Zmarł wspaniały rzeźbiarz i wielki człowiek Andrzej Pityński!

Zmarł wspaniały rzeźbiarz i wielki człowiek Andrzej Pityński!
Pisaliśmy o jego dziełach, o nim samym, niestety rząd Polski jak zwykle zawiódł w sprawie realizacji jego rzeźby upamiętniającej Rzeź Wołyńską w naszym kraju! Przypominamy jego sylwetkę. Był autorem wspaniałej rzeźby Świętowita-Światowida.
Sława Andrzeju – Strażniku Wiary Przyrodzonej Słowian w USA! CB

Światowid-Świętowit Andrzeja Pityńskiego w Hamilton (New Jersey, USA)

Odporny na wszystko długodystansowiec
4WYSOCKA.-A__750_563_80
Andrzej Pityński obok fragmentu swojej monumentalnej kompozycji w brązie Światowid, Space – Conquer or Die, realizowanej obecnie w odlewni brązu w Tajlandii. Pomnik stanie w Muzeum Rzeźby Monumentalnej w Hamilton, New Jersey
Foto: Z ARCHIWUM ANDRZEJA PITYŃSKIEGO

 

 

 

Z rzeźbiarzem Andrzejem Pityńskim – nagrodzonym przez Fundację Turzańskich – rozmawia Jolanta Wysocka

Jest pan najbardziej znanym polskim rzeźbiarzem w Stanach Zjednoczonych, ale cała pana twórczość jest mocno związana z Polską i jej historią. Dlaczego, mimo tylu lat przeżytych za granicą, tematyka kraju pochodzenia pozostaje panu najbliższa?

Urodziłem się w Polsce, jestem Polakiem, wychowałem się w rodzinie katolickiej. Moi rodzice byli partyzantami w Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Całe moje dzieciństwo i lata szkolne przesiąknięte były gehenną stalinowskiego i ubeckiego terroru. Dla mojej rodziny II wojna światowa nie skończyła się 8 maja 1945 roku, ona ciągle trwała. Jako dziecko wraz z rodziną przechodziłem te ciężkie czasy. Uczyłem się od niej kochać Polskę, jej historię, kulturę i sztukę.
Tu, w Ameryce, poznałem, jak historia polskiego narodu jest przekłamywana, omijana, poniżana, pozostała mi walka o prawdę i honor polskiego narodu, a moją bronią jest moja sztuka. Ta walka trwa do dziś.

więcej:

Światowid-Świętowit Andrzeja Pityńskiego w Hamilton (New Jersey, USA)

 

Pomnik Katyński Andrzeja Pityńskiego w New Jersey City

 

Witold Gadowski: Pomnik Katyński – sztuka nikomu się nie kłania (rozmowa z Andrzejem Pityńskim)

 

Podziel się!