się do wyborczej porażki

Premier Andrej Babiš przyznał się do porażki kierowanego przez siebie ruchu ANO w wyborach parlamentarnych w Czechach, które odbyły się w piątek i sobotę. Jego ruch uzyskał 27,1 proc. głosów, o 0,6 proc. mniej niż zwycięzca wyborów, koalicja trzech liberalnych partii i ruchów SPOLU.

Ruch ANO, na czele którego stoi czeski premier, w sondażach był typowany na pewnego zwycięzcę, ale przegrał minimalnie z koalicją SPOLU.

Muszę przyznać się do naszej porażki, gratuluję zwycięstwa liderowi ruchu SPOLU panu (Petrowi) Fiali. Przegraliśmy przede wszystkim w Pradze. Mimo różnego rodzaju spekulacji i oskarżeń pod moim adresem uzyskaliśmy bardzo wysoki procent. Przeciwko nam wystąpiło pięć partii i ruchów, których jedynym celem było „pokonanie Babiša” – powiedział premier.
Wcześniej czeska telewizja podała, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Czechach została koalicja SPOLU złożona z trzech partii i ruchów liberalnych. Po podliczeniu głosów w 99,9 proc. lokali wyborczych koalicja SPOLU zdobyła 27,7 proc. głosów i nikt nie będzie w stanie jej prześcignąć.

Rządzący centrowy ruch ANO, kierowany przez premiera Andreja Babiša, zajął drugie miejsce z wynikiem 27,2 proc. Kolejna liberalna koalicja Partii Piratów i ruchu Burmistrzowie i Niezależni zajęła trzecie miejsce z wynikiem 15,5 proc. Na czwartym miejscu uplasował się eurosceptyczny ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia z 9,6 proc. głosów.
Po ogłoszeniu wyników w sztabie wyborczym SPOLU wybuchła euforia.

Liderzy obu liberalnych koalicji już zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych 24 godzin zamierzają rozpocząć negocjacje w sprawie połączenia sił w celu utworzenia nowego rządu. Obie koalicje ubiegają się o 108 z 200 mandatów parlamentarnych.

Prezydent Milosz Zeman powiedział wcześniej, że po wyborach powierzy utworzenie nowego rządu przywódcy zwycięskiej partii lub ruchu, ale nie przedstawicielowi zwycięskiej koalicji kilku partii i ruchów.

Rzecznik prezydenta Jiri Ovčáček powiedział w sobotę wieczorem, że Zeman przyjmie Babiša w swojej rezydencji w niedzielę. Dzień wcześniej Ovčáček ogłosił, że harmonogram pracy Zemana na najbliższy okres został odwołany z powodu jego choroby.

Źródło: pl.SputnikNews.com

źródło: https://wolnemedia.net/premier-czech-przyznal-sie-do-wyborczej-porazki/

WP: Wybory w Czechach. Wstępne wyniki i nieoczekiwany zwrot!

W sobotę zakończyły się dwudniowe wybory do Izby Poselskiej parlamentu w Czechach. Znane są już wstępne wyniki głosowania. Te wskazują, że na ostatniej prostej koalicja SPOLU wyprzedziła partię ANO premiera Andreja Babisza.

To była zażarta walka o głosy do samego końca. O godzinie 14 w sobotę zakończyły się dwudniowe wybory do parlamentu w Czechach, a już po godzinie 18 podano wstępne wyniki.

Wybory w Czechach. Andrej Babisz przegrywa z opozycją?

Z danych publikowanych przez Czeską Telewizję wynika, że partia ANO premiera Babisza (27,12 proc. głosów) straciła prowadzenie, a tym samym szansę na uformowanie rządu. To otwiera drogę dwóm koalicjom: SPOLU (Razem), która wstępnie uzyskała 27,79 proc. głosów oraz PIRSTAN (Piraci oraz Burmistrzowie i Niezależni), którą mogło poprzeć 15,62 proc. wyborców.

Wstępne wyniki wskazują na to, że do czeskiego parlamentu wejdzie jeszcze partia SPD (9,56 proc.). Możliwy rozkład miejsc prezentuje się następująco: ANO – 72 mandaty, SPOLU – 71 miejsc, PIRSTAN – 37 mandatów oraz SPD – 20 miejsc w parlamencie.

Jeszcze przed pierwszym ogłoszeniem wyników premier Andrej Babisz pogratulował liderom koalicji SPOLU. Jak zaznaczył polityk, wynik jego partii ANO jest świetny i zaskakujący, jednak tak samo zaskakująca jest porażka z partiami opozycyjnymi.

W nowym czeskim parlamencie zabraknie też komunistów – Komunistycznej Partii Czech i Moraw. To pierwszy taki przypadek od 1989 roku.

Frekwencja w wyborach do parlamentu w Czechach wyniosła 65,43 proc.

Wybory w Czechach. Babisz przegra na rzecz SPOLU?

Chwilę po godzinach 16 podano informację o wstępnych wynikach z 50 proc. komisji. Wtedy na czele była partia ANO premiera Andreja Babisza z poparciem na poziomie 29,75 proc. głosów.

Z danych z godziny 16 wynikało, że do parlamentu Czech wejść miałyby jeszcze trzy inne ugrupowania: prawicowa koalicja SPOLU (24,53 proc.), koalicja Partii Piratów oraz Burmistrzów i Niezależnych (13,89 proc. poparcia) oraz antyeuropejska Wolność i Demokracja, na które głos miałoby oddać 10,67 proc. głosujących.

Taki scenariusz czeskiej sceny politycznej zmieniła jednak informacja, która pojawiła się chwilę po godzinie 17. Po podliczeniu głosów z około 90 proc. komisji wstępne wyniki wskazały, że partia ANO nie będzie miała większości w parlamencie Czech. Co więcej, ugrupowanie premiera Babisza zaczęło znacząco tracić poparcie na rzecz koalicji SPOLU, która miałaby tracić do ANO tylko 1 pp.

Wybory w Czechach. Ostatni sondaż

Ostatni sondaż przed wyborami w Czechach największe szanse na zwycięstwo dawał partii ANO, której przewodzi obecny premier Andrej Babisz.

Tuż za nim znalazły się jednak dwie koalicje. Pierwsza – SPOLU (Wspólnie), która składa się z trzech centroprawicowych ugrupowań, druga – składająca się z liberalnej Partii Piratów i ruchu STAN (burmistrzowie i niezależni – red.).

Obie koalicje zadeklarowały chęć utworzenia wspólnego rządu, o ile w wyborach do parlamentu uda im się zyskać 101 z 200 mandatów poselskich do zdobycia.

Wybory w Czechach. Jedyny taki kraj

Czechy to jedyny kraj w Europie, w którym wybory odbywają się przed dwa dni. W ten sposób nasi południowi sąsiedzi wybierają jednak za jednym razem parlament, prezydenta, a także lokalne samorządy. W dwudniowych wyborach w Czechach wybierani są również eurodeputowani.

Próg wyborczy dla partii politycznych w Czechach w wyborach do parlamentu to 5 proc. Wyższy próg obowiązuje koalicje partyjne i wynosi 8 proc, jednak jeżeli składają się one z trzech lub większej liczby podmiotów, próg wyborczy dla takiej koalicji wynosi aż 11 proc.

https://wiadomosci.wp.pl/wybory-w-czechach-wstepne-wyniki-i-nieoczekiwany-zwrot-6691977249045152a

Wybory w Czechach. Partia premiera Andreja Babiša przegrywa
Partia premiera Czech Andreja Babiš przegrała wybory parlamentarne. W dwudniowym głosowaniu tryumfowała opozycyjna SPOLU (Wspólnie) z Petrem Fialą na czele.

Najnowsze dane, które publikuje portal Novinky.cz, obejmują 99,98 proc. głosów, które zostały oddane w trakcie dwudniowych wyborów parlamentarnych w Czechach. Wynika z nich, że dotychczasowy premier, który stoi na czele partii ANO, przegrał wybory, zdobywając 27,13 proc. głosów. Na czele stawki znalazła się opozycyjna koalicja SPOLU, na którą głos oddało 27,78 proc. Czechów. Trzecie miejsce zajmuje koalicja Partii Piratów z Burmistrzami i Niezależnymi (15,6 proc. głosów). Na mandaty może liczyć także antyeuropejska Wolność i Demokracja (SPD), na którą głosy oddało 9,56 proc. osób. Pod progiem znaleźli się socjaldemokraci i komuniści.

Wybory w Czechach. Podział mandatów

Z symulacji podziału mandatów prezentowanej przez portal novinky.cz wynika, że ANO może liczyć na 72 mandaty, podczas gdy SPOLU – 71. Przy potencjalnej koalicji z Pirati+STAN, którzy mają 37 miejsc w parlamencie, dwie główne siły opozycyjne uzyskałyby większość liczącą 108 mandatów. Na 20 mandatów mogą liczyć politycy z SPD. W 200-osobowym czeskim parlamencie do zwykłej większości potrzeba 101 miejsc.

Oznacza to, że bezskuteczna byłaby koalicja ANO i SPD, za to realne wydaje się uformowanie rządu przez dwie największe partie opozycyjne. Wiązałoby się to z utratą władzy przez rządzącego dotychczas premiera Andrej Babiša, którego nazwisko pojawiało się ostatnio w kontekście afery Pandora Papers.

źródło: https://www.wprost.pl/polityka/10509415/wyniki-wyborow-w-czechach-partia-premiera-andreja-babisa-przegrywa.html

2. Wstrząsająca rozmowa Jana Pospieszalskiego z doktor Izabelą Radziwiłłowicz: „Miałam ciężki NOP” [WIDEO]

Jak wszystkim doskonale wiadomo, program Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” zniknął z TVP, ponieważ nie realizował założeń jedynie słusznej, propseudopandemicznej, covidiańskiej linii. Znany dziennikarz i muzyk postanowił więc publikować swoje wywiady w internecie.

Najnowszy z nich trafił właśnie do sieci. Bohaterką rozmowy jest doktor Izabela Radziwiłłowicz.

W trosce o swoich pacjentów i zgodnie ze swoimi przekonaniami, pani doktor Izabela Radziwiłłowicz poddała się szczepieniu preparatem Pfizera. Po zastrzyku pojawiły się bardzo poważne niepożądane objawy – m.in. potężny ból głowy, obrzęk oka, zaburzenia i czasowa utrata pamięci, bóle mięśni i stawów, porażenie nerwu twarzowego. Z powikłaniami próbuje walczyć wszelkimi możliwymi sposobami – łącznie z przyjmowaniem sterydów. Postanowiła też szukać instytucjonalnej pomocy. Jak na razie, bez skutku… – czytamy w opisie załączonym do programu.

Tekst ten nie ma na celu deprecjonowania działania szprycy, a poza tym przypominamy, że mamy dobry rząd, kompetentnych fachowców, gospodarka rozwija się znakomicie, a szczepionki są skuteczne i bezpieczne.

źródło: https://nczas.com/2021/10/09/wstrzasajaca-rozmowa-jana-pospieszalskiego-z-lekarka-mialam-ciezki-nop-wideo/

 

3. Bartosz Jezierski – Nauczmy się pływać

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10226730763163757&id=1489747653

Podziel się!

    © Czesław Białczyński