Polskie Radio Kraków, dzisiaj 21.30 – TVP Kraków 9. lipca – 18.30: Setna rocznica urodzin Stanisława Pagaczewskiego

100 lat temu, 9 lipca, urodził się Stanisław Pagaczewski. Do historii literatury przeszedł przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Jego Baltazar Gąbka stał się postacią rozpoznawaną i lubianą przez kilka pokoleń czytelników.

Zdjęcie archiwalne Stanisława Pagaczewskiego. Obok okładka słynnej trylogii o Baltazarze Gąbce.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/kolo-kultury-literatura-i-sztuka-ksiazki/setna-rocznica-urodzin-stanislawa-pagaczewskiego/

Stanisław Pagaczewski. Archiwalne zdjęcia

100 lat temu, 9 lipca, urodził się Stanisław Pagaczewski. Do historii literatury przeszedł przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Jego Baltazar Gąbka stał się postacią rozpoznawaną i lubianą przez kilka pokoleń czytelników. Zdjęcia dzięki uprzejmości rodziny pisarza.

Stanisław Pagaczewski, całe życie mieszkał w ukochanym Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim,  mocno związał się ze środowiskiem literackim miasta. Był autorem wielu książek i przewodników turystycznych, znany był również jako przewodnik i działacz ruchu turystyczno – krajoznawczego.

Pisał przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Najsławniejsza jest trzyczęściowa opowieść o przygodach Smoka Wawelskiego i jego przyjaciół. „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające  talerze”. Książki są wznawiane, trylogia o Baltazarze Gąbce miała siedem wydań, a łączny nakład całości osiągnął astronomiczną jak na polskie stosunki liczbę 2 mln egzemplarzy. Ostatnio trylogia w jednym tomie ukazała się w 2011 roku w nowym opracowaniu graficznym w Wydawnictwie Literackim, które wydało również audiobook w rewelacyjnej interpretacji Krzysztofa Tyńca.  Książki zostały przełożone na wiele języków, m.in. francuski, japoński, portugalski, słowacki, węgierski i angielski.

W audycji Koło Kultury przypomnimy nagraną w 2007 roku audycję Barbary Gawryluk   „Zapach siana i nasion palmowych”. Nie tylko o książkach Stanisława Pagaczewskiego  będzie w niej mowa. Jego dzieci: Anna Pagaczewska-Białczyńska, Ewa Pagaczewska i Tomasz Pagaczewski opowiadają przede wszystkim o górskich wędrówkach, rowerowych wyprawach i egzotycznych podróżach. Wspominają ojca, który zaraził ich miłością do gór, przyrody, pasja poznawania świata.

Z opowiadań rodziny Pagaczewskich dowiemy się też jak powstawała seria książek o Baltazarze Gąbce,  dlaczego ingerowała cenzura, w jakich okolicznościach szpieg Moczarek zmienił się w  Mżawkę i jakie były perypetie przy produkcji telewizyjnego serialu animowanego. W audycji usłyszymy też głos Stanisława Pagaczewskiego, zachowany w archiwach Radia Kraków. W 1980 roku z autorem rozmawiała Anna Balicka.

Archiwalna audycja „Zapach siana i nasion palmowych” w Kole Kultury w czwartek 7 lipca o 21.30.

TVP Kraków 09 07 2016 – Kronika Krakowska i po niej oraz wydanie rocznicowe trylogii przez WL

 

W Kronice Krakowskiej  i po Kronice 9 lipca, w sobotę dokładnie w dniu urodzin Stanisława Pagaczewskiego o godzinie 18.30, będzie materiał poświęcony 100 rocznicy, a także rozmowa z Tomaszem Pagaczewskim na temat autora „Porwania Baltazara Gąbki: – książki która jako jedna z nielicznych w Polsce osiągnęła nakład łączny 2 milionów egzemplarzy.

 

Wydawnictwo Literackie wydało w tym roku wydanie Trylogii ze specjalną uroczystą opaską poświęconą 100-leciu urodzin autora. Także w Warszawie zrealizowano przedstawienie teatralne na podstawie powieści „Porwanie Baltazara Gąbki”.

 

Niestety z tego co mi wiadomo Miasto Kraków: Radni Krakowscy – Urząd Marszałka ani Urząd Prezydenta Miasta Krakowa, nie wpisały się w 100- lecie urodzin naszego ojca i dziadka. Nie będzie w Krakowie ulicy imienia Stanisława Pagaczewskiego pomimo, że za sprawą radnych Dzielnicy Prądnik Czerwony został on wpisany na listę patronów ulic Krakowa – inercja biurokratów jest koszmarem XXI wieku.

Może jednak panowie Radni nazwiecie jakąś ulicę imieniem Stanisława Pagaczewskiego do końca roku?! Byłoby miło i nie byłoby wstyd przed kolejnymi pokoleniami Młodych Krakowian wychowanych na Trylogii o Baltazarze Gąbce. W końcu niewielu jest pisarzy w Krakowie których książki miałyby 2 miliony nakładu – to jak Hiperdiamentowa Płyta w przemyśle fonograficznym – rzadkie wydarzenie w kulturze polskiej.

Podziel się!