Wisznuizm.info: Hipisi i Hare Krishna w PRLu

Wisznuizm.info: Hipisi i Hare Krishna w PRLu

hare-krishna-1976

 

http://www.wisznuizm.info/hipisi-i-hare-krishna-w-prlu.html#prettyPhoto

 

Zlot hipisów, Częstochowa, 1978

Swami Śridhar wspomina:

Moje zdjęcie jest z 1978 r . Pierwszy i jedyny raz w latach 1970-tych krisznowcy z Zachodu przyjechali w 1976 r, a wszystkie pozostałe zloty do 1981 r obsługiwałem wyłącznie ja sam w raz z moimi polskimi współwyznawcami. Myślę, że te dwa zdjęcia wysłane przez Jaro Orz są najwcześniej już po moim wyjeździe z Polski, czyli z 1982 r, bo mnie na nich nie ma, a to było niemożliwe, bo byłem na każdym zlocie w latach 1970-tych, poza tym pierwszym z 1971 r.

Te dwie świetne płyty to „Goddess of fortune” wyprodukowana w raz Georgem Harissonem w1969 r w Londynie, singel Hare Krishna Mantra z tej płyty oraz później nawet cały album, był przez kilka, chyba nawet 9 tygodni, numerem 1 na światowych listach przebojów, a ta druga to „Change of heart” autorstwa Michaela Cassidy, czyli Mangalananda dasa, wyprodukowana w 1976 r w krisznowskim studio w Los Angeles. Tą ostatni płytę można z łatwością odnaleźć na You Tube.

Gurudas Swami

Ten krisznowiec na zdjęciu to Gurudas Swami, który zaprzyjaźnił się w 1969 r z Georgem Harissonem na całe życie i był tym, który z Georga Harissona uczynił krisznowca, o czym tak naprawdę to nikt w Polsce nie wie,. Gurudas, ma polskie korzenie i w cywilu nazywa się Roger Seger, i dlatego z polecenia naszego wspólnego guru; Śrila Prabhupady przyjechał do Polski aby tutaj pozostać na stałe i szerzyć w naszym kraju kult Śri Kryszny, czyli bhakti-jogę w linii Czajtanji Mahaprabhu.

Zlot hipisów, Częstochowa 1978 lub 1979

Z jakichś powodów Gurudas nie posłuchał nakazu Prabhupady i nigdy już więcej nie przyjechał do naszego kraju. Ostatnimi laty napisał on dwie fascynujące książki opisujące jak to Prabhupad przemienił wielu amerykańskich hippies w „happies”. Wszyscy powinni o tym wiedzieć, że pierwszymi i najbardziej oddanymi uczniami Prabhupady byli nowojorscy hippisi tacy jak m.in. wspomniany wcześniej i obecny na tym zdjęciu Gurudas Swami.

 

Zlot hipisów, Częstochowa 1978 lub 1979

 

Podaję te informacje ze względu na pojawiające się od pewnego czasu na Hip-chatce opinie pochodzące od wojujących hipisów ateistów, wyśmiewających krisznowców jako bezmyślnych oszołomów, a będących tak dumnych z np: zdeklarowanego krisznowca Georga Harissona oraz ich ukochanego Allena Ginsberga, który także bardzo czynnie i osobiście (np:wspólne występy i koncerty dla środowiska hipisowskiego w San Francisko!) wspomagał krisznowską misję Prabhupady.

Swami B.A. Śridhar

Podziel się!

    © Czesław Białczyński