19 01 2017 Spotkanie z Rocznikiem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Gorzowie Wielkopolskim

Spotkanie z Rocznikiem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Gorzowie Wielkopolskim
SSSSS s-1553W czwartek 19 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się spotkanie autorskie promujące Rocznik Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Gorzowie Wlkp. pt. „Forum Historyczno-Społeczne nr 4/2016”.

 

Rocznik zawiera kilkanaście artykułów, pierwszy z nich jest autorstwa publikowanego na naszym blogu, a także u Dragomiry i SKRiBHy Adriana Leszczyńskiego. Artykuł poświęcony dziejom najdawniejszym pod tytułem „Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian” otwiera Rocznik, który został ułożony chronologicznie.  Artykuł , jest kompilacją dwóch starszych publikacji autora „Wenedowie, Wandalowie i Słowianie”; „Źródła pisane o pochodzeniu Słowian i Polaków” (Taraka.pl) uzupełnioną o nowe fakty, które w czasie pisania wcześniejszych artykułów nie były jeszcze autorowi znane.

Sam Rocznik rozpowszechniany jest darmowo w niewielkim nakładzie (ponad 300 sztuk) głównie wśród lokalnych i wybranych ogólnopolskich muzeów, a także wśród osób zajmujących się sprawami historycznymi (lokalne media, instytucje, szkoły, nauczyciele historii, biblioteki).

Na spotkaniu będą obecni autorzy, którzy w kilku słowach naświetlą problematykę poruszanych w swoich artykułach tematów. Przewidziane jest zadawanie pytań i dyskusja, także ogólna związana z tematyką rocznika. Spotkanie rozpocznie i pierwszy wypowie się Adrian Leszczyński. Wstęp wolny.

Przewidziane jest również specjalne spotkanie pomysłodawców i animatorów Rocznika z mediami (radio, TV, prasa), jednakże będzie ono miało miejsce w innym terminie. Inne media (TV, radio, prasa) nie są przewidziane. W tym celu ma być inne spotkanie w mediach, w tym w lokalnej telewizji, ale tam będą występowały osoby, które są pomysłodawcami i głównymi animatorami Roczników.

Nie jest to pierwszy publiczny występ Adriana Leszczyńskiego poświęcony starolechickim początkom Polski i dziejom Słowian. Parę miesięcy temu odbył się wykład w gorzowskim Ośrodku Kultury, który został bardzo pozytywnie przyjęty.

 

Artykuły Adriana Leszczyńskiego na moim blogu:

Wakacyjne remanenty: Adrian Leszczyński – Królowie Herulów i Wandalów (Taraka 2014)

Adrian Leszczyński – Toponimia a zachodni zasięg osadnictwa Słowian

Adrian Leszczyński – Starożytni Szczecinianie i Warnowie

Adrian Leszczyński – Mugilones, Svarines, Silingowie i Ślężanie

Sekret Herusków: https://bialczynski.pl/2016/10/02/adrian-leszczynski/

TARAKA: Adrian Leszczyński – Języki słowiańskie a haplogrupa R1a1

SKRIBH blog: Adrian Leszczyński. Prasłowiańskie słowa w językach germańskich

Podziel się!