Nasza Flaga Polska – Biało-Amarantowa

picture_117

Biało-Amarantowa (przy czym biel powinna być biała a nie szara)

 

https://www.youtube.com/watch?v=dIUqwEuJ-NU

 

Jak pamiętam z historii, ułani Królestwa Polskiego mieli takie barwy na proporcach swoich lanc. Były one przedstawione na obrazach Kossaka.

slide_12Biało-Karmazynowa

Pan Jerzy Waldorff w swych publicznych wystąpieniach, poprzedzających sprowadzenie do Ojczyzny doczesnych szczątków Ignacego Jana Paderewskiego, kilkakrotnie wspominał o okolicznościach towarzyszących pierwszemu po I Wojnie Światowej przyjazdowi wielkiego muzyka do Polski. Opierając się na swej fenomenalnej pamięci, nestor polskich krytyków muzycznych twierdził, iż w dniu 21 stycznia 1919 r. po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości Warszawa tak powszechnie udekorowana została na cześć Wielkiego Polaka flagami o polskich barwach narodowych – BIAŁO-AMARANTOWYCH.
flaga
Problem wyboru odcienia barw dla II Rzeczpospolitej budził  kontrowersje. Wprawdzie spośród ponad stu odcieni czerwieni brano pod uwagę zaledwie kilka, lecz były to barwy mocno zakotwiczone w dziejach polskich symboli narodowych.:pąs, czyli jasna czerwień , barwa płatków kwiatu maku, cynober – kanoniczna czerwień w heraldyce, karmazyn – barwa z grupy ciemnych czerwieni, a także i … amarant. Wówczas rozgorzał spór o jedną z narodowych barw, znany w literaturze przedmiotu pod tytułem „Czerwień czy amarant ?”; stał się on nawet przedmiotem publikacji.
Przez jakiś czas w XVII wieku uważano w Polsce, w wolnej jeszcze I Rzeczypospolitej Szlacheckiej karmazyn (mocną czerwień szlacheckich szat) za barwę  narodową. Ta barwa używana jest w herbach, w heraldyce. Jednakże kolor ten był dostępny z racji swej ceny wyłącznie dla najbogatszej szlachty, która przy pomocy tejże barwy wywyższała się ponad współbraci w szlachectwie (Szaraków – Szlachtę Szarą) PRZERADZAJĄC SIĘ W NOWĄ KLASĘ – ARYSTOKRACJĘ. KOLOR KARMAZYNOWY ZWIĄZAŁ SIĘ WIĘC Z PROCESEM ZASTĘPOWANIA  RÓWNOŚCI SZLACHTY NIERÓWNOŚCIĄ SPOŁECZNĄ, OLIGARCHIĄ ARYSTOKRATYCZNĄ, KTÓRA PRZEJMOWAŁA RZĄDY W POLSCE. Ta barwa zatem która teraz oficjalnie znajduje się na polskiej fladze jest barwą oligarchiczną, a nie wiecową – wspólną dla wszystkich Polaków. To barwa najbogatszych i zawsze taką była. Z tego powodu w 1864 roku wprowadzono w polskim wojsku barwę pospolitą – amarant – gdyż Polska była Rzeczą Pospolitą, a nie Rzeczą Nowobogacką. Żołnierz był równy Żołnierzowi tak jak Sarmacki Woj (s/z-Lacha) był równy Wojowi.
Wyjaśnijmy funkcję jaką pełnił amarant w dziejach polskich barw narodowych. Wprowadzenie tej barwy do powszechnego użycia wyparło szlachecki, ale tak naprawdę wielkopański karmazyn arystokracji polskiej  i spowodowało nie tylko spontaniczne uznanie jej za jedną z dwóch – obok bieli, barwy polskiego orła/feniksa – barw narodowych. Rozporządzenie Rządu Tymczasowego z 1864 r., ustalające banderę dla mającej operować na Morzu Czarnym floty polskiej określało barwy tejże bandery jako biało-amarantowe ! Amarant nierozłącznie związany jest z barwą munduru polskiego żołnierza – jest on
bowiem kanoniczną barwą kawalerii polskiej, czyli starosarmackiej braci szlacheckiej (nota bene znamienne jest w tymże kontekście znaczenie nazwy tej barwy w języku greckim, gdzie amarantos = nieśmiertelny!). Możemy stwierdzić, że w grece to znaczenie jest wtórne i odsłowiańskie, bowiem słowo amarant jest zaprzeczeniem  słowa marant, na zwykłej stosowanej w językach indoeuropejskich i w języku polskim oraz wszystkich słowiańskich zasadzie np. polityczny – a-polityczny (czyli nie polityczny, bezpolityczny, niepolityczny). Marny, marnować – jest skróceniem, uproszczeniem określenia złożonego z dwóch członów: mar-nyjny, marnyjować –  czyli oddawać Marze i Nyji – uśmiercać, przekazywać w Zaświaty (w nicość , unicestwiać, unyjat’i – unicestwiać/zabijać/uśmiercać). Mary – łoże śmierci, katafalk dla ciała zmarłego człowieka. Maran’t  – człowiek oddany Marze i Nyi – zMARNIK- zmarlak/umornik – marant.  A-marant zatem, to człowiek to pozbawiony śmiertelności – nieśmiertelny. Słowo amarant zawiera w sobie jak wszystkie ważne mogtyczne słowa związane z Najwyższym Światłem (RA), święte fonemy AR oraz RA.
Amarant jest barwą najwyższej czakry – szczytowej. Barwą Szczytu/Scytów.
Wolni Ludzie dla Wolnej Polski wybierają barwy NIEPODLEGŁEJ – Biało-Amarantowe. Na godło zaś RA-RAHA – Wiecznie odradzającego się Skrzystego Białego/Wielkiego Zwijniksa/Wijniksa/Wejniksa/Wejnyksa/Wostrogota (Svijnix/Fenix/Feniks=Swinks/Zwinks) – Ptaka Światłoświata. Zwierzęciem Światłoświata jest Zwinks/Świchrz, który ma postać Białego/Welskiego Skrzystego Ogiera lub Skrzystego Tura (Byka/Krowy), a nie lwa z ludzką twarzą. Grecy dali mu nazwę Pegaz – z rozszyfrowaniem tego miana nauka ma oczywiście kłopot:
pegaz
Poeta Hezjod łączy imię Pegaz z takimi słowami jak „źródło” oraz „studnia”, pēgē. Jednakże, korzenie imienia mogą podchodzić od słów z języka luwijskiego: pihassas, co oznacza „piorun”, „błyskawica”, lub Pihassasas – imię jednego ze starożytnych bogów pogody. Dosłownie znaczy „bóg piorunów”, „bóg błyskawic”. A więc powinien się zwać Pir-as, an ie pegaz – Piorunowy/Niebiański/Welański/Skrzysty Wierzchowiec Asów – Asanów – Acanów (Aspanów – jeźdźców Scytów, w perskim aspa – jeździec, wojownik konny, aspa – to końcówka potoczna imion s(z)-lachetnie urodzonych wojowników).
stockvault-angel-cloud---hdr135254
 Zwijniks/Wijniks – Rarah/Ra-ro-og
Próby naukowców odczytania znaczenia (etymologii) słowa sfinks przyprawiają Słowian o śmiech przez łzy – są po prostu kuriozalne, oto próbka z Wikipedii:
Słowo „sfinks” wywodzi się z greckiego Σφίγξ, powstałego prawdopodobnie od czasownika σφίγγω (sphíngō) – „dusić”. Być może zostało ono stworzone przez osoby, które obserwowały sposób polowania lwic, które zaciskają zęby na szyi swojej ofiary i czekają na jej uduszenie. Jednak historyk Susan Wise Bauer twierdzi, że greckie słowo „sfinks” powstało na skutek zniekształcenia egipskiego szesepankh, oznaczającego „żyjący obraz”. Według niej odnosiło się ono raczej do posągów sfinksów, które zostały wyrzeźbione z „żywej skały” (tzn. kamienia, który znaleziono na miejscu budowy, a nie np. sprowadzono z kamieniołomów), a nie na określenie mitycznego stworzenia.
Sphinx_Darius_Louvre
Uskrzydlony sfinks/feniks z pałacu Dariusza I Wielkiego, Suza, 480 p.n.e. – Skrzysty Zwierz Welański.
Najczęściej sfinksy-feniksy opisywano jako strażników świątyń – Strażników Wiary Przyrodzonej. Miały one strzec także grobów królewskich. Najstarsza znana rzeźba sfinksa została znaleziona w Gobekli Tepe. Jej wiek oceniany jest na 9500 lat p.n.e.
 
Feniks
 Ra-Ra-Og/Zwijniks
k,NzEwOTY2MTQsNDc4MTUwNTk=,f,sss_Nl_medium
 Ra-Ra-Og/Zwijniks
large
 Ra-Ra-Og/Zwijniks
Falco_cherrug_cherrug_(J._E._Gray,_1834)
Biały Sokół, czyli RA-RO-G (Falco_cherrug_cherrug) ziemski odpowiednik Wijniksa/Zwijniksa/Svijnixa, nazywanego też Wostrogotem – Ptakiem Światła Świata (Świętowita)
3952
DSC_8443_
Saker Falcon (Falco cherrug)
saker
phoenix-red-1353050
Zwjiniks-Rarah-Wostrogot na czerwonym tle (jak widać tutaj mamy różne odcienie czerwieni – w tym także czerwień amarantową, bo taką barwę amarantową ma również żarzący się ogień (żar – bywa że wpada nawet w niebieski), obok barwy ognia trzaskającego – jaskrawej czerwieni czy żółci. Taką czerwień amaRAntową ma późne zachodzące Słońce (SouRAżicz-Swarożyc).
Warto też przeczytać: Boski ist a flagi narodowe Słowian
Podziel się!