Mieczysław Stobierski (1914 – 1998)

[ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2012]

Gdy wyszukacie jego nazwisko dowiecie się że po II Wojnie Światowej projektował głównie ołtarze w kościołach oraz że znane są jego rzeźby i rysunki  a nawet całe inscenizacje Zagłady w Auschwitz.

Urodził się w Krakowie w roku 1914. – sprostowanie: Otrzymaliśmy 19 listopada 2012 roku wiadomość od pani Agnieszki Stobierskiej, że Mieczysław urodził się w Śladowie gmina Słaboszów i że nigdy nie był więźniem Auschwitz. Mam nadzieję, że dowiemy się więcej na jego temat w korespondencji i uzupełnimy artykuł, bo jak na razie Internet nie przekazuje nawet daty jego śmierci.

Cykl jego prac związanych z Auschwitz:

was fascinated by a model, by the Polish sculptor Mieczyslaw Stobierski, depicting the horror of the extermination chambers at Auschwitz.

mieczyslaw-stobierski-model-of-auschwitz

Mieczysław Stobierski – Auschwitz

mieczyslaw-stobierski-model-of-auschwitz-3Mieczysław Stobierski – Auschwitz

Głód – rzeźba w bronzieGłód (fragmenty)

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

Raum

·         Modell des Krematoriums II im Vernichtungslager Auschwitz

·         Mieczyslaw Stobierski (geb. 1914)

·         Krakau, 1994/95

·         Gips; L ca. 9m, B ca. 5 m; M 1:15

·         Inv.-Nr.: K 95/1

Mieczysław Stobierski – Dzieci

Prace wykonane dla świątyń

Stobierski Mieczysław (1914-1998)

Urodził się w 1914 roku w Śladowie, gmina Słaboszów. Absolwent Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie w 1937 roku. Przed II wojną światową należał do Szczepu Rogate Serce. W 1960 roku został zaproszony do prac przy wystroju katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Pracował w obrębie kaplicy Patronów Śląskich, późniejszej Ducha Świętego, w której powstała mozaika według jego projektu. Zaprojektował także dla tej kaplicy trzy ołtarze i wykonał w 1962 roku trzy rzeźby: św. Jacka, bł. Bronisławy i św. Jadwigi. W żelbetonowej ramie łuku nad kaplicą zaprojektował relief przedstawiający wydarzenie z życia Juliana Apostaty, porażonego wizją Zmartwychwstałego.

Wykonał także projekt wystroju kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele św. Antoniego z Padwy w Chorzowie.

Bibliografia

L. Makówka, Sztuka sakralna na Górnym Śląsku w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba, Katowice 2008, s. 294-295.

Replika Matki Boskiej w Lipinkach


Statua Chrystusa przed kościołem w Krzyżu – w stylu Rogatego Serca, wyraźnie nawiązująca do rzeźb Stanisława Szukalskiego

Kościół w Krzyżu koło Tarnowa

Nazwa wzięła się najprawdopodobniej od Krzyża, który od niepamiętnych czasów stał na tzw. Krzyskiej Górze. Instytucjonalnie wieś „Krzyż” znana była już w XV wieku jako przynależna do rejonu Tarnowa. Posiadała już przed 1404 r. prawo niemieckie.
Pierwsza kaplica na terenie Krzyża została zbudowana przez mieszkańców w latach 1883/1884 jako spełnienie ślubu za odwrócenie straszliwej zarazy cholery, jaka grasowała w okolicach Tarnowa w 1873 roku. W wiosce Krzyż w ciągu trzech miesięcy zmarło na tę chorobę około 150 mieszkańców. Przerażeni mieszkańcy Krzyża błagali Pana Boga o zmiłowanie i złożyli ślub, że jeżeli Pan Bóg odwróci tę straszną zarazę, to gmina na własnym gruncie i własnym kosztem wybuduje, tam gdzie stał krzyż, kaplicę Bogu na podziękowanie.

Projekt statuy Chrystusa Zmartwychwstałego wykonał artysta rzeźbiarz Mieczysław Stobierski z Krakowa, który po zatwierdzeniu przez Władze diecezjalne został przekazany do realizacji. Figurę wysokości 240 cm wykonał w latach 1989 – 1990 tenże artysta rzeźbiarz M. Stobierski. Jest to rzeźba wykonana w kamieniu (marmur mielony z cementem), która przedstawia w bardzo ekspresyjny sposób chwilę opuszczenia przez Zmartwychwstałego Pana grobu wykutego w skale (por. Łk 23,53).

ALBUM PRAC

MIECZYSŁAW STOBIERSKI

RZEŹBA

DEDYKACJA OD HELENY STOBIERSKIEJ

KRAKÓW 1999

NAKŁAD 500 egz. !!!!!!!

TWARDA OKŁADKA

66 STRON

SPIS TREŚCI


Detail of the scale model of crematorium II at Auschwitz-Birkenau on display in the permanent exhibition of the U.S. Holocaust Memorial Museum. The model was sculpted by Mieczyslaw Stobierski based on contemporary documents and the trial testimonies of SS guards. [Photograph #N00468]

RetrieveAsset.aspx

Za serce, chleb i życzliwość

W parafialnym kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Kalinie Wielkiej znajduje się ołtarz, którego autorem, jest  pochodzący z niedalekiego Śladowa w gminie Słaboszów artysta rzeźbiarz – Mieczysław Stobierski.    To jeden z prawie stu, jakie w ciągu  życia wykonał artysta.

Podziel się!