Zrzeszenie Słowian na festiwalu Da Radę w Nysie (26-27.11.2016)

Zrzeszenie Słowian na festiwalu Da Radę w Nysie

http://zrzeszenieslowian.org/zrzeszenie-slowian-na-festiwalu-da-rade-w-nysie-26-27-11-2016/

 

W dniach 26-27.11.2016 w Nysie odbędzie się festiwal „Da Radę”, organizowany przez Akademię Animatorów Działań Lokalnych – Nysa Damy Radę. Miło nam poinformować, że Zrzeszenie Słowian zostało zaproszone do udziału w tym wydarzeniu.

Festwial Inicjatyw Lokalnych DA RADĘ to wielowymiarowe wydarzenie dla każdego, które odbywa się w przestrzeni miejskiej Nysy i którego doświadczysz wszystkimi zmysłami.
Festwial DA RADĘ to wydarzenie, które przeżywasz, ale i współtworzysz. Oparte jest na mocy sprawczej, wynikającej z pasji, zaangażowania, wspólnego działania i wiary, że DA RADĘ!

Ostatni weekend listopada
26-28 (sobota-niedziela)

5 lokalizacji: Gimnazjum nr 1, Mono Stereo, Powiatowe Muzeum, PWSZ Wroclawska 16

50 wydarzeń i atrakcji!

Przyjdź! Dasz radę!

MITOLOGIA – OBRZĘDOWOŚĆ – SYMBOLIKA

TRZY OBLICZA SŁOWIAŃSZCZYZNY

 

Przedstawiciele Zrzeszenia Słowian oraz zaproszona przez nas do współudziału w tym wydarzeniu pani Barbara Rosiek z działu etnograficznego Muzeum Miejskiego w Żywcu wystąpią pierwszego dnia festiwalu, a więc 26.11.2016 (od godziny 12:00 w Gimnazjum nr 1) z trzema 45-minutowymi wykładami:

1) „Mitologia Słowian – o czym opowiada, czego uczy, co przekazuje. Układ słowiańskich bogów.” – przedstawia Joanna P.Runika ze Zrzeszenia Słowian.

Niekiedy mity uważane bywają przez współczesnych za wyraz niewiedzy naszych przodków, za próbę oswojenia się z tym, co niezrozumiałe. Tymczasem wygląda na to, że jest wręcz odwrotnie, że są one wyrazem ich głębokiej wiedzy…

2) „Między obrzędem a znakiem tożsamości. Żywieckie Dziady noworoczne.” – wystąpienie pani Barbary Rosiek z Muzeum Miejskiego w Żywcu (dział etnograficzny).

Dziady Żywieckie to jeden z wciąż żyjących obrzędów, mających słowiańskie korzenie.

3) „Słowiańskie symbole – znaki, które nas jednoczą. Znaczenie i oddziaływanie symboli w życiu.” – przedstawia Piotr Kudrycki ze Zrzeszenia Słowian.

Symbol to nie tylko znak graficzny. To także rezonans z istotą człowieka, żyjący wyraz wspólnoty kulturowej, pomost między dawnymi a dzisiejszymi Słowianami.

Festiwal zapowiada się bardzo ciekawie – wśród tematów czysto słowiańskich oprócz wystąpienia członków Zrzeszenia przewidziane są także warsztaty robienia motanek oraz gimnastyka słowiańska. To całkiem sporo słowiańskich treści jak na jeden festiwal. Oprócz tego wystąpi bajarka, będzie interaktywny teatr, zajęcia plastyczne, fotograficzne… 50 różnych ciekawych wydarzeń.

 

W imieniu naszym oraz organizatorów serdecznie zapraszamy na ten festiwal!

 

 

Podziel się!