Gazeta pomorska: Łukasz Oliwkowski – „To odkrycie zmieni naszą inowrocławską historię”

„To odkrycie zmieni naszą inowrocławską historię”

Wietrzychowice – Kujawskie Piramidy

W III LO Inowrocław zainicjowano właśnie projekt naukowy „Kamienie wołać będą”. – Dotyczy on odkrycia archeologicznego, które zmieni naszą inowrocławską historię. Rozszerzy ją do do czasów starszych niż piramidy w Egipcie i nie ma w tym zdaniu przesady – przekonuje dr Łukasz Oliwkowski, nauczyciel z „Królówki”.

Klasa Ia ( humanistyczno-artystyczna) od ponad miesiąca bierze udział w dodatkowych zajęciach, które dotykają zupełnie niezwykłych znalezisk w pobliżu Inowrocławia.

– Sprawa jest na tyle intrygująca, iż potrzebne jest działanie wielowymiarowe, włączające liczne instytucje, władze powiatowe i miejskie. Trwają wstępne rozmowy, jest już wsparcie władz powiatowych – podkreśla dr Łukasz Oliwkowski.

Nauczyciel, perkusista, biegacz… Łukasz Oliwkowski z Inowrocławia nie traci czasu na sen

Kilka lat temu realizował z uczniami projekt edukacyjny dotyczący średniowiecznych grodzisk rozlokowanych wokół Inowrocławia. Wydawało się wówczas, że są to najstarsze widoczne ślady kultury na tym terenie.

– Tymczasem okazało się, że trzeba przesunąć tę tezę o kilka tysięcy lat wstecz. Wszystko za sprawą rewolucji, która dokonuje się w ostatnich latach w archeologii, a która emanuje na inne nauki humanistyczne. Mowa o rewolucji lidarowej. Mówiąc prościej o efektach skanowania ziemi laserem z kosmosu. Ziemia odkrywa ślady przeszłości, a interpretacja tych tropów jest równie ciekawa co odczytywanie najbardziej wymyślnych poetyckich metafor – tłumaczy Łukasz Oliwkowski.

Nauczyciel „Królówki” chce nam zafundować powrót do przeszłości o 6000 lat.

– To niewiarygodne, ale w jednej z podinowrocławskich wsi do dziś widać ślady po kilkudziesięciu, a nawet po kilkuset pokaźnych rozmiarów domach grupujących się w wielką osadę z czasów epoki kamienia. To pierwsi osadnicy na naszych ziemiach, ludzie, którzy wytyczyli pierwsze drogi, usankcjonowali naszą przestrzeń – przekonuje.

Ale to nie koniec rewelacji.

– Tuż za granicą miasta udało się archeologom (między innymi z Uniwersytetu w Bristolu) zlokalizować cmentarzysko megalityczne, kilka do dziś czytelnych w ukształtowaniu terenu obstawionych potężnymi głazami grobowców, których długość sięga nawet dwustu metrów! To najdłuższe tego typu obiekty w Polsce. Nigdzie nie są położone też tak blisko miasta. Znany angielski krąg Stonehenge – reprezentujący tę samą ideę kulturową – jawi się jako dużo, dużo młodszy brat – podkreśla.

więcej u źródła: Gazeta Pomorska

Podziel się!