Ciężkowice Pod Czarownicą

Świątynie Światła Świata

Quantcast

Ciężkowice – Wzgórze Skała

Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto znajduje się w Ciężkowicach, położonych 46 kilometrów od Krakowa i  35  kilometrów od Tarnowa w województwie małopolskim. Rezerwat częściowy został utworzony w 1974 roku na północno-wschodnim stoku wzgórza Skała. Zajmuje powierzchnię 14,91 ha.
Skamieniały wodospad w Skamieniałym Mieście (zima)
Rezerwat powstał w celu ochrony terenu z licznymi malowniczymi grupami skał, które najczęściej mają kształty: ambon, baszt i grzybów. Formy skalne zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego, który już przez ok. 30 mln lat (era kenozoiczna, epoka dolnoeoceńska) pojawia się w najbardziej typowej formie, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Postępująca erozja i wietrzenie nadają tym skałom niepowtarzalne i niemal bajkowe kształty. Rozrzucone na wzgórzu małe i duże formy skalne sprawiają wrażenie ruin dawnego grodu (Golec, Mikoda i  in 1995). Niektóre z nich posiadają zwyczajowe nazwy: Skałka z krzyżem, Grzybek, Baszta, Piramidy, Grunwald, Ratusz, Czarownica i inne.
Skała Grunwald – jedno ze świętych miejscCiężkowic – foto Petroslavrz
Wiele jest legend i podań ludowych związanych ze Skamieniałym Miastem i z poszczególnymi skałami. Według jednej z legend skałki powstały na skutek rzuconej klątwy na mieszkańców za ich niegodziwe postępowanie. Inna legenda głosi, że dawno temu w grodzie tym, którego panem był książę Cieszko, schroniło się strwożone dziewczę, umykające przed swym prześladowcą, panem z Rożnowa. Niestety chciwy Cieszko za cenę z sąsiadującymi Mieszkowicami (tak zwano niegdyś Ciężkowice) wsi Kąśna zdecydował się wydać niebogą okrutnemu prześladowcy, łamiąc tym samym święte i odwieczne prawo gościnności. W chwili, gdy transakcja miała dojść do skutku, miasto wraz z mieszkańcami skamieniało.

Stąd też wzięła się nazwa tego miejsca, a obecnie nazwa rezerwatu. Na terenie rezerwatu Skamieniałe Miasto znajduje się również Pomnik Przyrody „Wodospad” o wysokości 10 m.  Aby dojść do Wodospadu należy udać się wąwozem o długości 40 m i szerokości 1-2 m, który otoczony jest na kilkanaście metrów wysokimi ścianami skalanymi. Legenda głosi, że początek strumykowi tworzącymi wodospad dają łzy rozpaczy dziewczyny wydanej przez Cieszka, wbrew prawu gościnności, rycerzowi z Rożnowa. Nieszczęśliwa dziewczyna, śpiąc w skalnej pieczarze, nadal wylewa strumienie łez. Wodospad jest malowniczy o każdej porze roku, zarówno w okresach znacznego przyboru wody, a także w zimie, kiedy woda zamarza i tworzy bajkową scenerię wąwozu.

Trasę zwiedzania  rezerwatu Skamieniałego Miasta, najlepiej rozpocząć idąc wzdłuż niebieskiego szlaku znajdującego się przy trasie Tarnów-Gorlice.
Kolejnych 7 zdjęć pochodzi ze strony:

[foto -  http://kolumber.pl/photos/show/place:39699]


Wodospad w Skamieniałym Mieście

Wodospad 2

Rzeka Biała w czasie powodzi

Jednakże prawdziwym sanktuarium jest okolica Czarownicy

Czarownica jest zaliczana do skamieniałego miasta, ale leży nad samą rzeką, po drugiej stronie szosy.

Czarownica

Tutaj odbywaliśmy słowiańskie obrzędy letnie z rodzicami Anny w roku 1970 i bywaliśmy często do 1973, przez 4 lata z rzędu, dopóki rzeka Biała i jej okolice były na tyle dzikie i mało uczęszczane, że można było się opalać nago i pływać nago.

Kąclowa – Okolice Ciężkowic – Rzeka Biała, w normie

Tutaj jeszcze przed II Wojną Światową i w jej czasie Stanisław Pagaczewski i Julian II   spotykali się Włodzimierzem Tomkiem (twórcą muzeum przyrodniczego i leśnikiem), który trzymał w domu słynnego, wojowniczego  Kruka zamiast psa oraz z Duszanem Jurkowiczem – Strażnikiem Wiary Przyrodzonej (Rodzimej) Słowiańskiej, który był projektantem i wykonawcą cmentarza z okresu I Wojny Światowej Nr 141 w Ciężkowicach

Cmentarz Nr 141 – Ciężkowice (projekt Duszan Jurkowicz)

Okolice Ciężkowic


Kąclowa jest wsią podmiejską położoną w uroczej dolinie i na wzgórzach wzdłuż rzeki Białej, będącej dopływem Dunajca, stąd zwana jest mianem Białej Dunajcowej, albo też Białej Grybowskiej. Wieś położona jest na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Miejscowość położona jest na wysokości 340 – 400 n.p.m. Od strony wschodniej otoczona jest masywem Chełmu (779 m), od zachodu osłania ją Modynianka (679 m) i Jaworze (882 m) , od północy Rosochatka (753 m), Pogórze Rożnowsko-Cięzkowickie i masyw Maślanej Góry (747 m), Zielonej Góry (702 m), a od południa Mała Kiczerka (545 m), Dział (682 m), Ubocz (620 m) i Wojenna Góra (794 m). Im dalej na południe masywy Beskidu Niskiego są coraz wyższe i osiągają wysokość 997 m na Lackowej, piętrzącej się nad źródliskami rzeki Białej.

Skamieniałe Miasto okiem Kiry


Widok ze Wzgórza Skała [foto Kira Białczyńska] 


[foto Kira Białczyńska]


[foto Kira Białczyńska]


[foto Kira Białczyńska] 

[foto Kira Białczyńska]


[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]


[foto Kira Białczyńska] [foto Kira Białczyńska]


[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]

[foto Kira Białczyńska]


Podziel się!