85 najbogatszych ma tyle pieniędzy, co połowa świata.

20.01.2014 15:47 , ostatnia aktualizacja 20.01.2014 16:09
 http://www.forbes.pl/85-najbogatszych-ma-tyle-pieniedzy-co-polowa-swiata,artykuly,169784,1,1.html

Majątek zgromadzony przez 85 najbogatszych ludzi na świecie jest wart tyle, ile posiada 3,5 mld najbiedniejszych, stanowiących połowę ludności świata – ogłosiła organizacja Oxfam

Bill Gates od lat jest jednym z najbogatszych ludzi świata

Bill Gates od lat jest jednym z najbogatszych ludzi świata, fot. PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga

Oxfam, zajmujący się pomocą charytatywną, głównie w Afryce, oszacował, że łączny majątek 85 najbogatszych ludzi w świecie, wynosi 1,7 biliona USD. Ogółem 1 proc. ludności świata zgromadził bogactwo szacowane na 110 bln USD.

Najbogatszym człowiekiem świata jest Meksykanin Carlos Slim Helu – potentat telekomunikacyjny, który zgromadził majątek wart 73 mld USD. Na drugim miejscu jest Bill Gates z 67 mld USD. Na liście najbogatszych są też inwestor finansowy Warren Buffet (53,5 mld USD), współzałożyciel Google’a Larry Page (23 mld USD), a także spadkobierczyni rodzinnej fortuny L’Oreal, Liliane Bettencourt (30 mld USD) – najbogatsza kobieta świata.

70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi pogłębiła się w ostatnich 30 latach – zaznacza Oxfam.

Raport potępia zgubne skutki systematycznie powiększającego się rozziewu między nieliczną grupę superbogatej elity a biedniejącymi setkami milionów ludzi, wskazując, że może to wywołać społeczny bunt przeciwko nierówności i korupcji, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, nie widzących dla siebie przyszłości.

„Tak duża koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej grupy ludzi jest dużym zagrożeniem dla spójności i stabilności społeczeństw” – podkreślono.

Jeśli chcemy się naprawdę dowiedzieć, kto np. kieruje polityką USA, UE i Polski, wykrwawia Syrię i Ukrainę, szczuje Polaków przeciw Żydom to wystarczy być może sięgnąć do tej listy? Czy oni są odpowiedzialni za losy planety? Czy Forbes chce żebyśmy tak myśleli i tę odpowiedzialność na nich przerzucili? : Zobacz: Ranking najbogatszych ludzi świata ?

W pewien sposób na pewno ci ludzie odpowiadają za to co się dzieje np. w amerykańskich bankach, czy też tzw. Banku Centralnym USA. Poza nimi są też jednak gracze globalni – rządy ręcznie sterowanych MOLOCHÓW NARODOWYCH, takich jak Rosja i Chiny.

Podziel się!