ki24.info: Łukasz Oliwkowski – Jak kamień w ziemię. Nowe odkrycia na Kujawach (2019)

Jak kamień w ziemię. Nowe odkrycia na Kujawach

Wchodząc na wzniesienie w pobliżu dzisiejszej wsi Stodoły – lokalne uświęcone miejsce epifanii, styku sacrum i profanum – widzieli dymy z osad na terenie dzisiejszych miast: Kruszwicy, Inowrocławia i najbliższego Strzelna.

 

Nazywali te miejsca w trochę innym języku niż my, inaczej odczuwali ziemię, powietrze i czas. Duchy przodków, władców i szamanów unosiły się nad megalityczną nekropolią w oddali. A na wzgórzu – które zostanie za kilka tysięcy lat nazwane Wzgórzem św. Wojciecha, pośród uświęconych głazów majaczył zarys prastarej świątyni. Starzec z długą siwą brodą uderzał tam rytmicznie krzemieniami dostarczonymi z kopalni oddalonej o setki kilometrów. Rozniecał ogień, wnosząc pieśni w stronę słońca. Zaczynały się kolejne obrzędy ku czci Wielkiej Matki.

Widok wzgórza św. Wojciecha w Strzelnie. Zdjęcie z terenu nekropolii megalitycznej.
Widok wzgórza św. Wojciecha w Strzelnie. Zdjęcie z terenu nekropolii megalitycznej.

Jakieś pięć i pół tysiąca lat później grupa pasjonatów z lokalnego Stowarzyszenia „Stodoły” (Ośrodek Działań Twórczych) wyrusza na wyprawę do lasu za Strzelnem. Interesują ich wszelkie przejawy kultury przestrzeni, zarówno najdawniejsze jak i współczesne. Paradoksem jest, że aby zbliżyć się do tych pierwszych – czasów jeszcze głęboko przedchrześcijańskich – trzeba użycia najnowszych technologii. Dzięki skanom lidarowym (programowi ISOK), które umożliwiają pokazanie ukształtowania powierzchni bez zalesienia i bez budynków, ziemia blisko kujawskiej wsi odkrywa arcyciekawe kształty. Wskazują na istnienie tutaj śladów megalitycznej cywilizacji, nie tylko anektującej tę przestrzeń, ale znającej się na gospodarce, dość zaawansowanej technologicznie, z rozwiniętą kulturą symboliczną. Zdecydowanie zbyt skromnie powiedziane. Idźmy dalej.

Skan lidarowy ukazujący nagromadzenie podłużnych grobowców megalitycznych.

Skan lidarowy ukazujący nagromadzenie podłużnych grobowców megalitycznych.

więcej u źródła: https://ki24.info/pl/644_felietony/13089_oliwkowski-jak-kamien-w-ziemie-nowe-odkrycia-na-kujawach.html

 

Podziel się!