Uroczystość Zaplecin w Wojcieszowie – 22. 06. 2013

22 czerwca w Wojcieszowie (Dolny Śląsk) w osadzie Czystych Energii „Cztery Żywioły” odbyła się kolejna już uroczysta inicjacja, Święto Zaplecin, uroczystość Wiary Przyrodzonej Słowiańskiej, przeznaczona dla dziewcząt.

L1020931 komprPreludium – woń łubinów o zmierzchu jest odurzająca. Łubin – Lupus – Roślina Wilcza, Kwiat Mokoszów – bogów Przeznaczenia .

L1030018kompr bbbPreludium- Umiejętnie przyrządzony wyciąg ma moc odmieniającą świadomość w szczególny niepowtarzalny sposób

L1020933komprPreludium – Tego popołudnia przywołano Tęczę – Dengę Radugę – Panią o Szczególnie Pięknym Warkoczu – To naprawdę wspaniały znak dla dziewcząt które odbyły Zapleciny. Bardzo Dobra Wróżba na Całe Życie. Wojownicy Radugi-Dengi na Uhorzu (Wągrach, Wagrach) zwani Sekielami, dosiadali białych koni o ogonach barwionych w Siedem Kolorów i plecionych w Warkocz.

L1020938komprW polskim internecie nie znajdziecie hasła Zapleciny. Za to katolicy zachowali obrzęd Rozplecin warkoczy, który wszedł w obrzęd weselny. Pytanie czy panny młode i weselnicy wiedzą co robią, kiedy rozplatają warkocz? Sądzę, że nie mają pojęcia co czynią, skoro  nie wiedzą, że kiedyś zamiast „komunii świętej” dziewczęta poddawały się Zapelcinom Warkocza? Warkocza Wiedzy – Warkocza Wiedźmiego,  Warkocza Przeznaczenia, Warkocza Przyszłej Więzi Miłosnej, Warkocza Przypadkowego Splotu Okoliczności, Warkocza-Kosy. To ten Warkocz, Zapleciony na Zaplecinach, Rozplata się symbolicznie podczas Wesela.

L1020942kompr

Warkocz inaczej po słowiańsku także Kosa  – sam w sobie jest Symbolem bogów Koszu – czyli Losu który określamy jako Przypadkowy, przypadkowy Splot – symbol Przepląta i Plątwy – wiele zależy od przychylności tychże bogów w życiu kobiety.

L1020943kompr

Preludium – miejsce akcji Krąg i sąg drewna do przygotowania ogniowej ścieżki

Kobiety która ma rodzić, co bywało dawniej, a i bywa czasem dzisiaj niebezpieczne, kobiety która ma wychować potomstwo – w zgodzie z jego Koszem – Przeznaczeniem – czyli Zaplotem Wici w Baji Świata, którego dokonują Bogowie Przeznaczenia Mo-Kosze.

L1020947kompr

Preludium – Widoczne bajorki zaplecione na drzewie brzozowym, przy świętym kręgu.

Jest więc  Warkocz-Kosa też symbolem Przeznaczenia, doli, Zrębu – Źrzebu oraz Wiergu-Wyroku-Warku, Wark-Kosz  – Ognista Nić-Wić Przeznaczenia, która wplata się w Baję określając koleje żywota każdego człowieka.

L1020955kopmr

Przygotowanie – ważne są uroczyste stroje, białe suknie, symbole niewinności, dziewiczości, czystości, świętości i śmierci – czyli Zaświatów, Krainy Marzanny i Welesa – Weli – Wielkiej – Białej Krainy – Królestwa Śnieżystego (Górnego, Niebiańskiego)

Jest wreszcie Warkocz-Splot symbolem trzeciego rodzaju Koszu- Koszania – Kochania – Miłości i Bogów Miłości Dziewanny-Krasy, Krasza-Kupały (Kresa), KRASATINY – K-RAsnej Pani, i Niekrasy-Dzieldzieliji-Ziewuny (Pani Zielonej) tej od miłości płochej , niespełnionej , nieszczęśliwej – Pani Poronnej.

L1020956kompr

Przygotowanie – Bardzo ważne są wieńce

Tak więc co warte są Rozpleciny panien na weselu, które nie przeszły Zaplecin, a tylko tzw. „komunię świętą” katolicką – obrządek zupełnie nam obcy, niezrozumiały, dziwaczny?

L1020997komprPrzygotowanie – Bębny – także niezbędne (mogą być dzwonki, gongi i trombity)

L1020961kompr aaPrzygotowania – Pięknie przystrojone, piękne przedstawicielki Plemienia Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata, a za nimi równie pięknie przystrojone bajorkami Święte Drzewo

L1020965kompr aaPrzygotowania – Piękne Przedstawicielki Plemienia Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata – wstążki-bajorki -nieci-wici, do plecenia warkoczy (waRAkoszy).

L1020981kompr aa

Przygotowania – Piękne Przedstawicielki Plemienia Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata

L1020968komprPrzygotowania – Zmierzch

L1020985kompr

Obrzęd Zaplecin poprowadził Marek Wójtowicz. Obrzęd ma znaczenie magiczne i symboliczne i wierzeniowe, ale prowadzący nie jest tu pośrednikiem, tylko osobą sprawującą obrzęd publiczny. W Wierze Przyrody nie ma żadnych pośredników.

L1020975komprZapleciny – Mamy zaplatają córkom Warkocze Przeznaczenia, (Wiedźmy-Wiedzące splatają Warkocz Wiedźmi , tym które będą Wiedzę Nabywać). Warkocz – symbol wkroczenia na ścieżkę dojrzewania do przyszłej roli Kobiety w Plemieniu.

L1020976komprObrzęd – Zapleciny

L1020977komprObrzęd – Zapleciny

L1020978komprObrzęd – Zapleciny

L1020979komprObrzęd – Zapleciny

L1020983komprObrzęd – Zapleciny

od lewej kalina dabrowka luba maja i ich mamy

Zapleciny zakończone Chodzeniem po Ogniu przeszły cztery piękne panny: Kalina, Dąbrówka, Luba i Maja (na zdjęciu powyżej od lewej).

doku_zapleciny_0122

Zapleciny to bardzo ważny obrzęd inicjacyjny, który chrześcijaństwo odebrało Słowianom zakazując praktykowania Wiary Przyrodzonej. On jednak nie dał się wymazać, w rezultacie legł u podstaw uroczystości katolickiej komunii świętej. No i oczywiście praktykujemy go dzisiaj jako Wolni Ludzie w Wierze Przyrod(zone)y Słowian.

doku_zapleciny_0275kompr

Dzisiaj na masową skalę odbywa się ten pogański obrządek także w kościołach katolickich w całym kraju, dokładnie w tym momencie wiekowym (7-9 lat), w którym odbywały się Zapleciny i Postrzyżyny. Posiada on podobną acz o wiele uboższą w formie i w znaczeniu oprawę oraz treść. Przepraszam – treść jest zupełnie inna, kompletnie niezrozumiała dla poddawanych temu zabiegowi dzieci.

doku_zapleciny_0318kompr

Przywracamy naszym dzieciom tę inicjację , by na wszystkich etapach swojego życia miały poczucie uczestnictwa w naszej Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata i w prostej, zrozumiałej tradycji Wiary Przyrod(zone)y Słowian .

doku_zapleciny_0287komprRyt zawiera w sobie elementy magii Ziemi i Ognia, Wody i Nieba, Powietrza i Sporu, Błyskawicy i Boru. Małe Dzieci (Maluchy, Berbecie) po odbyciu obrzędu stają się Dziewczętami i Chłopcami i powoli zaczynają się wspinać ku dojrzewaniu. Następna ich inicjacja, kolejny próg, dojrzałość płciowa, to obrzędy Wiechy-Wierchy (Palmy Kwietne), kiedy osiągają wiek 14-16 lat.

doku_zapleciny_0307komprOd tego momentu gromadzą się w Bractwach i Siostrzeństwach. Bractwa Męskie przybierają często nazwy od zwierząt drapieżnych, ale też dużych trawożerców (Wilków, Niedźwiedzi, Rysiów, Lisów, Żubrów, Turów, Leleni), albo innych zwierząt (Wężów, Kurków, Sokołów, Orłów, Jastrzębi, Szczupaków). Siostrzeństwa Dziewczęce przybierają najczęściej nazwy ptasie (Przepiórek, Utek, Gęsie, Kukułcze, Sikorek) ale także i zwierzęce, np. Lisic, Sokolic, Jastrzębic, Żmijowe, Motyle, Biedrończe.

doku_zapleciny_0332kompr

Następny etap to już Kres – Kupalia – Świętoruja, kiedy młode osoby (w wieku 16- 20 lat) stają się osobami dorosłymi i pełnoprawnymi członkami plemienia.  Dawniej te trzy etapy dorastania do pełnej dojrzałości i obrzędy inicjacyjne odbywały się w wieku 6 – 12 i 18 lat.

doku_zapleciny_0331komprZapleciny to przebogata i wspaniała uroczystość o wielu znaczeniach. Niestety żeby ją opisać w szczegółach trzeba takiego sążnistego tekstu, jak ten poświęcony przeze mnie Świętu Kresu w Kwartalniku „Słowianić”.

doku_zapleciny_maja_0376komprPo uroczystości  – Szczęśliwa Maja

L1030002komprŚcieżka Ognia – gotowa do Biegania po Ogniu

I pomyśleć, że kilka tygodni temu jakiś „Uczony” od siedmiu boleści opowiadał, że Wiara Rodzima Słowian to tylko jakaś etnografia. Bardzo współczujemy temu panu i wszystkim podobnie mu myślącym, materialistom. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze uczestników obrzędu w Wojcieszowie mówią same za siebie.

Podziel się!