Antoni Bryndza (1901-1971), Czesław KIEŁBIŃSKI (1908-1992)

Rogate Serca:

Quantcast

Antoni Bryndza – Światło za horyzontem

Antoni BRYNDZA (1901-1971)

Antoni Bryndza – Ziemitrud z Kalwarii Bryndza urodził się 1 lipca 1901 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej, zmarł 15 lipca 1971 r. w Tczycy, pow. Miechów. Początkowo uczęszczał do Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku w Krakowie. Od 1928 roku członek Szczepu Rogatego Serca. Jego prace były pokazywane na wszystkich wystawach Szczepu. Po wojnie żył z wykonywania polichromii we wnętrzach kościelnych, przede wszystkim jednak przez wiele lat pracował nad wystrojem rzeźbiarskim i malarskim kościoła parafialnego w Tczycy. Tam też zmarł. Prace jego charakteryzuje skłonność do skrótów perspektywicznych i kontrastów, poparta rozbudowaną, nie do końca zrozumiałą treścią.

Antoni Bryndza – Błazen i znawca

Z aukcji w Antykwariacie Rara Avis w Krakowie

List Stanisława Szukalskiego do Antoniego Bryndzy

[SZUKALSKI Stanisław]. Odręczny list S.Szukalskiego w Kaliforni do Antoniego Bryndzy, dat. 5 VI 1935 (Rękopis brązowym atramentem na 6 s. form. 43×21,5 cm. Papier w kolorze żółtym. Pismo ozdobne, “wykreowane celowo przez Szukalskiego do celów epistolarnych” (Lameński 126). Szukalski zwraca się do adresata “Drogi Trudku”, nawiązując do szczepowego imienia Bryndzy – Ziemitrud. Autor rozpoczyna swój list od uwag dotyczących propozycji objęcia stanowiska korespondenta prasowego, jaką otrzymał od Połczyńskiego z Poznania.

Stanisław Szukalski do Antoniego Bryndzy

W dalszej części listu pisze m.in. o sprawie finansowania Twórcowni: “Moje finansowe warunki są bardzo złe, a zatem nie będę wam mógł budować swoim dostatkiem tej instytucyi ni lepszych warunków”. Pisze również, rozżalony, o sytuacji wśród członków szczepu: “Z listów ostatnich […] widzę, że zbrakło wam ducha, że rozsypali się najsłabsi a wy swą chudość duchową winicie. Myślicie tylko o swej nędzy lecz ani na chwilę o mojej i mojej strasznej udręce […]. Jeżelibym już w Kraju był to byśmy zorganizowali Twórcownię, jakoś prowizorycznie – lecz z tąd, z za oceanu samemu to wszystko robić, listownie […] jest ponad ludzkiem zadaniem […] teraz wy coś dla mnie czyńcie, abym mógł rzeźbić pomnik jakiś, czy […] Piłsudskiemu […]. Bądźcie żywotni, czyńcie, działajcie, organizujcie, bo staniecie się takimi zaspańcami jak i reszta Krakowa”.

Antoni Bryndza – Sobótki

W dalszej treści listu znajdują się informacje o aktualnych zajęciach Szukalskiego (skończył projekt pomnika Piłsudskiego, zaczął odbijać serię zdjęć swoich rzeźb, planuje podróż do Polski), wzmianki o akcji sypania kopca Piłsudskiego w Krakowie. List cytowany we fragmentach w pracy L.Lameńskiego “Stach z Warty Szukalski”, Lub. 2007. Ślady kilkukrotnego złożenia, niewielkie naddarcie ostatniej karty, poza tym stan dobry) cena: 2.140.-

Antoni Bryndza – Projekt kapliczki pogańskiej nad Morskim Okiem – kapliczka Wspominek

Czesław KIEŁBIŃSKI (1908-1992)

Czesław Kiełbiński – Okno

Czesław Kiełbiński (1908 – 1992) – ur.

w Majdanie k. Zamościa. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP, blisko związał się ze Stanisławem Szukalskim i ze Szczepem Rogate Serce. Dyplom uzyskał dopiero po Odwilży w 1956 roku. Uprawiał twórczość w dziedzinie malarstwa sztalugowego, ściennego (polichromię), rzeźby. Już w 1932 r. brał udział w wystawie „Niezależnych” w Wilnie. Zorganizował kilka pokazów indywidualnych swojego malarstwa: w latach 1955, 1962, 1972 (wystawa retrospektywna) w Krakowie, w 1982 r. – w Galerii Sztuki Współczesnej w Zamościu.

Czesław Kiełbiński – Pejzaż z drzewem

Do jego realizacji malarskich należą polichromie w kościołach w Komarowie, Goraju i Krzeszowie.

Czesław Kiełbiński zmarł w Krakowie w 1992 r.

“Krajobraz angielski”

olej/ płótno 64×75 cm

cena: 3 300 zł

Podziel się!