Na 100.lecie Niepodległości Polski – Mitologia Słowian!; Prelekcja: Mity i baśnie Słowian – Witold Jabłoński (Copernicon 2018)

Prelekcja: Mity i baśnie Słowian – Witold Jabłoński (Copernicon 2018)

Bardzo cieszy mnie i napawa wielkim optymizmem na przyszłość fakt, że na Stulecie Niepodległości Polski, w roku 2018 wyszły aż dwie wspaniałe książki beletrystyczne dla młodzieży i dzieci, opowiadające Mitologię Słowian.

Pierwszeństwo w przełożeniu na potrzeby młodzieży Mitologii Słowian należy się pani Dorocie Bałuszyńskiej-Srebro, która książkę „Czarowne opowieści” będącą zbeletryzowaną Mitologią Słowian według Księgi Tura i Księgi Ruty, wydała w Wydawnictwie Ambaje w lipcu 2018 roku (https://bialczynski.pl/2018/07/04/dorota-baluszynska-srebro-czarowne-opowiesci-wydawnictwo-ambaje/).

Premiera drukiem dzieła Witolda Jabłońskiego jest, jak rozumiem, planowana na grudzień (Szczodre Gody) 2018 roku, a premiera audiobooku odbywa się obecnie (koniec września 2018). 

To tak gwoli sprawiedliwości, gdyż to Dorota Bałuszyńska-Srebro powiedziała sobie już ponad rok temu: „Jak nie ja to kto i jak nie teraz to kiedy”.

Pozdrawiam przy okazji serdecznie Panie Witoldzie i gratuluję nowej, wspaniałej, prowadzonej z rozmachem inicjatywy wydawniczej!

Nie zapominajmy też jednak o popularyzatorskich pracach dotyczących starożytnych dziejów Polaków/Prasłowian i Słowiańszczyzny, jakie ukazały się także w tym roku:

Pawła Szydłowskiego – „Wandale czyli Polacy. Ostatnia zagadka naszej historii” – Bellona, styczeń 2018,

Bogusława Dębka – „Słowiańskie dzieje” – Wydawnictwo Bellona, kwiecień 2018,

i Dragomiry Płońskiej – „Co każdy Słowianin wiedzieć Powinien” – Wydawnictwo  Armoryka, lipiec 2018.

Myślę, że wszystkie te książki wydane w roku 2018 są świadectwem, w jak godny sposób, nie gadaniem a czynem, dając świadectwo prawdzie historycznej, Nasze Środowisko obchodzi 100. Rocznicę Niepodległości Polski.

Musieliśmy wyręczyć tymi zupełnie prywatnymi inicjatywami Ministerstwo Kultury i inne instytucje Państwa Polskiego, które o istnieniu Mitologii Słowian i Starożytnej Słowiańszczyźnie (Wielkiej Lechii) najwyraźniej chętnie by zapomniały.

Chwała Autorom i ich Wydawcom. Sława po wieki!

 

 

100. Rocznicę Niepodległości uświetniają też liczne słowiańskie wydawnictwa muzyczne jak choćby album Jaruhy („Natchnienie Przodków. Era Wilka”), wydania gier (np. „Żercy”), czy słowiańskie spektakle teatralne (np.”Słońcesław”, w reżyserii Andrzeja Piecucha (https://bialczynski.pl/2018/08/30/zdrojowa-tv-franciszek-fraczek-slonceslaw-z-zolyni-slonceslaw-rez-andrzej-piecuch-szczep-rogate-serce/) i inne słowiańskie inicjatywy sceniczne czy koncertowe.

Zupełnie osobna sprawa to wyjątkowo liczne, stojące na wysokim poziomie wykłady internetowe (jak choćby ten poniżej Witolda Jabłońskiego, czy wykłady Mariana Nosala), artykuły historyczne i popularyzatorskie z dziedziny genetyki, archeologii, antropologii kultury, lingwistki, etnografii i religioznawstwa oraz nowe blogi słowiańskie.

Bardzo ważne i historyczne są też tegoroczne zapowiedzi uruchomienia Uniwersytetu Słowiańskiego i Polskiego czy Akademii Słowiańskiej. 

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji pt. „Mity i baśnie Słowian” prowadzonej przez Witolda Jabłońskiego, która odbyła się na Festiwalu Fantastyki Copernicon 2018. Witold Jabłoński ukaże podstawy rodzimej mitologii, jej ślady zachowane w baśniach i obrzędach. Przy okazji opowie o swojej nowej książce „Dary bogów. Opowieści słowiańskiego bajarza”.

https://www.youtube.com/watch?v=wwXqVuSpsX8

Opis: Informator Copernicon

 

Moja uwaga: Dumezilowska Triada w Mitologii Słowian – to według mnie:

1. Świętowit – jako bóg główny Jedyność – W Kręgu Pierwszym/Najwyższym.

Dopełniająca triadę dwójka to Jego Pierwszy Dział, Dział Działów a jednocześnie Drugi Krąg:

2. Bóg będący Jego Emanacją – Męskości, Siły, Gwałtowności i Wojowniczości – Czarnobóg

oraz

3. będąca Jego Emanacją  – Żywotności, Mnożności, Gospodarstwa i Miłości – Białoboga.

Mamy też uzupełnienie tej Triady do Czwórcy, a jednocześnie ustanowioną Triadą Najwyższego Kręgu Bogów Wielogłowych przez Krąg Trzeci:

4. Będących Jego Emanacjami  w Czasie, Przestrzeni i Ki(e)runkach, Bogów Kiru: Jaryłę-Jarowita/Wiosnę, Roję-Rujewita/Lato, Jessę-Jastruba/Jesień i Koladę-Kostromę/Zimę. 

Istnieje też w Mitologii Słowian Triada Światów: Prawia (Wela – Niwy), Jawia i Nawia (Wela-Nawie), którą uzupełnia do Czwórcy Sławia (Rdzeń Istoty – Jedyność).

Jednak zawsze podkreślać będę, że nie są to żadne dogmaty. Także to co mówi Witold Jabłoński, np. widząc Swaroga i Peruna jako główne bóstwa, nie jest dogmatem, tylko jego punktem widzenia. 

Podziel się!